Kanae Minato

Kanae Minato

Yazar
8.6/10
76 Kişi
·
139
Okunma
·
6
Beğeni
·
497
Gösterim
Adı:
Kanae Minato
Unvan:
Yazar
Doğum:
1973
Kanae Minato (Çince: 凑 佳 苗; pinyin: Ban daijie, 湊 か な え 1973 doğumlu Minato Kanae ?,) suç kurgu ve gerilim bir Japon yazar. O Japonya ve Honkaku Gizem Japonya Yazarlar Kulübü Mystery Writers of üyesidir. [1] [2]
O otuzlu yazmaya başladı. İlk romanı İtirafları bir bestseller oldu ve Japon Kitapçılar Ödülü kazandı.
Gençliğinde o Edogawa Ranpo, Maurice Leblanc, Agatha Christie, Keigo Higashino, Miyuki Miyabe ve Yukito Ayatsuji gizem romanları hevesli bir fan oldu. [3]
O kadar Japonya'da tarif edilmiştir "iyamisu kraliçesi." [4] Iyamisu (eww gizem) tüyler ürpertici bölüm ve insan doğasının karanlık yüzü ile ilgilenen gizem kurgu bir alt tür olduğunu. Onlar iyamisu roman okurken Okuyucular "Eww" yumurtlamak. vadeli gizem eleştirmeni Aoi Shimotsuki tarafından 2006 yılında kuruldu. [5] etrafında Kanae Minato, Mahokaru Numata ve Yukiko Mari Japonya'da türün temsilcileri olarak kabul edilmektedir 2012. beri Japonya'da bir iyamisu patlaması olmuştur. [6] [ 7] Haziran 2013 yılında yayınlanan Gone Girl Japon baskı, arka kapak cümle, "yurt dışından en iyi iyamisu romanlardan biri" idi.
Öğretmenimiz bizim için en iyi olanı her zaman düşünmez zaten. Kendi yansımasına bakmak için kullandığı aynalarız biz.
İnsan beyninin hatırlayabildiklerinin sınırı yok,hayatta bir sürü şey takılıyor aklımıza.Ama bir şeyi yazdığın zaman onu unutabilirsin artık içinde tutman gerekmez.İyi anılarını hatırla,kötüleri buraya yaz ve hepsini unut.
Pek çok insan, hayattaki gerçek amaçlarını bulamadığını söyleyerek ömür boyu şikayet eder. Gerçek şu ki, çoğumuzun hayata gelmesinin böyle özel bir nedeni yoktur.
Kanae Minato
Sayfa 9 - Doğan
Zayıf insanlar, kurban olarak kendilerinden daha da zayıfları seçer. Kurban durumuna düşürülenler genellikle iki seçenekleri olduğunu düşünür: Acıya dayanmak veya acılarını ölümle sonlandırmak. Ama yanılıyorlar. Yaşadığımız dünya bundan daha büyüktür. Kendinizi çok acı veren bir yerde bulduysanız, bence başka, daha az acı verici bir yer, bir sığınak aramakta özgürsünüz. Güvenli bir yer aramakta utanacak bir şey yoktur. Bu koca dünyada, sizler için de güvenli bir köşe olduğuna inanmanızı istiyorum.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Anlatımı ve konu seçimiyle çok başarılı bir polisiye kitabı. Alışılagelmişin aksine cinayetler var ancak sadece bir araç. Amaç çocuk-anne-toplumsal denge ilişkisini anlatmak.
192 syf.
Anne ve çocuk ilişkilerini anlatan ürpertici bir gerilim kitabı itiraflar. Her şey Öğretmen Yuko'nun dört yaşındaki çocuğunun esrarengiz bir biçimde boğularak ölmesiyle başlıyor.
Öğretmen Yuko katillerin daha 13 yaşındaki kendi öğrencileri olduğunu öğrendiğinde intikam almaya karar verir.
Bir öğretmenin hem çocuğunu  hem öğrencilerini koruması gerektiği ikilemi Öğretmen Yuko'ya büyük bir karar almaya yönlendiriyor.
Biz bu intikamın hayal edilemez sonuçlarını okuyoruz kitapta.
.
Adaletin, yargı tarafından mı yoksa acı çeken kişi tarafından mı gerçekleşmesi gerektiğini sorgulatırken; aynı zamanda anne-çoçuk ilişkisinin önemine vurgu yapıyor Kanae Minato.
Bu açıdan gerilim türü yanında felsefi ve psikolojikbir yanı da var.
.
Kurgu ve anlatım o kadar içine çekiyor ki bizzat hikayenin içinde hissettiriyor. Anlatıcının sürekli değişmesi olayları hem katil hem kurban açısından görmemizi sağlıyor ki bu en sevdiğim yazım biçimidir.
.
Doğan Kitap, bazı kitaplarında İtiraflardaki gibi kağıt cilt kullanıyor. Bu da kolayca yırtılmasına sebep oluyor. Üstelik cildi sırt kısmından yapıştırdıkları için ayırmak da mümkün değil. Açık renkte olması da çok çabuk kirlenmesine sebep oluyor.
Umarım Doğan Kitap kağıt cilt kullanmayı bırakır.
Kitap: 10/10
Çeviri: 10/10
Kapak: 2/10
192 syf.
·10/10
Bir anne evladının intikamını alabilmek için ne kadar ileri gidebilir? Suçlu kim? Ögretmen mi? Öğrenciler mi? Yoksa ebeveynler mi? İyilik ve kötülük doğuştan mı gelir, yoksa sonradan kazanılan bir tercih midir?
Itiraflar, aslında basit bir konuya sahipmiş gibi görünse de aslında içinde çok şey barındıran bir eser. Bence çocuklar da dahil, her insanın içinde şiddet, kötülük var. Zamanla insanlar hangisine yatkınsa ona eğilim gösterir. İnsanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Yeter ki ellerine fırsat geçmesin.
Aristoteles'in dediği gibi:
"İnsan düşünen bir hayvandır, insanları tanıdıkça hayvanlara saygı duyuyorum."
Ben çok beğendim. Tek oturuştu bitti.Özgün kurgusu ve verdiği mesajlarla kesinlikle okunmaya değer.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
4 yaşındaki kızı, 13 yaşındaki iki erkek öğrencisi tarafından öldürülen bir öğretmenin aldığı intikamı anlatan "İtiraflar"ı okudum ve tabir caiz ise çarpıldım! En son "Şahsiyet" dizisinden bu kadar etkilenmiştim. Japonların soğukkanlı insanlar olduğunu biliyordum ama böylesi... Kitabın başında ayrı bir sürpriz bekliyor okuru, sonunda ayrı. Hani her yabancı polisiye kitabın arkasında klişeleşmiş gazete/dergi yorumları vardır: "Sarsıcı!", "Tek kelimeyle ürpertici!", "Soluksuz okuyacaksınız!" falan. Bu kitap, o yorumları gerçek anlamda hak eden tek kitap olabilir! Çünkü hem kurgu hem de anlatım muh-te-şemdi, resmen nutkum tutuldu. Mutlaka okuyun derim, yıldızlı tavsiyemdir. =)
192 syf.
·1 günde·8/10
Yeni mezun olmuş bir öğretmen olarak empati kurarak okudum kitabı. Olaylara öğretmen, anne, öğrencilerin bakış açısından okumak oldukça etkileyiciydi.
Kitabın akıcı bir dili var ve kahvemi yudumlayarak 1 günde bitirebildim kitabı.
Özellikle ağır romanlardan sonra okunmalı ve ilk defa Japon edebiyatı okuyacaklar için güzel bir başlangıç kitabı olduğunu düşünüyorum. Ben kitabı beğendim. O nedenle okumanızı tavsiye ediyorum.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Polisiye-Gerilim türünün her daim hayranı olsam da, çok azı bu şekilde sorgulamama vesile olmuştur çoğu şeyi.
Bir olayda, her zaman tek suçlu mu vardır?
İnsanlara fırsat verilirse, hangi noktaya kadar gidebilir?
İnsan tüm zıtlıklarına rağmen, hala "iyi" midir ya da iyi diyebileceğimiz bir insan var mıdır, varsa kime ya da neye göre iyidir?
Milyarlarca insan, milyarlaca bakış açısı demektir. Altı farklı karakterin değerlendirildiği bu kitapta, altı farklı haklılık payı var. Peki ya gerçek dünyada?
Bu kitaptan çıkardığım en büyük ders, anne şefkatini ve koşulsuz sevgisini hissetmeyen her çocuğun, kötülüğe karşı potansiyelidir.
Baba dediğimiz varlık da, koruyup kollayıcı bir figürdür ve onun eksikliği de çok şeyi alıp götürebilir bir çocuktan.
İnsan ulaşamadığı şeylerin acısını masum, küçük bir yavrudan çıkarırken, ona verdiği sözleri tutmayıp yanında olmazken, o yavrunun bir katile dönüşmesine dahi sebep olabilir.
Bir çocuğun sevilme, onaylanma ve ilgi görme ihtiyacı yokluğunun böylesine büyük kötülüklere sebep olacağını bilse, yine de o şekilde davranır mıydı ebeveynler?
192 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Sanırım bu kitaba dair birkaç şey söylemeliyim..

Bir polisiye roman türü ama kitabın olay örgüsü gayet doğal ve abartısızdı.
Kitap okul, eğitim, öğretmen, öğrenci ve ebeveynleri çerçevesinde ele alınıyor. Ancak olay örgüsü, iki ortaokul öğrencisinin kendi sınıf öğretmenlerinin küçük kızını öldürmesiyle başlayıp-akıp gidiyor...

İşlenen cinayet ve olayları altı farklı karakterin diliyle ayrı ayrı dinliyorsunuz ama hiç sıkılmıyorsunuz. En azından ben hiç sıkılmadan zevkle okudum.
En etkilendiğim kısım ise kattillerden biri olan Naoki adlı karakterin zayıflığı ve duygularını anlatış şekliydi. En acıdığım karakter o oldu.

Kitabın sonu ise hiç beklenmedik şekilde etkileyici ve güzel bitti. Bu yüzden okunması gereken kitap listeme bir tanesi daha eklendi..
192 syf.
·Beğendi·9/10
Japonya'da 8. Sınıf öğrencilerinin olduğu bir sınıfta iki ögrenci tarafından sınıfın rehber öğretmeninin 4 yaşındaki kızı öldürülür. Herkes havuzda boğulduğunu sanarken,öğretmenin araştırması sonucu cinayet olduğu ortaya çıkar. Öğretmenin çocuklardan intikamı ise oldukça etkileyici bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Olayın kahramanlarının itirafları üzerinden kurgulanmış hızla okunup,bitirilecek bir #kitap. #kokuhaku ismiyle 2010 sinemaya da uyarlanmış. .
192 syf.
·Puan vermedi
Öğretmen Yuko, dört yaşında kızını öldüren iki ortaokul öğrencisinden intikam almak ister. Çocukların yargılandıktan sonra ceza almayacaklarını öngören Yuko, kendi adaletini gerçekleştirmeye karar verir. Tek dileği de intikam için yaptıklarının sonucuna şahit olabileceği kadar hayat sürmektir. Gerilimiyle, farklı çocukların ağzından hikayeyi okuyabileceğimiz tarzıyla hoş bir okuma deneyimiydi. Katillerin eylemlerindeki motivasyonu, aile ilişkilerinin sorgulanması için bile okumaya değerdi.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sınıf ve fen öğretmeni Yoko Moriguçi’nin 4 yaşındaki kızı,görev yaptığı okulun havuzunda ölü bulunur.Kaza denilip geçilse de öğretmenin şüpheleri vardır ve ve bu şüpheler asılsız değildir.İki öğrencisi Moriguçi’nin kızını öldürmüştür.Hem de ne uğruna? Ancak kızını kaybeden anne boş durmak istemez.Ne adalete güvenir ne de başka bir dayanağı vardır.İntikam için harekete geçmeye karar verir..
.
Peki ben ne okudum böyle?
Her sayfa bir sahne netliğinde.Aynı hikayeyi,olayı yaşayan ve ona tanık olanların kelimeleri ile aktarıyor yazar Minato.İçsel konuşmalar,karakterlerin düşüncelerine giriş..Merkezin (öğretmen Moriguçi) sabit olmasına karşın diğer karakterlerin üzerindeki anlık dalgalanmalar,okuyucudaki heyecanı sürekli kılıyor. Ve okumaya başladığınız kitaba hapsedilmiş oluyorsunuz son kelimesine dek.
.
Polisiye/gerilim türü diye geçse de;kitabın başlı başına bir tür olduğuna inandığım - ki kanaatimce Japonya ve Güney Kore’nin başı çektiği- intikam başlığına dahil ederdim bu eseri.Her detay üzerine düşünülmüş,basit ama etki alanı geniş bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kanae Minato
Unvan:
Yazar
Doğum:
1973
Kanae Minato (Çince: 凑 佳 苗; pinyin: Ban daijie, 湊 か な え 1973 doğumlu Minato Kanae ?,) suç kurgu ve gerilim bir Japon yazar. O Japonya ve Honkaku Gizem Japonya Yazarlar Kulübü Mystery Writers of üyesidir. [1] [2]
O otuzlu yazmaya başladı. İlk romanı İtirafları bir bestseller oldu ve Japon Kitapçılar Ödülü kazandı.
Gençliğinde o Edogawa Ranpo, Maurice Leblanc, Agatha Christie, Keigo Higashino, Miyuki Miyabe ve Yukito Ayatsuji gizem romanları hevesli bir fan oldu. [3]
O kadar Japonya'da tarif edilmiştir "iyamisu kraliçesi." [4] Iyamisu (eww gizem) tüyler ürpertici bölüm ve insan doğasının karanlık yüzü ile ilgilenen gizem kurgu bir alt tür olduğunu. Onlar iyamisu roman okurken Okuyucular "Eww" yumurtlamak. vadeli gizem eleştirmeni Aoi Shimotsuki tarafından 2006 yılında kuruldu. [5] etrafında Kanae Minato, Mahokaru Numata ve Yukiko Mari Japonya'da türün temsilcileri olarak kabul edilmektedir 2012. beri Japonya'da bir iyamisu patlaması olmuştur. [6] [ 7] Haziran 2013 yılında yayınlanan Gone Girl Japon baskı, arka kapak cümle, "yurt dışından en iyi iyamisu romanlardan biri" idi.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 139 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.