1000Kitap Logosu
Kadri Öztopçu

Kadri Öztopçu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
153
Okunma
8
Beğeni
1.426
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Samsun, Türkiye, 1954
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 1 Mart 2020
Yaşamı
1954'te Samsun'da doğdu. Yazmaya şiirle başladı. Şiirleri,; Yeni Adımlar, Türkiye Yazıları, Güney, Adam Sanat ve Şiiratı; öyküleri ise Adam Öykü, Eşik Cini ve Notos dergilerinde yayımlandı. Reklam yazarlığı yaptı. Çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İlk öykü kitabı Yanlış Hikâyeler 2006'da yayımlandı. 2009'da yayımlanan ikinci öykü kitabı Kuş Oltası, 2010 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. 2013'te Yara ve 2019'da Kimsenin Bilmediği İnsanlar adlı kitabı yayımlandı. Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar Kadri Öztopçu, 66 yaşında hayata veda etti.
136 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kadir Öztopçu'yu bu eseriyle tanıdım. Kendine has üslubuyla, kısa cümle tercihleriyle herkesin bildiği ama daha fazla merak etmeyip, arasına mesafe koyduğu insanları anlatmış bu eserinde. Kendisini bu hayattan göç edip gittikten sonra tanımak açıkçası beni çok üzdü...Onu daha yakından tanımak için eserlerini okumaya devam edeceğim..
Kimsenin Bilmediği İnsanlar
Okuyacaklarıma Ekle
104 syf.
▶#yara Kadri Öztopçu ile tanışma kitabım oldu.Kitap 6 bölümden oluşuyor daha ilk sayfada hatta ilk satırlarda yazarın dili sizi kitaba çekiyor çünkü şiir gibi bir uslûbu var Tombalacılık yapan babasının öldürülmesi üzerine aile,öç alması için çocuğun eline silah tutuşturuyor. Öç alması gereken kişi ise babasının katilinin oğlu ve aynı zamanda da kendisinin en yakın arkadaşı. Çocuk o küçücük yüreğiyle altından kalkamayacağı bir yük altına giriyor. ' ' ▶Psikolijik tahliller,tasvirler çok güzeldi,kitap çok kısa elinize alır almaz bitiyor ama ülkemizde hala kapanmayan derin bir "yara"ya dikkat çektiği için kapağı kapattığınızda etkisi hala devam ediyor.
Yara
8.3/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
Puan vermedi
“Söylentiye bakılırsa konuşmak en büyük bela. Topluca susuyoruz. Sessizlik vicdanlarımızı kanatsa da günü kurtarıyor. Vicdanlarımıza tütün basıyoruz.” Yine hayata bakış açımı değiştiren, beni yüreğime doğru sürükleyen bir eserle karşı karşıyayım.. Kadir Öztopçu’nun 2019’da kaleme aldığı üç bölümdem oluşan, ölüm, ölüm korkusu gibi konuların yoğun işlendiği “kimsenin bilmediği insanlar” eserinde ilk bölüm uzun ya da olağan sayılabilecek öykülerden oluşuyor. İkinci bölüm yani Kısa Bir Ara’ da kısa bir çoğu tek sayfalık olan öykülerden oluşuyor. Son bölüm olan Kimsesiz Yolarda ise hem uzun hem kısa öykülerden oluşuyor. Toplumun kıyısında kalmış gerek vicdan yoksunluğumuz gerekse de alışıla gelmiş durumlarımızla görmezden geldiğimiz insanların iç dünyalarının derinliklerine girip hüzünlü hikayelerinin içinde buluyoruz kendimizi. Eseri okurken içeriğinden etkinlendim ama özellikle ilk bölümde yazarın üslubunu beğendiğimi söyleyemem. Tavsiye ederim. Bizi toplumun kıyısına sürükleyen, hepimizin bildiği ama aramıza mesafeler koyduğumuz insanların, içimizde silikleşen insanların iç dünyalarında kendimi bulduğum bir eser...
Kimsenin Bilmediği İnsanlar
Okuyacaklarıma Ekle
104 syf.
·
9/10 puan
Bir ölüm, intikam, küçük bir çocuğun iç dünyası, masumiyeti, hayalleri... Kadri Öztopçu, şiirsel anlatımıyla okuyanı bir yolculuğa çıkarıyor. Tasvirler, karakterlerin psikolojik tahlilleriyle, dolu dolu bir roman. Ben okurken tamamen karakterlerle bütünleşip onların geçtiği sokaklarda, onlarla birlikte yürüdüm. İçimi acıttı yazdığı satırlar, çocuğun çaresizliği, yaşadığı -yaşatılan- baskı. Her sayfası ayrı bir dünya. Mutlaka okunmalı bu kitap. Herkesi etkileyeceğini düşünüyorum
Yara
8.3/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
9/10 puan
geçenlerde hayatını kaybeden kadri öztopçu'nun öykü kitabı. tesadüfe bakın ki, kitabı okumaya başlamamın hemen ardından yazarın ölüm haberini gördüm. tuhaf hissettim doğrusu. öte yandan kitabı çoktan yarılamıştım, kalan bölümleri de aynı tarafsızlıkla okumaya çalıştım. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, tam benlik öyküler. nahif, içten, sıradan. ama hayat da sıradan, bilirsiniz, çoğumuzun bir günü oldukça sıradan fakat bu sıradanlık esnasında bize farklı hissettiren onlarca, belki yüzlerce detayla karşılaşırız. yazar bu noktalara temas etme konusunda çok başarılı. bilhassa diyaloglar fazlasıyla ilgi çekici. kitaptaki öykülerin hiçbirinde sıkıldığımı anımsamıyorum. hiçbiryer barı ile giriş yapmak harikaydı. kitaptaki en çarpıcı öykülerden. kuş oltası'nı da hakeza sevdim. durum öykülerinden hoşlananlar için önerebileceğim bir kitap. çok hoş bir tadı var, ılık esen rüzgâr misali.
Kuş Oltası
8.0/10 · 55 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Yazar Kadir Öztopçu'yu öldüğü gün yani bugün tanıdım. Faruk Duman'ın twitter paylaşımında bugün hayatını kaybettiği yazıyordu Öztopçu'nun. Duman, yazardan "iyi insan, iyi dost, iyi öykücü" olarak söz ediyor paylaşımında. Allah rahmet eylesin. Öztopçu'nun son kitabı 2019'da basılmış. Üç ana bölümden oluşan kitap ilk kısım olan Kör Kuyularda'da uzun ya da olağan sayılabilecek uzunlukta öykülerden, Kısa Bir Ara kısmında genelde tek sayfalık öykülerden ve son kısım olan Kimsesiz Yollarda'da ise hem uzun hem kısa öykülerden oluşuyor. Kısa ya da uzun olsun farketmez, öyküler gerçekten çok güzeller ve neredeyse her biri ölümden, ölmekten, yaşayamamaktan söz ediyor. Bu konular nice yazarın ana meselesidir, okuduğumuz ve aşina olduğumuz şeyler elbette ve Öztopçu yeni bir şey söylüyor mu bilmiyorum, yeni olması gerekiyor mu, gerekmiyor, çünkü güzel olan anlatanın maharetinin aynı öyküyü binlerce kez dinlemiş olsak da bize o hissi yeniden verebilmesi, bizi öyküsüne, diline çekmesi ise, bu maharet rahmetli Öztopçu'da var. Kimsenin Bilmediği İnsanlar, yani bizler, bizim hayatımız ve küçüklü büyüklü, kısa ve uzun halleriyle bizim hikâyelerimiz bunlar. Hakikaten de nice öyküdeki kimsenin bilmediği o insanlar canlı gibiler. Bu, yazarın anlatma gücünün, maharetinin piştiği, olduğu, ve hakiki tadının damağımıza güzel, hep hatırlanacak izler bıraktığının, bırakacağının bir kanıtı işte. Kadir Öztopçu, Faruk Duman'ın Yazmalı Defter'de güzel ölmek dediği şeyi yapıyor ve bize, kendi hikayemizin sonuna giderken, bu dünyada, bu gezegende nice insanın bilemediği, anlayamadığı, kavrayamadığı bir şeyi yaşayabilmemiz için kendi payına düşeni yapıyor: edebiyat okuyarak ve onu severek yaşamış insanların ölümlerinin diğer insanlara kıyasla daha güzel olacağını söylüyor Faruk Duman kitabında: çünkü edebiyat okuru bu dünya üzerindeki seyahatinin sonuna geldiğinde onun zihninde Anna Kareninalar, Prens Mışkinler, zezeler uçuşur durur, diyor. Bu, güzel ölebilmektir diyor yazar. Kadir Öztopçu işte bunu yapabilmemiz ve yaşayabilmemiz için yazmış Kimsenin Bilmediği İnsanlar adlı son eseri ve son edebiyat güzelliğini; bizlere ölen, ölümle karşılaşan, yaşamakta zorlanan, ama yaşamaktan başka da çaresi olmayan insanları anlatmış. Kimsenin Bilmediği İnsanlar'ı edebiyat seven her okura öneriyorum. Mutlaka.
Kimsenin Bilmediği İnsanlar
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
Puan vermedi
#kadriöztopçu ‘nun #kimseninbilmediğiinsanlar öykü kitabında toplumun kıyısındakilerin peşine takılıyoruz.Belki fazlasıyla alışkın olduğumuz için görmediğimiz,belki bile isteye görmezden geldiğimiz bu insanların yaşantılarına ve iç dünyalarına bambaşka bir derinlik katan hüzünlü,derin hikayeleri okurken bir anda kendinizi hikayelerin içinde buluyorsunuz #okudumbitti #canyayınları #hayallervekitaplar #denizgürçay #çağdaş #yalnızlık #hüzün #sıradan #aşk #gelipgeçici #gölge #öykü
Kimsenin Bilmediği İnsanlar
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.