Juan Ignacio Ferreras

Juan Ignacio Ferreras

Yazar
7.7/10
12 Kişi
·
31
Okunma
·
1
Beğeni
·
321
Gösterim
Adı:
Juan Ignacio Ferreras
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1929
Ateizm, özgül öğretisi olmayan bir 'izm'dir; başkalarının, yani fizikçiler, kimyacılar, biyologlar, jeologlar, sosyologlar, antropologlar, tarihçiler ve dünyanın diğer araştırmacılarının düşünce ve keşiflerinden beslenir.
Sırf dinsel olan bir ahlak tanrı adına cinayet işler; laik olan bir ahlak ise öldürmek için hiçbir neden bulamaz. İki anlamlı istisna ABD ve Vatikan dışında, uygar ülkelerin çoğunda ölüm cezasının kaldırılmasının nedeni budur.
64 syf.
Ateizm, hayalî yaratıkları ve olayları, metafizik inançları ve dinleri reddeden felsefi bir düsünce akımıdır.
Tanrısız düşüncenin temellerinin açıklaması üzerine devam eden kitapta, ateizm düşüncesine yeni inanmaya başlayanlara sorulan sorular karşısında nasıl mantıklı cevaplar verileceğini anlatan, diğer inançları eleştirisel bir anlatım söz konusu.
Ateizmin kurucularından sayılan Epikürün zaman zaman kendi düşüncelerini destekleme amaçlı sözlerinden örneklere yer veren yazar; ateizmin temel taşının inanmamaya inanmak olduğunu savunuyor.
64 syf.
·Puan vermedi
Zorunlu din dersinin müfredata girmesi sonucunda böyle bir kitap yazma gereksinimi duymuşlar. Kısa olmasına rağmen gayet doyurucu. Bundan önce okuduğum Matthew Kneale'in kitabında dediği gibi, Marx Manifestodan önce Das Kapital'i sunsaydı herhalde kimsede böylesi etki yapmazdı.

Genel olarak ateistlerin tanrının var olmadığını kanıtlamaya ihtiyaç duymadıklarını, çünkü bir şeyin var olduğunu kanıtladığınız takdirde var olmadığı savının kendiliğinden çökeceğini ileri sürüyor gayet mantıklı bir şekilde.

Kitap uzun olmadığı ve epub halinin bulunduğu için fazla detay vermeme gerek yok, okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Juan Ignacio Ferreras
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1929

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.