Kathryn Hughes

Kathryn Hughes

8.4/10
25 Kişi
·
42
Okunma
·
2
Beğeni
·
495
Gösterim
Adı:
Kathryn Hughes
Unvan:
İngiliz Gazeteci , Roman Yazarı
Doğum:
Altrincham / Manchester , İngiltere, 1959
Manchester yakınlarındaki Altrincham kentinde dünyaya gelmiştir. Sekreterlik kursunu tamamladıktan sonra şimdiki eşiyle tanışmış ve Kanada 'da yaşamaya başlamıştır. Yirmi dokuz yıldır evli olan çift, birlikte kurdukları aile işini yürütmekte ve iki çocukları ile beraber dünyayı gezmektedir. Kaybolan Yıllar, yazarın ilk romanıdır.
Arada sırada,bazen de en kötü anlarda akla gelen aşk hikayesi,mum gibi yanan bir umut misali yolumuzu aydınlatır...
Kathryn Hughes
Sayfa 6 - Arkadya Yayınları
Uyu çocuğum,huzur sana gelsin
Gece boyu
Tanrı sana koruyucu melekleri göndersin
gece boyu
Kaybolan Yıllar - Kathryn Hughes

YORUMUM

Kitap akıcı, oldukça keyif vericiydi. Aynı zamanda çok üzücü. Kitap iki zaman diliminde geçiyor. Kayıp ve aşk teması üzerine ilerleyen ve cidden yürek burkan bir hikaye. Bazı yerleri çok sıkıcıydı.Ayrıca sonlarına doğru beğenmedim,bunlar beni kitaptan soğutan şeylerdi.Çok acıklı bir eser olmuş ,ağlayasım geldi ama ağlamadım.Chrissie ve Tina 'nın üzücü kayıplarını bir an evvel okuyun derim. Yazar oldukça iyi bir iş çıkarmış. Baskı vw çeviri kalitesinin de hakkını vermek gerek.Sıcacık ve akıp giden bir öyküydü.Okurken kesinlikle mendillerinizi eksik etmeyin.
(Bundan Sonrası AĞIR Spoiler İçerir)

Yıl 1939

İkinci Dünya Savaşı 'nın patlak verdiği yıllar.19 yaşında genç ve çok güzel bir kız olan Chrissie,baskıcı babası ve hemşire olan annesi ile yaşamaktadır. Babasının oraya gitmesine hiçbir zaman izin vermemesine rağmen Chrissie,arkadaşı Sylvia ile dans edilen bir mekana gider. Orada Billy ve Clark ile karşılaşırlar.Billy,Chrissie'ye görür görmez vurulur.Chrissie ile aralarında bir çekim oluşmasına karşın o günn Chrissie Clark ile dans eder ve Clark onu evine bırakır. Buluşma sözü vermesine rağmen Billy'yi unutamaz.Ailesi nedeniyle Clark'ı ekmek zorunda kalır.Bir gün Chrissie'nin bisikleti bozulur.Billy onu fark eder ve yardım eli uzatır.Böylelikle sürekli buluşmaya başlarlar ve aralarında bir aşk ilişkisi başlar.Fakat bu ilişki Chrissie'nin Billy'den evlilik dışı çocuk sahibi olmasıyla maalesef son bulur.Billy,Chrissie'ye bir mektup yazar ama Chrissie'nin babası bu mektubu kıza ulaştırmaz.Bu da yetmiyormuş gibi onu Kathleen adlı teyzesinin yanına yani başka bir ülkeye gönderir.Teyzesinin çiftliğinde bir çalışan olan Jackie ile tanışır ve onunla bir dostluk kurarlar.Fakat zavallı Chrissie teyzesinin ölümünden sonra bir manastıra yerleştirilir ve çocuğu doğduktan sonra çocuğunu başka bir aileye vermek zorunda kalır. Daha sonra kendi yaşamını kuran Chrissie, Jackie ile evlenir.Tina ona Billy'nin mektubunu yıllar yıllar sonra ulaştırır.Maalesef Billy savaşta ölmüştür. Chrissie,kaybolan yılları için ağlar...

Yıl 1973

Çok severek evlendiği eşi Rick'den sürekli psikolojik ve fiziksel şiddet gören Tina Craig,genç ve güzel bir kadındır. Hayatı trajedi ile dolu olan Tina eşinden kaçmak için para biriktirir.Fakat kocası paraya el koyar.Üstelik parayı bahise yatırır.Bahsi kazandıktan bir süre sonra Tina evi terk eder.

Tina bir hayır kurumunda çalışmaktadır.Bir gün hayır kurumunun kapısına bırakılan bir giysinin cebinden bir mektup bulur.Bu mektup Billy'nin Chrissie için yazdığı mektubun ta kendisidir.Mektuptan etkilenen Tina,bu mektubun sahibini bulmak için bir arayışa başlar.Çok çok sonra eşi Rick'e geri döner.Alkolik kocasının artık eskisi gibi olmadığını zannetmektedir.Arkadaşlarının uyarısılarına kulak asmayan Tina eşinden hamile kalır. Bunun için sevinirken çok acı bir olay olur. Rick,Billy'nin mektubunu bulur.Tina'nın ismi de tıpkı Chrissie'de olduğu gibi Christina idir.Mektubu Tina'ya yazıldı zanneden Rick,Tina'ya bir yumruk atar.Böylelikle Tina çocuğunu düşürür.Bu olaydan sonra mektuptaki adrese giden Rick mektubun aslında kime yazıldığını öğrenip çok pişman olur.Ama iş işten geçmiştir.Hemen sonra Rick,kusmuğunda boğularak ölür.

Üçüncü bölümde ise Tina,Chrissie'nin çocuğu olan William Lane ile tanışır.Mektubu Chrissie'ye ulaştırırlar Ve yıllar sonra Chrissie,hem oğluna kavuşur hem de Billy'nin kavgalarından sonra ki pişmanlığını öğrenir.Ama onca yıl iki kadın için de çöpe gitmiştir.Chrissie,Jackie ile evlenir.Tina da William ile evlenir.Roman biter.Birçok okuyucu için mutlu ama benim için tamamen mutsuz ve istemediğim bir sonla...
Bana hitap etmedi, kitap yarım bırakmak huyum değildir ama bilemiyorum elimde bir haftadan fazla süründükten sonra kendime bunu yapmamaya karar verdim. Belki daha sonra devam ederim.
Spoi içerir.Kendi blogumdan yorumumu yazıyorum.Bilginiz olsun.

Yıl 1973;Tina Craig,şiddet gören bir kadındır.Kocası kumarmaz ve alkolik.Tina,ufak birikimler yapmakta ve bu birikimler ile yeni bir sayfa açmak istiyor.

Yıl 1939;Billy Stirling sevgilisi Chrissie Skinner ile mutlu bir gelecek yaşama isteği var.Fakat Chrissie'nin babası aynı fikirde değil.Nedenini öğrenince şok oldum diyebilirim.Bill,kötü günlerin çok ama çok farklı bir şekilde değişeceğini tahmin edebilecek miydi?

Biri baba biri koca yüzünden zor durumlar yaşamış iki güçlü kadın olan Tina ve Billy.Hayat onları nasıl aynı yolda karşılaştırcaktı?En çok Chrissie'nin yaşadıkları sarstı,beni.

Kimsenin yıllarını birisi için heba etmediği,mutlu olduğu yıllar yaşaması dileğiyle.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
Kitap 2 zaman diliminde geçiyor. Şimdiki zamanda alkolik kocanın zulmüne maruz kalmış Tina çalıştığı dükkanda ceketin cebinde 1939 yılında yazılmış bir mektup buluyor. O mektup sayesinde biraz olsun hayata tutunmaya çalışıyor Tina. 1939 yılında yaşananlar ise ayrı bir dramdı. Akıcı ve sürükleyici 1 günde bitirebileceğiniz müthiş bir kitaptı.
Arkadya'nın kitaplarına bayılıyorum. 1913 ve 1973 yıllarında yaşanmış iki birbirinden farklı ama birbirlerine bağlanan trajik iki yaşamı anlatan harika bir romandı. Hüzün ve merakla okudum diyebilirim. Evet şunu da belirtmeden geçmemek lazım Sarah Jio kokan bir romandı. Ama güzeldi yani olayların birbirine ustalıkla bağlanması, anlatım tarzı kitabın basım kalitesi on numaraydı. Adını yansıtan bu kitap için ve okurunu hiç sıkmayan yazara emeğine sağlık diyorum.
1973....
Tina ,sonunda özgürlüğü için ilk adımını atar evi terk ederek.Aslında bir yanı hala kocasını sevmektedir.Rick ,Tinanın ayrılığından sonra kendine çeki düzen vermeye başlar ve hayatlarına giren yeni bir sürpriz ikisini tekrar bir araya getirir.Tina her geçen gün kendini kandırmak zorunda kalsa da...
1939...
Billy ve Chrissie birbirini seven bu iki genç için en büyük iki engel vardır.Bir ,ülke savaşın eşiğindedir.İki,Chrissie'nin doktor babası...
Ahh Billy inan seni hatırladıkça,boğazım düğümleniyor.Mahvettin bizi
Çaresizlik,bilinmezlik ve yanlış anlaşılmalar..
Dr.Skinner,kızını severken öldürdün be

Yazarın biyografisi

Adı:
Kathryn Hughes
Unvan:
İngiliz Gazeteci , Roman Yazarı
Doğum:
Altrincham / Manchester , İngiltere, 1959
Manchester yakınlarındaki Altrincham kentinde dünyaya gelmiştir. Sekreterlik kursunu tamamladıktan sonra şimdiki eşiyle tanışmış ve Kanada 'da yaşamaya başlamıştır. Yirmi dokuz yıldır evli olan çift, birlikte kurdukları aile işini yürütmekte ve iki çocukları ile beraber dünyayı gezmektedir. Kaybolan Yıllar, yazarın ilk romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.