Kadir Özköse

Kadir Özköse

YazarDerleyenÇevirmenEditör
8.0/10
4 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Kadir Özköse
Unvan:
Yazar
Kişi kendi kuyusundan su çıkarmanın yoluna koyulmalı. Ne kadar çekip başkalarına verirse yine de azalmaz belki daha çoğalır. Ne kadar kalırsa kalsın kokmaz. Belki her gün daha da temizlenir ve kötü hastalıkların ilacı olur.
Sahip olduğu eşyalar, edindiği etiketler, harcadığı servetler mutlu etmiyor artık günümüz insanını. Gerçi insanımız mı maddeye, madde mi insanımıza sahip orasını düşünmemiz gerekmektedir.
Küreselleşmenin, çoğulculuğun, çok kültürlülüğün ve birlikte yaşama tecrübelerinin tartışıldığı günümüzde, farklılıkları zenginlik kabul eden ve bağrında her cins, dil ve ırktan zümreleri barındırabilen tasavvufi telakkilere her zamankinden daha fazla muhtacız galiba.
Tasavvufi ahlak fert ve topluma statik, durağan hantal ve uyuşuk bir yapıya bürüyen köhne zihniyet değil, hem kendisinin hem de cemiyetin takâmülü öngören, birlikte yaşama, birbirimizi kabullenebilme, mümin kardeşini kendisine tercih edebilme, karşılıksız sevgiyi sunabilme yetisidir.
Müzik, sinema ve tiyatronun dilini kullanarak insanlık ve erdem yolunun yolcusu olmaları gerekirken; şehvet, ihtirâs, bencillik, çatışma, kavga, lüks, savurganlık ve şöhret yarışının hız kazanmasına, her şeyi tüketen bir toplum modelinin türemesine yol açanlar var. Toplumun rengi ile boyanmayı değil topluma tepeden bakmayı mizaç edinen zihniyetler var. Sesi, sözü, bestesi, güftesi, hal ve tavrı ile topluma öncü rehber olmayı başaranlar değil basit zevklerin kurbanı olan âcizlerimiz var.
Bugün neslimizin bastığı topraklar ayaklarının altından kayıyor, şiddet okul bahçelerini ve okul koridorlarına kadar girebiliyor, fuhuş ve uyuşturucu illetine alışmanın yaşı her gün daha da aşağıya düşüyorsa yangın büyük demektir. Yangının fitilini; her gün okudukları ile kendini yenilemeyen, okuduklarını içselleştirmeyen, okuma hasletini kaybeden, muhataplarına hakikati telkin edemeyen ve emânetin bilincinde olamayan öğretmenler ve yavrularını sokağa atan ebeveynler ateşlemektedir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kadir Özköse
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.