Karin Liebhart

Karin Liebhart

Yazar
7.8/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Adı:
Karin Liebhart
Viyana Üniversitesi Siyaset Bilimi Enstitüsü
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
122 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zeitgeist belgeselinin gerçekleri nasıl çarpıttığını, insanların gözlerini açmayı iddia ederken aslında insanların gözünün üzerine yeni bir sis perdesi çektiğini kanıtlarıyla gösteren bir kitap.

Kitapta belgeselin ilk kısmında yer alan Nasıralı İsa'nın aslında yaşamadığı
ve ona atfedilen özelliklerin daha önceki mitolojilerden alındığının anlatıldığı bölümün eleştirisi çok iyiydi. Belgeselin bu kısmında gerçeklerin nasıl çarpıtıldığı kanıtlarıyla ortaya koyuluyor.

Tunca Arslan'ın eleştiri yazısı ise bence kitabın en iyi kısmı. Tunca Arslan, Zeitgeist'in emperyalizm kavramı yerine gücü her şeye yeten birkaç kapitalisti geçirerek emperyalizmle savaşın (örneğin bağımsızlık savaşlarının) beyhude olduğu görüşünü tekrarlayan bir belgesel olduğunu, aydınlanmanın bir Zeitgeist cd'siyle gelmeyeceğini söylüyor.

Doğruyu söylemek gerekirse belgesel başta beni de çok etkilemişti. Zeitgeist bu konuda çok başarılı ve inandırıcı bir belgesel. Eleştirel bir gözle izlenmediğinde kişinin her şeyi bildiğini sanmasına neden oluyor.

Kitapta katılmadığım tek şey komplo teorilerinin tamamen olumsuz bir kavram olarak gösterilmesi. Bu durum özellikle Haluk Hepkon'un yazısında çok belirgin. Bütün komplo teorilerinin aynı kefeye koyulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bazı komplo teorileri gerçekten mantıklı argümanlara dayanıyor. Bunlar tam olarak gerçekleri yansıtmayabilir ama kuşku ve endişeleri ortaya koyması bakımından önemlidir diye düşünüyorum. Bu teoriler eğer eleştirel bir şekilde mantık süzgecinden geçirilerek değerlendirilirse faydalı olabilir.

Okuduğumuz, izlediğimiz şeyleri eleştirel bir gözle değerlendirmenin, önümüze sunulan bilgileri kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatan bu kitabı tavsiye ediyorum.
122 syf.
·Beğendi·10/10
Zeitgeist belgeselini izledim daha sora erol hocamın tüm kitaplarımina aşinayıö dikkatimi çekti okudum. Erol hocama katılmadığım yerler var. Yani belgeseli bu kadar eleştirmek bana çok mantıklı gelmediki belgeselde jiddu krishnamurti gibi bilgelerde var

Yazarın biyografisi

Adı:
Karin Liebhart
Viyana Üniversitesi Siyaset Bilimi Enstitüsü

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.