Kaiu Shirai

Kaiu Shirai

Yazar
9.4/10
272 Kişi
·
813
Okunma
·
4
Beğeni
·
500
Gösterim
Adı:
Kaiu Shirai
Unvan:
Mangaka
Doğum:
Gifu, Gifu, Japonya
Kaiu Shirai, gerçek adı, cinsiyeti ve doğum tarihi bilinmeyen bir Japon manga sanatçısı ve yazarının yazarıdır.
192 syf.
·Puan vermedi
Şeytanlar tarafından ele geçirilmiş bir dünyada, insanların fabrikalarda, şeytanlara yiyecek olmak üzere seri üretim yapılmasını anlatıyor. Bu insanlardan bazıları çiftliklerde bazıları, fabrikalarda yetiştiriliyor. Aradaki fark da şu; fabrikada yetişenlerin bilinci yokken, çiftliklerde yetişenlerin bilinci var.

Bu mangada da bilinci olan bu çiftlik çocuklarının plan yapıp buralardan kaçıp, dünyayı kurtarmaya çalışırken yaşadığı zorlukları okuyoruz.
216 syf.
·1 günde
Spoiler olabilir.

Kurgusu sizi içine aldıktan sonra manga okumak da bir bağımlılığa dönüşebiliyor. Manga okumak çok güzel. Bence herkes denemeli.

Yakusoku no Neverland'ın ilk animesini izleyip çok beğenmiştim. Mangasını okumayı düşünmüyordum. Fakat delicesine merak ettiğim halde 2. Sezon henüz çıkmayınca birazcık okumaya başladım. Tabi manga okuma alışkanlığım pek olmadığından devam etmedim. Ta ki ne kadar zevkli olduğunu fark edinceye kadar.(FMA sağolsun. Hatta şeytanlarla ilgili bir kısım ona çokça benzediğinden okurken baya bir andım.)

O sıralar takip ettiğim iki anime vardı. Çizimleri yönünden baktığım zaman Kimetsu No Yaiba müthişken Yakusoku no Neverland çok yavan kalıyordu. Konu yönüyle ikisi de güzel olsa bile benim gönlüm çizimlerine rağmen hep bu animeden yana oldu.

Mangasına gelecek olursam:
Baştan sona tutarlı ve okuyucuya vermek istediği mesajı net bir şekilde veriyor. Güzel şeyler aşılıyor. Sevgi, aile, mücadele ve en önemlisi umut. Pes etmemeyi, her zaman bir çıkış yolunun bulunacağını söylüyor. Yeter ki inanalım, çabalayalım. Bu yönüyle gözlerimi dolduran bir seriydi. En çok Emma'yı sevdim. Kin tutmayan, affetmeyi bilen, birçok soruna rağmen ayakta kalan, ne istediğinin farkında olup kendinden taviz vermeyen, her daim ümit eden insanlara ihtiyacımız var. Belki çoğu insana ütopik gelebilir böyle iyi olması ama değil. Olması gereken bu. Bence.
Sistem eleştirisi olsun, kuantum fiziği olsun birçok konuyu da içinde barındırıyor.

Fakat çizimi... Sevemedim. Kötü olduğundan değil animesine kıyasla karakter çizimleri o kadar rahatsız edici değildi. Sorun göz yorması. Çizer öyle detaylı çalışmış ki. Arka plan çok dolu olmuş. Bu animede güzel bir özellik olsa da siyah beyaz olarak hoş değil. Bence gerek yoktu fazla ayrıntıya. Ama şu bir gerçek ki gece çizimlerine bayıldım. Yıldızları izlemek hoşuma gitti.

Sonuç olarak tavsiye edebileceğim hoş bir mangaydı. Keyifli okumalar.
192 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Mangayı 1.sezonun başladığı yerden itibaren bitirmiştim. Buraları mangada okumamıştım. Her şeyi bilmeme rağmen çok zevkliydi :') Norman'a daha fazla dikkat ettim okurken. Ve en başından beri iyi fakat tehlikeli biri imajını daha net gördüm.İzlerken bu kadar üstünde durmamıştım.
192 syf.
·1 günde·8/10 puan
Konu olarak bana "Never Let me Go" filmini aşırı anımsattı. Manga gayet güzel bir kurguya sahip ve ilgi çekiciydi.
Konusundan bahsetmem gerekirse;
Vadedilmiş Yokyer 1
Emma, Ray ve Norman adında üç arkadaş, birçok çocukla beraber yetimhanede yaşarlar. Mama diye çağırdıkları kadın onları büyütür. Güzel yiyecekler, geniş oyun oynama vakitleri ve girmek zorunda oldukları sınavlar vardır.
Şans eseri bu yetimhanenin masum amaçlar doğrultusunda kurulmadığını öğrenip, oradan kaçmaya çalışmalarını konu alıyor.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Vay canına çok güzeldi! Bir oturuşta okudum. Konusundan çok bahsetmek istiyorum aslında ama büyüyü bozar diye kendimi tutacağım. Özet geçmek istiyorum ama: konuyu bize Emma anlatıyor. Kendisi yetimhanede büyümüş bakıcısına mama diyen, tüm çocukları çok seven bir karakter, çılgında. Yetimhanede her şey çok güzel; yemekler, oyunlar... Çocuklar her sabah teste giriyorlar ve ondan sonra her şey serbest ama tabii bir kural var; çitin ötesine geçmek ve mahzene girmek kesinlikle yasak. Bir diğer kural da çocuklar 6 - 13 yaş aralığında bir aileye veriliyorlar ve genel olarak 13 yaşına kalmıyorlar. Emma, Norman ve Ray hariç. Bir gün çocuklardan biri yine bir aileye veriliyor ama giderken çok sevdiği oyuncağını unuttuğunu fark ediyorlar. Emma ve Norman peşinden gittiklerinde asıl gerçeği o zaman öğreniyorlar. Bundan sonrası artık sürpriz. Ah Conny! Manga şimdilik tek kitap devamı daha çevrilmemiş ama çevrilecekmiş. Sordum. Devamını çok merak ediyorum ama bir de ne öğrendim: animesi varmış!
192 syf.
·2 günde·8/10 puan
Vadedilmiş Yokyer kapağından ve görüntüsünden bir çocuk kitabı gibi dursa da okurken sorgulayacağınız bir manga. Bir George Orwell okumuş kadar oldum desem yeridir. Bu kitabı tuttum anneme de okuttum. Sabah biz uyurken okumuş. Ve çok beğenmiş. Sorgulatan bir hikayesi var. 2. cildini dört gözle bekliyorum.
Not: Animesi kitabı kadar tat vermedi çünkü izliyorsunuz geçiyor. Okumak başka bir şey... Okurken bütün o sorgu kafamda dönüyordu. İzlerken değil...
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Güzel kurgulanmış, okuyucuyu şaşırtabilecek durumlar güzelce yerleştirilmiş, etkileyici. Artı olarak çizimleri de çok hoş, okumakta kararsız kalınmışsa okunmalı bence. Ama bana kalırsa karakterler 11-12 değil de 14-15 yaşlarında olsa daha iyi olurmuş.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Biraz da manga inceleyelim manga okumaya bayılan biri olarak bu manga beni acayip şekilde etkiledi Ana karakterimiz Emma acayip şekilde sinir bozucu bir karakter favorim Ray oldu her düşüncesine katılıyorum ruh ikizimi bulmuş gibiydim :) Konusunu kısaca özetleyeyim bir tane yetimhane var orda yaşayan çocuklar asla dış dünyaya çıkamıyor ama bu yetimhane normal bir yetimhane değil bunu keşfeden 3 arkadaşın hikayesini okuyoruz Ana karakterler Emma , Norman , Ray ( Ray hariç hepsinden nefret ettim ) Konusu aşırı ilgi çekici bende önyargılıydım asla bu mangaya ön yargılı olmayın acayip güzel
UKC3 bunu beğendi
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hey hey heyy! Uzun süredir inceleme yazısı yazmadığımı fark ettim ve bu manga için yazmaya karar verdim. Öncelikle bu benim okuduğum ilk mangaydı ve gerçekten çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Şimdi yazacaklarım spoiler gibi olabilir, önceden uyarayım :) Bir yetimhanede yetişen çocukların asıl yetiştirilme amacının ortaya çıkmasıyla Emma, Ray ve Norman kafa kafaya verip planlar yapmaya başlıyorlar. Tabii bunlar planlar yaptıkça onların başında duran mama denen kişi de planları anlıyor ve farklı stratejiler izlemeye çalışıyor. Çizim olarak da çok sevdim, hikaye olarak da :3 Hah, az kalsın demeyi unutuyordum, bence manganın ismi içeriğine fazlaca uyumlu olmuş.
192 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İkincisi de birincisi kadar sürükleyiciydi. Devamını okumayı dört gözle beklediğim bir manga haline geldi! Gizem ve macera sevenlere kesinlikle öneriyorum :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Kaiu Shirai
Unvan:
Mangaka
Doğum:
Gifu, Gifu, Japonya
Kaiu Shirai, gerçek adı, cinsiyeti ve doğum tarihi bilinmeyen bir Japon manga sanatçısı ve yazarının yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 813 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.