Julian Baldick

Julian Baldick

Yazar
6.8/10
4 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
32
Gösterim
Erkekler daha beş yaşında ata binmeyi öğrenir ve hemen sonra bir yay kullanıp avlanabilirler. Sonuç olarak büyüdüklerinde kusursuz, mükemmel okçular olurlar.
Polo,Moğol erkeği bebekken bir oğlunu kaybederse ve başka bir adam da kızını kaybederse, iki çocuk arasında ölümden sonra bir evlilik ayarlandığını aktarır..... İki baba arasında sımsıkı bir dünürlük bağı oluşur.
234 syf.
·5/10
Antik İç Avrasya kavimlerinin inançları üzerine yazılmış bir eser.
Kitabın adından eserin içeriği belli diye benim gibi düşünüp eline alıp okumak isteyenlere şunlardan bahsetmek isterim ; Şamanizm dininden bahsediyor diye düşünmeyiniz yanılırsınız, sadece bu dinin karakteristik özelliklerinden yüzeysel bahsetmiş.Göçebe yaşayan eski Türk kavimlerinde yazıya geç geçtiklerinden ötürü Türk tarihçilerden faydalanamamış .Ancak faydanlandığı kaynaklar sadece yazar isminden ibaret.Ne kitabın arkasında kaynakça bilgisi var ne de eserin içeriğindeki belirttiği yazarın eser ismiyle ilgili bir bilgi var. Şöyle bir örnek vereyim İranlı bir tarihçiden yararlanan yazar, bu tarihçi milattan önceki Türk kavimlerinden de bahseder . Kaynak olarak yararlanılan İranlı Tarihçi Göktürkler 500lü yıllarda yaşamışlarken , Oğuzlardan da bahsetmesi garip geldi. Çünkü Göktürklere ait yazılı pek bir kaynak yokken; dinlerinde sapkın özelliklerini yazması ; Ancak komşusu olan dönemin Çinli tarihçisi tarafından da zinanın Göktürkler'de zinanın yasak olduğunu ve bunu yapanın ölüm cezasına çarptırıldığını belirtilmesi bana eserin karmaşık , objektiflikten uzak olduğunu düşündürdü.
Eserdeki tekrirlerde cabası.10 sayfada bir aynı şeyler, eserin ilk bölümüyle son bölümündeki %45 aynı bilgiler...
Eski Türk kavimlerine ait bilgi almak isterseniz yabancı bir yazardan J.Roux en iyisidir diyebilirim. Baldick kitabın adı ve kapağındaki resimle dikkat çekebilir,Türkleri barbar göstermekle alkış alabilir , ama zayıf bir kalem ve kopyala yapıştırcı bir arıştırmacı olmaktan öteye gidemez.
Değerli vaktinizi objektif ve kaynakçaları olan tarihçilere, araştırmacı yazarlara ayırınız.
234 syf.
·Beğendi·7/10
Orta Asya’nın yerel dinlerinin katşılaştırmalı bir incelemesini sunan bu kitap tüm bu kadim dinlerin ortak miras olduğunu pek çok kaynaktan örnekler vererek sunmaktadır. Bununla birlikte gününüz dinsel davranışlarında o zamanlardan kalma bilinçdışı devam eden ritüeller ile karşılaşılıyor. Keyifli okumalar dilerim

Yazarın biyografisi

Adı:
Julian Baldick
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.