Juan Manuel Marcos

Juan Manuel Marcos

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Juan Manuel Marcos
Unvan:
Yazar
Doğum:
Asunsion Paraguay, 1 Haziran 1950
İlk insanların yeryüzüne gelişine, batıl inançları karşılamaya, yeni işin doğuşunu, yeni bilgeliği selamlamaya, şeytanların ve zorbaların kaçışını izlemeye dağlardan, plajlardan daha öteye gideceğiz. Coğrafya bile rengini değiştirecek. Ağaç daha yeşil olacak, kuş her zamankinden daha hızlı uçacak, nehirler daha çok coşkulu, tepeler daha görkemli, kadınlar daha çok göz kamaştırıcı olacak. Ve erkekler daha çocuksu; kimse unutkanlık nasıl bir şeydi hatırlamayacak. Ne kin tükürmeye zaman olacak ne de aşk, iş ve şiir için birleşmiş ellerin, ayın doğduğu günler olacak. Ne açılamayacak kitaplar ne de gün ışıdığında söylenmesi yasaklanan şarkılar olacak. Ne rüyalardaki öpülmeyen dudaklar ne de insanların yarattığı tanrılar olacak. İşte böyle, beraber iç dünyamıza doğru gidecegiz. Kucaklaşmalardan, kokulardan, müzikten sarhoş olacağız. Samimi bir vatan ve büyük bayrak gibi diğerlerinin, ışığında sakin ve her yere uzanmış. yeryüzü sahiplerinden, jandarmalardan uzak, sınırları olmayan büyük bir toprak parçası olacak. Yıldızlarla birleşip, akıp giden bir nehir olacak. Hayat gibi dayanıklı, umudun kaynağı, günün ışımasıyla içimizde doğan endişe, bizi kaplayıp bir araya getirecek. Bu korkusuzluk, isteklilik, bizi yokluktan uzaklaştırıp yavaş yavaş bizim olacak, hayatın izinde hafızamıza doğru ilerleyecek.
O bilindik aynadaki ayın görüntüsü, köşedeki sokak lambasının aynısıdır. Yıldızlarsa aylık maaşlarını almak için yağmur altında sıraya giren ve bu durumun keyfini çıkarmaya çalışan müşteriler kadar çoktur. İşte, hayat böyledir. Ama yarın pazartesidir. Ve pazartesiler on dört yaşındakiler için bir felakettir.
Belirsizliği eğitmek yerine, çelişki içinde olan aklı eğitmek lazım. Devrim, şüphe etmek için bir haktır. Alevler içinde yanan duygular gibi hafızanın paraleline, sanki o gizemli ellerinin okşamasının verdiği sıcaklık gibi sıcak, saçlarından akıp giden şidedetli çağlayan gibi bir yer yap bana. Bana renklerin sığınmacısı, savaş kaçkını, ölüleri unuttuğum yerde acılarımı; tüm geçmiş acılarımı ve yaralarımı, silahımı, uyuz hastalığını, düğüm olmuş duygularımı ve sıradağ gibi sıralanmış hafızamı saklayacağım bir yer yap. Bana, senin yanında olabilmem ve sana aynı gözle bakabilmem için bir yer yap. Senin hemen yanı başında, aynı damarlardan kanımızı akıtmak ve bu ülkeye en popüler silahlarla şeklini vermek için bana senin yanında bir yer yap. Bana acılarımın sığacağı yerde, yatağında bir yer yap. Bana bir yer yap. Buselerimi sakladığım yerde ruhunun derinliklerinde bir yerlerde. Ben senden bir kuş, bir şarkı yaratmak istiyorum. Ve bazen sana " seni seviyorum" diyebilmek istiyorum.
Kahkahalar sustuğuna ve şimdi her birimiz farklı mesafelerde birer gezgin olduğumuza göre, pencerenin öteki tarafında yağan yağmur durduğunda yüzüne hangi maskeyi takacaksın?
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Juan Manuel Marcos
Unvan:
Yazar
Doğum:
Asunsion Paraguay, 1 Haziran 1950

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.