Kasım Yargıcı

Kasım Yargıcı

Çevirmen
8.1/10
16 Kişi
·
44
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
Kasım Yargıcı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
360 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Milli mücadele yılları ve Cumhuriyet döneminin ilk yıllarını özlü ve tarihsel gerçeklere dayanarak anlatan ingiliz tarihçinin kitabında her ne kadar çeviri hatalarından kaynaklandığını düşündüğüm ifade bozuklukları olsa da. kurtuluş savaşındaki ince ayrıntılar ile Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki kazanımlarına yer verilmiş, Türkiye'nin Ortadoğu'daki yeri, Osmanlı döneminin tarihi ve dini mirası ile hilafet ve saltanatın siyasi uzantıları ve Türkiye'nin yönetim şekline yansımaları da aktarılmıştır. Ve tabi ki vatanın kurtuluşu ve yeniden kuruluşunun baş mimarı Atatürk'ün askeri dehası ve devlet adamlığındaki başarıları, vizyoner bakış açısı da kitapta ortaya koyulmuştur. Kısaca ders kitapları dışına çıkarak öğrenmek istediğiniz yakın tarihimize ilişkin gerçekleri artılarıyla eksileriyle okuyabileceğiniz bir kitap olduğu kanaatindeyim.
360 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10 puan
Yazar 1700 lü yıllardan başlayıp cumhuriyetin ilanına kadar Türklerin batılılaşma sürecini kurtuluş savaşı ekseninde toplamayı başarmış. Ayrıca döneme ait verdiği ayrıntılar oldukça çarpıcı. Kurtuluş savaşı dönemini farklı bir bakış açısıyla okumak isteyenlere tavsiye ederim.
224 syf.
·Puan vermedi
Bu ingiliz ajanı prof Türkiye üzerinede kaleme aldığı eseriyle bilinir. Bu kitabında birleşmiş milletler düşüncesinin hatta tek dünya devleti düşüncesinide bulabilirsiniz.
219 syf.
·2 günde·10/10 puan
Emekçi devrimleri, sürekli olarak kendi kendilerini eleştiriler..Her emekçi kendi öz yollarını keserler, yeniden başlamak için başarılmış gibi görünen şeyleri dönerler; tereddütleri, zayıflıkları ve ilk denemelerin sıkıntılarını merhametsizçe gülünçleştirirler...

Yazarın biyografisi

Adı:
Kasım Yargıcı

Yazar istatistikleri

  • 44 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.