Katherine Paterson

Katherine Paterson

Yazar
8.6/10
34 Kişi
·
62
Okunma
·
4
Beğeni
·
200
Gösterim
Adı:
Katherine Paterson
Tam adı:
Katherine Womeldorf Paterson
Unvan:
Yazar
Doğum:
31 Ekim 1932
Katherine Womeldorf Paterson (31 Ekim 1932 doğumlu) Çin kökenli Amerikalı bir yazar olup çocuk romanları için en iyi bilineni. 1975-1980 yılları arasında yayınlanan dört farklı kitap için iki Newbery Madalyası ve iki Ulusal Kitap Ödülü kazandı. İki büyük uluslararası ödülü kazanacak üç kişiden biridir; "Çocuk edebiyatına kalıcı katkı" için iki yılda bir yapılan Hans Christian Andersen Yazı Ödülünü 1998'de kazandı ve kariyeri "geniş anlamda çocuk ve genç erişkin edebiyatına" katkıda bulunmak için Astrid Lindgren Anıtı Ödülü'nü kazandı 2006'da İsveç Sanat Konseyinden, çocuk edebiyatının en büyük parasal ödülü. Ayrıca iş vücudu için 2007'de Çocuk Edebiyatı için NSK Neustadt Ödülü ve Amerikan Kütüphane Derneği'nden Laura Ingalls Wilder Madalyası 2013'te ödüllendirildi. O, 2010 ve 2011 yıllarını kapsayan ikinci ABD Ulusal Genç Halk Edebiyatı Büyükelçisidir.
...doğru kelimeler bir türlü ağzından çıkmıyordu. Elbette bu kelimler çok daha sonra, yatağa yattığında ya da kalede otururken aklına gelecekti.
Leslie onu kandırmıştı. Jess’in eski benliğini geri bırakarak onun dünyasına gelmesine neden olmuş, sonra Jess içer tam olarak girememişken ve geri dönmek için vakit artık çok geçken, Leslie onu ortada bırakıvermişti - ayın çevresinde dolanan bir astronot gibi. Yapayalnız.
Ona âşıktı. Ellie ve Brenda’nın telefonda kıkırdayarak anlattıkları gibi değil. Bu üzerinde konuşulamayacak, hatta fazla düşünülemeyecek kadar gerçek ve derindi.
148 syf.
·10/10
Nasıl başlasam bilemiyorum bir türlü. Ama elinde sonunda yazacağım. Öncelikle şunu eklemeliyim Spoiler olan yerde belirteceğim.

Bu kitap her ne kadar başıma dert açsa da buna değerdi. Hikayesini anlatmalıyım belki de. İnstagram'da film repliklerine bakarken rastladım Terabithia Köprüsü filmine. Hatta repliği hala hatırlarım. Bu repliğin üzerine listeme ekledim bu kitabı. Listem yanımda giderim kitapçılara hep. İlk olarak İstanbul'da Pandora'ya gittim çünkü orada bulacağımı düşünüyordum ama şanssızlık; bulamadım. Bunun üzerine iki tane daha büyük kitapçı gezdim İstanbul'da ama sonum değişmedi. Bulamam dediğim kitaplar çantamdaydı ama onu hala bulamamıştım. Sonra başka yerler de gezdim başka şehirde: D&R, Arkadaş, Dost... umudu kesmiştim nereye sorsam yoktu sonra kardeşime oyuncak almak için bir kitapçıya girdik, ailemin ısrarıyla sordum şansıma sadece bir tane kalmıştı. O anki mutluluğu hiçbir şeyle karşılaştıramam. Aldığım gece okumaya başladım yani sabah saat 3'de. Gece okumalarını çok severim çünkü. Kitap kısaydı ama beni gerçekten bazı 400-500 sayfalık kitaplardan daha fazla sardı. Ertesi sabah devam ettiğimde şanssızlık, ailem yanımda oturuyordu ve ağlamama tanık oldular. En son Fred'imin ölümnde öyle ağlamıştım. Sonu harika bitti ama duygusal açıdan çöktürdü beni. Sanki bütün mutluluğumu alıp götürdü.

Baya kişisel oldu bu bölüm şimdi nesnel olmaya çalışacağım.


Jess Aarons, içine kapanık bir çocuktur. Tek amacı, beşinci sınıflar koşu yarışmasında birinci olmaktır. Ama bunu başaramaz çünkü Leslie Burke adındaki kız onu geçerek birinci olur. Leslie, pek sevilmeyen biridir çünkü o farklı biridir. Jess, hiç ummazken birinciliğini elinden alan kız ile arkadaş olur. Resim çizmek hayata onu hayata bağlayan tek şey iken, Leslie ile bu değişir. Çünkü onların kendi dünyaları vardır. Terabithia. Kendi dünyalarının kral ve kraliçesi olurlar.

•!SPOİLER!•
Bu kısımda Spoiler var. Jess ve Leslie birbirlerine iyice bağlanmışlardır; beraber birçok şey yaparlar. Ama bir gün Leslie Terabithia'ya tek gider ve bu onun sonu olur. Leslie Burke - kendisi benim prensesimdi - bizi terk etti. Öldüğünü okuduğumda sanki her şey soldu gibi, mutsuzluk çöktü içime. Ve ağladım. Evet herkesin ortasında ağladım. Bence öenmli olan değecek şeylere ağlamaktır. Bu yğzden bunu söylemekten utanmıyorum. Hatta o kadar ağladım ki kıpkırmızı olsu gözlerim. Filmini izledim ama sonuna gelemedim çünkü gözyaşlarımı tutabileceğimi düşünmüyordum.

Gerçekten harikaydı. Çocuk kitabı kategorisine girmesi çok saçma. Bence her yaşa hitap ediyor ama bilirsiniz bazı büyükler(!) vardır ki ince bir kitabı okumaktan utanırlar işin kötüsğ o şahıslar hiç kitap okumaz. Çocuk kitabı gibi geldi başta evet ama o sonu hangi büyük kaldırabilir bilemiyorum. Mutlaka okumalısınız.

İlk incelememdi şu ana kadar hep hikaye yazıyordum bu tarza pek alışmamıştım. Biraz körü olabilir eleştirileriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Sonuna kadar okumuş herkese teşekkürler... Sihirle kalın...
148 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sonunda beni hüngür hüngür ağlatan; arkadaşlık, dostluk ve hayalgücü üzerine muhteşem bir kitap...
Artık baskısı yok ve bu kitaba sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum...
Kesinlikle kitap filminden çok daha güzel. Çocuk kitabı gibi gözüktüğüne bakmayın, bulursanız alın okuyun kesinlikle kaybınız olmayacak...
Kitabın sevmediğim tek yanı (ki o da çeviren yayınevinin pintiliğinden :) içerisindeki resimlerin renksiz olması. Orjinaline sadık kalmayıp siyah yapmışlar ve aslında renkli olduğu için de oldukça koyu resimler ortaya çıkmış. Ciltli olmasını çok sevdim...
Bana kendi çocukluğumu hatırlattı!
148 syf.
·Beğendi·8/10
Bundan yıllar önce (en az 5 yıl) filmini izleyipte aşık olmuştum. Filmi o kadar güzel ve sürükleyiciydi ki anlatamam size, çocukluğumun en güzel filmlerindendi. Daha sonra birkaç ay önce kitabına denk geldim. Kitabını görünce bir anda geçmişe yolculuk yaptım sanki. Hemen alıp okuyasım geldi. İyi ki okumuş muyum derseniz, filmi kadar akıcı değildi açıkçası. Zaten 150 sayfalık kısa bir kitap, çocuk kitabı olarak geçiyor, ancak siz de fantastik dünyaları seviyorsanız mutlaka okumanızı öneririm. Kaybedeceğiniz bir şey yok sonuçta, farklı ve sihirli başka bir dünya tanıyorsunuz. Kitabımızın karakterleri Jess ve Leslie, ve onların harika tanışma hikayeleri... Önceleri birbirlerinden hoşlanmasalar da daha sonra çok güzel bir dostluğa dönüşüyor ve bu ikili herkesten gizli bir yer keşfediyorlar, adı Terabithia. Jess ve Leslie’nin yaşadığı maceraları sizin de okumanızı ve izlemenizi öneririm ^^
148 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Uzun yıllar önce filmini seyredip çok etkilenmiştim. Kitabını görünce de hemen almıştım. Filmin üstünden çok geçtiği için konusunu unutmuştum amaokurken hep 'ya bu Terabithia Köprüsü'nde beni etkileyen bir şey vardı' diye okudum hatta acaba yanlış mı hatırlıyorum acaba diye de düşündüm ama hayır doğru hatırlıyormuşum. O ne olduğunu hatırlayamadığım olay yine beni etkiledi ve üzdü. Kitabı herkese tavsiye ederim. Ben bir oturuşta bitirdim. Çok da sevdim ama filmini daha çok sevmiştim. O da çocukların hayal dünyasını daha güzel yansıttığı için.
148 syf.
·8 günde·7/10
Selam. Konusundan, kapak tasarımından etkilenip aldıgım , güzel çıkmazsa canım sağolsun dediğim, çocuk edebiyatı ödüllü bir kitap yorumu ile sizlerleyim. Kitabımız tipik çocuk karakterlerin çoğunlukta olduğu, Hollywood yapımı Amerikan filmi tadında. Zaten epey sevilen bir de filmi varmış. Başlarda konusu sıradan geldiğinden sıkılır gibi oldum. Fakat yazar beklenmedik finali ile geçer not almayı ve kalbimi burkmayı başardı.

Konusu kisaca ;Jess Aarons, içine kapanık bir çocuktur ve neredeyse hiç arkadaşı yoktur. Onu mutlu eden iki şey vardır: resim yapmak ve koşmak. Okuldaki koşu yarışında birinci olmak için bütün yaz antrenman yapar ancak okula yeni gelen bir kız, Leslie Burke, onu ve herkesi geride bırakarak birinci olur. Jess, Leslie’yle arkadaşlık kuracağını hiç düşünmezken bu iki “farklı” çocuk birlikte Terabithia adlı hayali bir sihirli diyar yaratırlar ve zamanla aralarında güçlü bir bağ oluşur.

Denk gelirse bi fırsat verin derim. Tavsiyemdir efendim.

Hadi iyi okumalar
148 syf.
·6/10
Filmi yüzünden heveslenip almıştım. Çok kötü diyemem ama öyle favori kitabınız da olmayacaktır bu kitap. Filme kıyasla içeriğinin daha az olması şaşırttı, genelde tam tersi olur.
148 syf.
·13 günde
Yazarı pek beğenemedim ya da anlamadım. Jess'i fazla ezikliyordu. Yorumunu mı katıyor yoksa birinin düşüncesini mi söylüyor her zaman anlaşılamıyordu. Ama bunlar çok önemli değil. Filmi benim için efsaneler arasındaydı. Şimdi kitabı da orada yerini alabilir. Hikaye gerçekten mükemmel. Sonunda cidden artık insanın içinde bir şeyler kopuyor. Gerçekten hüzünlü ve mükemmel bir son. Okumaya değer güzel bir kitaptı. Film kitaptan uyarlama olsa da filmin daha güzel olduğunu düşünüyorum o ayrı. Çok iyi bir kitaptı. Karakterler güzeldi. Prens Terrien hikayeye ayrı bir hoşluk katıyordu.
Ayrıca hayali bir dünya kuran iki arkadaş... Gerçekten hoş şeyler kazandıran bir hikayeydi.
May Belle'i de unutmamak lazım. Kesinlikle mükemmel bir karakter. Filmde de öyle.
148 syf.
·6 günde·7/10
Kitap çocuk edebiyatına ait olmasına rağmen yetişkinlerinde mutlaka okumasını tavsiye ederim. Okuduktan sonra mutlaka filmini izleyin. Tabi mendilleriniz hazır olsun.
148 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabın daha önceden filmini izlemiştim ve çok sevmiştim, dolayısıyla çok büyük umutlarla başladım. Beklentimin biraz altında kalsa da yine de çok güzeldi. Zaten bu tarz çocuk kitaplarını sevmemek elde değil gibime geliyor. Yalnız bence kitabın içindeki resimler hiç olmasa daha iyiydi. Normalde çocuk kitaplarındaki resimleri severim ama Terabithia Köprüsü'ndeki resimler bence güzel değildi ve gereksizdi. Çocuk kitaplarını sevenler için bence iyi bir kitap olabilir. Ama size tavsiyem önce kitabını okuyup sonra filmini izlemeniz...
148 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitabı elime aldım ve okudukça yıllar öncesinde filmini izlediğimi anımsadım ve sonuna ulaşmak için hemencecik bitirdim. Çok güzel saf ve çocuksu bir kitaptı. Şimdi ise filmini tekrar izleyip okuduğum karakterleri zihnimde canlandırmak istiyorum Tavsiye ediyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Katherine Paterson
Tam adı:
Katherine Womeldorf Paterson
Unvan:
Yazar
Doğum:
31 Ekim 1932
Katherine Womeldorf Paterson (31 Ekim 1932 doğumlu) Çin kökenli Amerikalı bir yazar olup çocuk romanları için en iyi bilineni. 1975-1980 yılları arasında yayınlanan dört farklı kitap için iki Newbery Madalyası ve iki Ulusal Kitap Ödülü kazandı. İki büyük uluslararası ödülü kazanacak üç kişiden biridir; "Çocuk edebiyatına kalıcı katkı" için iki yılda bir yapılan Hans Christian Andersen Yazı Ödülünü 1998'de kazandı ve kariyeri "geniş anlamda çocuk ve genç erişkin edebiyatına" katkıda bulunmak için Astrid Lindgren Anıtı Ödülü'nü kazandı 2006'da İsveç Sanat Konseyinden, çocuk edebiyatının en büyük parasal ödülü. Ayrıca iş vücudu için 2007'de Çocuk Edebiyatı için NSK Neustadt Ödülü ve Amerikan Kütüphane Derneği'nden Laura Ingalls Wilder Madalyası 2013'te ödüllendirildi. O, 2010 ve 2011 yıllarını kapsayan ikinci ABD Ulusal Genç Halk Edebiyatı Büyükelçisidir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 62 okur okudu.
  • 34 okur okuyacak.