Juan Vernet Ginés

Juan Vernet Ginés

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
2
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Juan Vernet Ginés
Doğum:
Barselona, İspanya, 31 Temmuz 1923
Ölüm:
Barselona, İspanya, 23 Temmuz 2011
Juan Vernet, otuz yılı aşkın süre boyunca Barselona Üniversitesi'nde İspanyol bilim tarihçisi, Arap ve profesördü. Oryantalist Maria Millàs Vallicrosa'nın öğrencisi ve entelektüel mirasçısıydı.
Arabi'nin dediğine göre şiir Arapların geçmişini inşa etmişti ve hatta Araplar için şiir Kur'an'dan önce gelirdi. Kur'an öğretmeye hemen başlayan diğer Doğulu ve Batılılar diğer bilim dallarını görmezden geliyorlar. Onun için şiir, gramer, aritmetik ve hukuk Kur'an eğitiminden önce gelir. Şöyle der: "Korkunç bir cehalet var. Allah'ın kitabını anlamadan okumaya zorladıkları için çocuklarda bıkkınlık meydana getirdirler."
Muhammed, elinden geldiğince kadınların sosyal haklarını düzeltmeye çalıştı; Nisa suresinin 11-15. ve 176. ayetlerinde miras ve kan bağını düzenleyen kurallar konur; o zamana kadar hiç bilinmeyen bu kurallar aile içerisinde kadınların haklarını eş ve baba, erkek kardeşlere karşı koruma altına almıştır. Hükümlerin uygulanmaya başlanması olağanüstü bir şekilde Mısır kesirleri ile çalışılması şartını ortaya koydu. Böylece, miras paylaşımında ortaya çıkacak olan aile arası eşitsizlikleri engelleyecek olan ilm el-fara'id veya miras paylaşımı bilimi ortaya çıkmış oldu.
Psikosomatik ve psikiyatri de dahil olmak üzere diğer belli şeyler öylesine ses getirdi ki belki de XVI. yüzyıl sonlarına kadar İbn Sina'cı tıp Avrupa üniversitelerinin imparatoru oldu.
Huneyn bin İshak'ın aktardığına göre Me'mun çevirilere ağırlığına göre ödeme yaparmış; örneğin bir kitap bir kilo geliyorsa karşılığında çevirmene bir kilo altın verirmiş. Bu yüzden çevirmenler büyük harflerle yazıp, satır aralıklarını ellerinden geldiğince geniş bırakıyorlardı
Bir satranç maçında kral VI. Alfonso Sevilla veziri İbn Ammar'a yenilince, vezir kraldan işgal ettiği toprakları terk etmesini istemiştir.
408 syf.
·7314 günde·8/10
Kitap Endülüs'e, Endülüs İslam Devleti tecrübesine odaklanmaktadır.
Kitap, 11 bölümden oluşuyor.

1.Bölüm:
İslami tecrübenin tarihi kökenlerini kısaca inceleyerek başlıyor. Bu başlık altında İslam'ın Doğuşunu, Emevileri, Abbasileri ele alarak ilerliyor. Devamında Arap kültürünün doğuşu, İspanya Arap Emirlikleri, Taife Kralları ve Afrika istilasıyla bölün nihayete eriyor.

2. Bölüm:
Bu bölümde yazar, Arap dünyasında antik mirasın izlerine odaklanıyor. Bu başlık altında Basamaklı Sayılar, Astroloik Doktrinler, Batı'nın kültür dili olarak Latinceyi ve Materia Medica adlı eser üzerinde duruyor.

3.Bölüm:
İslam dünyasında çeviriler ve çeviri tekniklerine odaklanıyor. Bu bağlamda Antik metinlerin Arapçaya çevrilmesi, Arapçadan Latinceye çeviriler, Çevirmen, Muhbir, Eleştirel metnin başlangıç süreci, çeviri teknikleri ve çeviri hataları bu bölümde ele alınan konu başlıkları olarak öne çıkmaktadır.

4.Bölüm:
10. ve 11.yüzyılda gündemi işgal eden bilimleri tanıtmaya odaklanıyor.

5.Bölüm:
12.yüzyıl bilimleri olan felsefe, okültizm ve matematik bilimlerini tanıtıyor.

6. Bölümde:
12.yüzyıl bilimleri olan astronomi
astroloji ve optiği ele alıp inceliyor.

7. Bölüm:
13.yüzyıl bilimleri olan ve sonrasına odaklanıyor. Bu bağlamda felsefe, din, okültizm, matematik, astronomi, astroloji ve fiziği ele alıyor.

8. Bölüm:
Bu bölümde simya ve teknik üzerinde duruyor.

9. Bölüm:
Bu bölümde jeoloji, botanik, zooloji ve tıpa odaklanıyor.

10. Bölümde:
Hispanik Araplar, sanat ve edebiyat gibi başlıklar, kitabın ele aldığı başlıklar.

11. Bölüm:
Bu bölümde bir edebiyat ürünü olarak hikayeciliğe odaklanıyor.

Genel itibariyle kitabın yazarı Batı içinden konuşan bir birey olarak öne çıkıyor. Bu da bazı yerlerde oryantalist bir bakışa sahip olarak öne çıkıyor. . Kitap dil ve çeviri itibariyle zorlayacak bir forma sahip.

Yazarın biyografisi

Adı:
Juan Vernet Ginés
Doğum:
Barselona, İspanya, 31 Temmuz 1923
Ölüm:
Barselona, İspanya, 23 Temmuz 2011
Juan Vernet, otuz yılı aşkın süre boyunca Barselona Üniversitesi'nde İspanyol bilim tarihçisi, Arap ve profesördü. Oryantalist Maria Millàs Vallicrosa'nın öğrencisi ve entelektüel mirasçısıydı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.