Karen M. McManus

Karen M. McManus

7.8/10
49 Kişi
·
97
Okunma
·
3
Beğeni
·
140
Gösterim
Adı:
Karen M. McManus
Unvan:
Roman Yazarı
“Başlangıç olarak size bir ipucu vereyim:
Herkes yalan söylüyor.
Başlayın!”
Karen M. McManus
Sayfa 134 - Yabancı Yayınları
Herkesin sırları vardır, değil mi ? Asıl önemli olan, o sırları korumak için ne kadar ileri gideceğinizdir.
Hep aynı şeyi söylerdi, sanki yaşam biriktirip biriktirip, pazar günleri önüne koyabileceğim harikalarla doluydu.
Merhaba arkadaşlar .Bu benim bu platformdaki ılk incelemem olduğu için genelde hangi kriterlere göre kitabı değerelendirdiğimi zaman zaman açıklamaya da çalışacağım. Kitaba bugün başladım bugün bitirdim. Ama bu benim için genelde normal bir okuma alışkanlığı olduğu için kitap gerçekten sürükleyici miydi değil miydi sorusuna cevap vermeyeceğim. Bundan sonraki incelemelerimde de kitabın sürükleyici olmasından çok sürükleyiciliği eksik bulursam bu durumu belirteceğim. Olay cezaya kalan , tamamen farklı sosyal çevrelere sahip 5 öğrenciden bir tanesinin - Simon Kelleher'in- ölümüyle başlıyor . Simon dışında kalan bu 4 kişi olayları belirli sıralarda kendi bakış açılarıyla bize anlatıyor ki bu da hiç zorlanmadan olayın içine dahil olmanız bazı yerlerde empati kurmanız konusunda size rahatlık sağlıyor .Belki ondan olsa gerek ben karakterleri sempatik buldum .Olay örgüsüne geleceksek iyidi daha karmaşıklaştırılabilirdi belki . Ilerleyen zamanlarda Simon'un ölümü arkasındaki gerçeği tahmin edebildim fakat sebepleri kendimce yetersiz buldum. Kitabı özelikle gençlik dizileri,filmleri romanları seven okurlara tavsiye ederim.
Şunu da belirtmek isterim ki kitabı okumaya başladığım andan itibaren sürekli aklıma bu aralar netflixte popüleritesini koruyan gençlik dizileri geldi (ölmem için 13 sebep ,riverdale bknz.) Iyi okumalar dilerim
Kitap bir gizem üzerine kurulu. Bir okulda çantasından nereden geldiği bilinmeyen telefonlar çıkan beş öğrenci cezaya kalır. Ceza sırasında aralarından biri ölür. Ve geri kalan dört öğrenci cinayet zanlısı olarak soruşturulmaya başlar. Kitabın konusunu kısaca bu şekilde anlatabilirim. Öncelikle kitap zanlı dört öğrencinin ağzından anlatılıyor. Bu da hikayeyi bütün zanlıların ağzından dinleyip yorumlayabilme şansını veriyor bize. Evet, kitabı dört kişinin ağzından okuyoruz ve hepsinin kendine göre ölen kişi yani Simon'ı öldürmesi için sebepleri olduğunu görüyoruz. Kitap bir polisiye roman olduğu için sonunda şaşırmamız gerekiyordu. Ama ben hiç şaşırmadım. Evet yazar şaşırtıcı bir şey yapmaya çalışmış belli ama becerememiş. Kitabı okuduysanız beni anlarsınız zaten. Kitabı okurken bir polisiye kitabı olduğundan, ortada bir gizem olduğundan olabilecek bütün sonuçları düşünüyorsun -Simon'ın nasıl öldüğünü- ve açıkçası kitabı okurken kitabın sonu benim en başta aklıma gelmişti. Yazar kitabı evirmiş çevirmiş sonunu çok basit bir son yapmış. Hani kitap öyle bir şekilde gidiyor ki ne olabilir yani diyorsun. Ben kitabın sonunu tahmin etmekten yakında şizofren oluyordum. Artık aklıma şizofrenik şeyler gelmeye başlamıştı yani o derece abartmış yazar. Yani böyle bir konu daha az sayfada bitirilebilirmiş. Ama tavsiye eder miyim? Yine de bir okuyun derim belki siz beğenirsiniz :)
Beş öğrenci, çantalarında nereden geldiği belli olmayan telefonların bulunmasıyla cezaya kalırlar. Çalışkan öğrenci, balo prensesi, sabıkalı öğrenci, beyzbol oyuncusu ve okuldaki dedikoduları paylaşıp herkesin gizli işlerini ortaya çıkaran bu yüzden de sevilmeyen bir öğrenci. Cezaya kaldıkları o gün dedikodu sayfasının sahibi olan Simon, öldü. Geriye şüpheli olan dört öğrenci kaldı...

Birimiz Yalan Söylüyor, okurken keyif aldığım bir kitap oldu. Yazarın, karakterleri ve olayı iyi kurguladığını düşünüyorum. Ama maalesef bir olay dışında her şey beklediğim gibi oldu. Yine de şaşırdığım kısımlar oldu fakat bu bölümler çok azdı.

Okurken keyif alacağınızı düşündüğüm, sıkılmadan okuyacağınız bir kitap:)
5 liseli genç okul çıkışı cezaya kalır ve içlerinden biri ölür...

Ölen genç yani Simon, Dedikodu Kazanı adlı bir uygulamayla okuldaki herkesin kirli çamaşırlarını pazara çıkarmaktadır. Birçok kişi onun yüzünden zor zamanlar geçirmiştir ve dedikodular hep doğrudur. Haliyle sevilen bir tip değildir.

Cezaya kalan diğer dört gençten bahsetmek gerekirse;

Bronwyn, okul birincisi son derece yetenekli bir kızdır. Amacı Yale Üniversitesine gitmektir.

Cooper, yetenekli bir beyzbol oyuncusudur ve okulun en popüler kızı Keely ile çıkmaktadır.

Addy, Jake isimli bir futbol oyuncusunun kız arkadaşıdır. Tam bir balo prensesidir.

Ve Nate, adı uyuşturucuyla anılan kötü çocuktur. Islah evinden yeni çıkmıştır.

İyi ya da kötü gözükseler de herkesin sakladığı bir şeyler vardır. Önemli şeyler... Ve Simon bu önemli şeyleri bulmuş paylaşamadan ölmüştür.

Peki ama onu kim öldürmüştür?

Kitap genel olarak fena değildi. Bazı olaylar tekrara düşmüştü. Bu kitabı biraz sıkıcılaştırmıştı ancak karakterlerin yaşadıkları olaylar karşısında yaptıkları hataları görmeleri güzeldi.
En sonunda kitap tür değiştirdi gibi bir şey oldu bence buna çok gerek yoktu. Yine de kötü bir son değildi.

Cinayet romanlarını seven biriyseniz biraz yavan gelebilir ancak çok beklentiniz olmadan okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kitabı okumaya başladığımda bir arkadaşım sevmeyeceksin diyerek beni uyarmıştı ama ben pek yorumları dikkate alan biri değilimdir. Olabilir falan diye düşünüyordum. Şey, şunu baştan söylemeliyiz ki arkadaşım haklıymış.

Birimiz Yalan Söylüyor benim için tam da yarı yarıya diyebileceğim bir kitap. Bazı yönlerden güzel gibiydi bazı yönlerden de değil gibiydi. Nefret etmedim, sevemedim de. Tuhaf yani. Ama elimde saklamak istediğim bir kitap değildi.

Bir lisede yaşanan cinayet anlatılıyor kitapta. Kahraman anlatıcı farklı karakterler üzerinden verilerek gizem oluşturulmak istenmiş ve bence bu çok gereksiz bir hamleymiş ama neyse. Açıkçası esas olayı hiç sevmedim ve mantıklı bulmadım. Yani nasıl desem mesele ile ilgisi olan tüm öğretmenler, avukatlar, ebeveynler ve artık aklınıza gelebilecek tüm yetişkinler ahmak ötesiydi. Bir tanesinin bile çocuklara anlayışı, merhameti, empatisi olmaz mı ya? Bir tanesi dahi aklını kullanmaz mı? Resmen esas karakterlerin kendince yaptığı saçma sapan şeyler olmasa koca hukuk sisteminin bir halta yaramadığı iddia ediliyor. Evet, genel olarak da öyle ama buradaki bana epeyce çocuksu bir kurgu gibi geldi. Temeli sağlam değildi ve yetersizdi.

Kitabı bir parça güzel bulmamın tek sebebi vardı. O da ergenlikte yaşanan birçok problemi, farklı karakterler ve onların yaşamı etrafında değerlendirerek satır aralarında işlemesiydi. Her karakter bir sorunu, bir şeyleri temsil ediyor ve yargılamada bulunmadan bu sorunları açıklıyor, bir şeyler düşünmeye teşvik ediyordu. Yeterli miydi? Değildi ama idare ederdi. Son kısımda olanlar biraz yüzeysel olduğu için hayal kırıklığı yaşasam da en azından gençlere kötü örnek olmadığını söyleyebiliriz, sanırım?

Öyle bir şeyler işte. Yorumu bile isteksiz yaptığımı görebiliyorsunuzdur. Anlayacağınız tavsiye ettiğim bir kitap değil.
Heyecanı hiç bitmeyen sır dolu bir kitap karakterler kendi içinde karmaşıklaşıyor
Nasıl bitti anlamayacaksınız ,ben sevdim :)
Sırları seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz
Dikkat spoiler içerir.
Bayview lisesinde her şey yolundadır ama Simon adında bir çocuk Dedikodu Postası adındaki uygulaması ile okuldaki gizemleri ortaya çıkardığından düşmanları vardır. Bir gün Addy, Bromwyn, Cooper ve Nate adındaki öğrenciler ile cezaya kalır ve su içtikten sonra ölür. Alerjiden dolayı ölür ve artık bu dörtlü cinayet şüphelisidir. Addy sevgilisi Jake'i aldatmış, Bromwyn kimya sınavında kopya çekmiş, Cooper, Kris adında bir erkek ile sevgili olmuş, Nate de daha önceden uyuşturucu satmıştır. Bu sırlar yüzünden hepsi şüphelidir. Nate ile Bromwyn yakınlaşırlar. Herkesin sırrı ortaya çıkar. Ama hangisi katildir? Yoksa ilin içinde iş mi vardır? Simon'a gerçekte ne olmuştur? Annesi ile arası bozuk plan Nate düzelecek midir? Nate ile Bromwyn arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Kitap mükemmeldi. Karakterlerin her birinin kendi içinde yaşadığı problemler, ailevi problemler birde cinayet şüphelisiler o kadar canım(!) en fazla ne olabilir ki?
KONU: 5 öğrenci cezaya kalıyor ve aralarından biri ölüyor/öldürülüyor. Bu kişi okulun dedikodu sitesinin sahibi SIMON!
PEKİ KİM ÖLDÜRDÜ?
*ZEKİ OLAN BRONWYN'Mİ?
*SPORCU OLAN COOPER'MI?
*SABIKALI NATE'Mİ?
* POPÜLER OLAN ADDY'Mİ?
Kitap beş lise öğrencisinin cezaya kalmasıyla olay örgüsünü kurmaya başlıyor. İçlerinden biri alerjisi olduğu için içtiği bit şeyden dolayı hastaneye kaldırılıyor ve sonuç ölüyor mu yoksa öldürülüyor mu? İnce ince dokunan bir olay mı ya da anlık gelişen bir süreç mi? Geriye kalan odadaki dört genç ve bir öğretmen üzerine yoğunlaşan soruşturmalar peki içlerinden hangisi yalan söylüyor? Devamı kitapta saklı
#naçizaneleştirim
Kitap genç yetişkinler için ideal. Demem o ki lise gençliğinin bayılacağı bir kitap. Lakin beni çok tatmin ettiğini söyleyemem. Çevirmelerde hatalar mevcut. Yer yer kopuşlar yaşasamda fena değildi diyerek okumak isteyenleri de ürkütmeden yorumuma burada son vereyim ;)
Kitabı çok büyük beklentiyle almıştım ve başta büyük hayal kırıklığına uğradım. 350 sayfalık bir kitabı bir haftada ancak bitirdim. Çünkü son 80 sayfaya kadar çok yavaş ilerledi bana göre. Ama son 80 sayfada işler öyle değişiyor ki ağzım açık kaldı. Böyle bir ters köşe beklemiyordum. Kitabın başından beri kesin budur dediğim karakter suçlu çıkmadı. Ama bu kesin yapmamıştır dediğim kişi masummuş. Cooper beni çok şaşırttı. Addy'nin değişimi çok güzeldi. Karakterler çok iyi işlenmişti. Ama kitapta çok fazla küfür vardı ve bu beni rahatsız etti. Kitabı okurken aklımda bir Amerikan gençlik dizisi canlandı. Tıpkı Simon'ın başta dediği gibi dizi karakterlerini andırıyordu kitaptaki karakterler. Her neyse. Kitap güzeldi, alıp okuyabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karen M. McManus
Unvan:
Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 97 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.