Kamila Shamsie

Kamila Shamsie

Yazar
6.5/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
319
Gösterim
Adı:
Kamila Shamsie
Unvan:
Pakistanlı Romancı, Yazar
Doğum:
Pakistan, 13 Ağustos 1973
Truman. Churchill. Stalin. Japon İmparatoru. Benim hikayelerim büyük resmin içinde çok küçük kaldı, onun minnacık birer parçası oluverdi. Nagazaki bile.... yetmiş beş bin ölü ; savaşta ölen yetmiş iki milyonun sadece küçük bir kesiri gibi. Onun küçücük bir bölümü. Binde birden biraz daha fazlası. Binde birlik bir dilim için kıyamet koparmaya ne gerek var ki?
Kamila Shamsie
Sayfa 326 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
Bir örümcek vardı, bir de onun gölgesi. iki aile.... Örümcek dansının iki farklı versiyonu.... Aşraf-Tanakalar, Weiss-Burton'lar : İkisinin hikayelerinin birleşimi bir bomba hikayesiydi, rıhtımda vurulup öldürülen bir adamın hikayesiydi, kayıp bir vatanın hikayesiydi, göz ardı edilen çelik yeleğin, dünyanın en büyük gücünden tek başına kaçışın hikayesiydi.
Kamila Shamsie
Sayfa 391 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
''Doksan bir yaşına geldiğinde isteyebileceğin tek şey iyi korunmuş olmaktır ki bu da kavanozdaki turşuyla bir tutulmak demek.''
Kamila Shamsie
Sayfa 277 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
O gün aslında Kokura'yı bombalayacaklarını biliyor muydun? Ama o gün hava bulutluydu ve bu yüzden ikinci hedefe döndüler - Nagazaki'ye. Orası da bulutluydu. O gün bulutları gayet iyi hatırlıyorum. Neredeyse vazgeçiyorlarmış. Vazgeçmek üzerelermiş ve sonra bulutların arasında bir aralık görmüşler. Ve bomm.
Kamila Shamsie
Sayfa 114 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
Ve işin ilginç yanı, halen anlayamıyorum. Buna neden ihtiyaç duyduklarını...? Neden ikinci bir bomba ? Birincisi bile anlayabileceğim her şeyin çok ötesindeyken... bir ikincisi ! Birini yapıyorsun ve nelere yol açtığını görüyorsun ve sonra bir kez daha yapıyorsun. Bu nasıl ?
Kamila Shamsie
Sayfa 114 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
Patlamanın merkezine en yakın olanlar tamamen yok olmuştu, duvarlara yapışmış vücut yağları ve onları gölgeleri gibi çevreleyen taşlar hariç.
Kamila Shamsie
Sayfa 89 - Bilge Kültür sanat - Nisan 2012
İnsanın hep nadir bulunan bir parıltı yayacağını, bu parıltının hayal kırıklıkları hayatla bütünleştikçe daha da parlaklaşacağını net olarak anlamaya başladığı dönemler vardır.
"Seni her görüşümde senden geriye daha da azının kaldığını fark ediyorum. Babanı memnun etmekten başka bir şey istiyor musun bu hayattan, bilemiyorum..."
400 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Kamila Shamsie'nin okuduğum ilk kitabı. Kitap oldukça akıcı bir uslupla yazılmış. Uzun bir dönemin ve çok çeşitli ulustan insanların anlatılmasına rağmen, olayların örgüsü müthiş denecek bir şekilde kurgulanarak okuyucuya sunulmuş.

Kitap, savaş karşıtı olma özelliğini, savaşın nesiller boyunca insanları nasıl olumsuz yönde etkilediğinin geniş bir şekilde anlatımıyla başarıyor.

Konuya gelince her ne kadar bir kişinin hayatının yıllara yayılan öyküsünün anlatımı olarak görülse de, aslında iki ailenin yıllar içerisindeki olumlu ve olumsuz ama adeta kader diyebileceğimiz ilişkilerinin öyküsünü bizlere sunmaktadır.

9.Ağustos.1945 yılında Nagazaki'ye atom bombasının atılmasıyla başlıyor. O sabah orada bu anı bütün şiddetiyle yaşayan genç bir kız olan Hiroko Tanaka'nın hayatına odaklanıyoruz. Gerek bombanın atılması sırasında yaşadıkları ve gerekse bomba sonrası dramatik yönde değişen hayatının yıllar içerisinde geçirdiği aşamaları tek tek okuyoruz. Nagazaki'de başlayıp, Hindistan, Türkiye, Pakistan ve Amerika'ya uzanan müthiş ve dramatik hayat hikayesinin peşinden sürükleniyoruz. Bu arada tabii ki bu dönemlerde oluşan önemli siyasi olaylara da her şekliyle tanık oluyoruz. Örn: Hindistan'ın bağımsızlığını kazanması, Pakistan devletinin kurulması, Afganistan savaşı , 11.Eylül saldırıları vs..... Tabii ki bütün bu olayların bölge insanlarını nasıl dramatik bir şekilde etkilediğini de öğrenmiş oluyoruz.

Yaklaşık altmış yıllık bir dönem. Savaşlar, katliamlar, ırk ayrımcılığı ve emperyalizm. Hep dram, hep kaybedilenler. Güzel olan şeyler de yok değil. Dostluk, aşk, sevgi, fedakarlık, yardımlaşma tabii ki bunlar da var. Ama bir bombanın verdiği bedensel ve ruhsal yıkım ön planda olduğunda, her zaman dram bir adım önden gidiyor galiba.

Benim için harika bir kitaptı. Çok büyük beğeniyle ve keyif alarak okudum. Okunmasını da herkese tavsiye ederim.
352 syf.
·Puan vermedi
Yine farklı kültürlerden insanlar, tarihin akışı, yaşanılan trajediler , kesişen ayrılan yollar, insana dair hem acıtan hem ümitlendiren ayrıntılar. Okuduğum ikinci kamila shamsie kitabı, yine çok iyi
400 syf.
·Puan vermedi
Nagazaki'den 11 eylülün New York 'una, arada İngilizlerin Hindistan'dan çekilmesi, Pakistan ayrılığı, Afganistan işgali arka planında vatan, sadakat, cesaret, özgürlük, sorumluluk gibi kavramları iki ailenin kesişen hayatlarıyla güzelce harmanlamış süper bir yazar, salman rushdie klasında yazmış, güzel roman

Yazarın biyografisi

Adı:
Kamila Shamsie
Unvan:
Pakistanlı Romancı, Yazar
Doğum:
Pakistan, 13 Ağustos 1973

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.