Kaya Onur Günçe

Kaya Onur Günçe

Çevirmen
8.5/10
112 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
127 syf.
·Beğendi·10/10
İnsanın yaşamını idame ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu pek çok faktör vardır. Tolstoy bu eserinde insanın mütemadiyen ihtiyaç duyduğu asıl şeyin sevgi olduğunu,!sevginin de bir çok hakikatin sırrı olduğunun üstünde şiddetle durmuş. Eserinde her biri birbirinden etkileyici hikmetli hikayeler sunmuş okuyucusuna. Hayatın hakikatinden, sevginin, merhametin kıymetinden, insanlar arasında varolan mucizevi bağlantıdan ve daha pek çok değerden bahsetmiş hikayelerinde.
Hikayelerinde verilen erdem değer sevgi konuda mesajlar bize yazarın düşünce yapısından da ipuçları sunmalı. Bu doğrultuda Tolstoy için tüm bu kavramların önemli olduğunu saptamak pek güç olmasa gerek.
Kısa kısa hikayelerin bulunduğu ince bir kitap bu. 7’den 70’e herkesin keyifle okuyabileceğine inanıyorum bu eseri. Dili son derece açık ve sade olmakla birlikte anlatımı da bir o kadar akıcıydı.
127 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hani bazı kitaplar vardır küçükken okursunuz, ama birde ilerleyen yaşlarda okursunuz. Benimde öyle okuduğum bir kitaptı ilkokulda okumuş ve pek de bir şey anlamamıstım. Tekrar okuyunca anladım ki gören bir gözü, yürüyen bir ayağı satın alamayacak ve kaybedince tekrar sahip olamayacak kadar fakiriz aslında hepimiz. Bence herkesin okuması gereken anlamlı kitaplardan birisi
127 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10
Tolstoy'u hiç bilmeden araştırmadan aldığım ilk kitabıydı.
Bu kitabı yıllar önce okumuştum. Ve bugun kitap elime geçti. İçini biraz karıştırdım hala unutmadığımi hatırladığımi farkettim. Bu kitabı okuduktan sonra Tolstoy Müslüman galiba dedim.
Kitabı karıştırırken içinden sadece bir paragrafın altını çizmişim. Yazıyı okuduğumda çok şaşırdım. O yazıyı çizdiğimi okuduğumu bile hatırlamıyordum. Ama şu an o okuduğum yazıdaki kişi olmuştum. O yazıdaki gibi birisi olmak icin, öyle düşünen birisi olmayı çok istiyordum ve bunun için cok uğraşmıştım, yazıdan habersiz.
Altını çizdiğim yazı şuydu;
" Tek önemli zaman vardır; içinde bulunduğunuz an. O an, en önemli zamandır çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, beraber olduğumuz kişidir, çünkü hic kimse, birisiyle tekrar görüşüp görüşmeyeceğini bilemez ve en mühim iş, iyilik yapmaktır çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek nedeni budur."
Okuduğumuz kitapların bize ne faydası var, okuduktan sonra unutuyorum hepsini geriye ne kaliyor diye düşünmeyin. Hiç okuduğumu bile bilmediğim ve olmasını istediğim bir düşünceyi yaşıyordum. Hiçbir şey uçup gitmez okuduğumuz her şey bizi yeni bir Biz yapar.
127 syf.
·Puan vermedi
Bence fazla güzel değil ama okumanızı tavsiye ederim çünkü birbirinizin canını okuyacağınıza kitap okuyun daha iyidir. Okurken sıkıldığım zamanlar oldu fazla uzun bir kitap olmamasına rağmen
127 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sevgiyi,doğru zamanın içinde bulunduğumuz an olduğunu,kibirin ve hırsın sonuçlarını,açgözlülüğün nelere mâl olacağını hikayelerle gösteren,anlatan güzel bir kitap çünkü neticede Tolstoy.Herkesin okuması,anlaması ve kendine bir şeyler katması gereken bir kitap.
127 syf.
·Puan vermedi
“Bundan sonra şu gerçeği unutmayın: Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğumuz an. En önemli kişi, kimle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla görüşüp görüşemeyeceğini bilemez. Ve en önemli iş, iyilik yapmaktır. Çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin asıl sebebi budur.”
127 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yasanılan olayları okurken gözumde canlandirabilmem kitabi akıcı hale getirdi. Mal mülkün bir ise yaramayacaginı gözümüze soka soka belirtmis yazar. Insanoglunun gözünü sadece 2 metrelik bir topragın doyuracagini ana tema olarak kullanmıs . Şeytanın dürtüleri yuzunden yanlis isler yapıldıgıni ona uyan insanlarin bitmek bilmeyen istekleri yuzunden hep sıkintilar cektigini sonuclarinin da kotu oldugunu bize gostermeye calismis.
127 syf.
Tolstoy'un düşünceleri, tespitleri, eserinde bulunan kültür motifleri, duygu yoğunlukları harikulade. Gereksiz uzatmalardan ve karmaşalardan uzak, yalın bir anlatıma sahip. İlk bakışta inanca dair eğilimi hemen farkediliyor. Bu eser, insan olmanın, insanca yaşamanın gereklerini anlatıyor. Benim gibi Tolstoy ile geç tanışan insanlar için okunması gerekli, önemli bir dünya klasiği olarak görüyorum. Keyifli okumalar...
127 syf.
·2 günde·10/10
Her bir hikayesi binbir ders çıkarttırıyor insana. Ve insanın sadece “sevgi” ile yaşaması gerektiği öğretisi..!
Efendi ve Uşak hikayesindeki her sahneyi bizzat yaşadım desem yalan olmaz.
İnsanın aç hazlarını ve tükenmiş benliğini sebepleri ile yüzüne vuran bir eser..!
127 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Tolstoy, Shakespeare'den sonra dünya dillerine en çok tercümesi yapılan yazardır. "İnsan Ne İle Yaşar?" ise ünlü ve çok okunan, konuşulan bir eseridir.
Daha önce bir kere okumuş olmama rağmen kitapla ilgili hiçbir şey hatırlamıyordum.
Muhtemelen çok ağır dilde yazılmış yoğun bir eser olarak tahmin edip almıştım. Ama çok kısa bir sürede rahatlıkla okuyup kitaplığa kaldırmışım. Geçenlerde gözüme takıldı ve tekrar okuma istedi uyandırdı.
Kitap aslında öykülerden oluşmakta ve her öykü bir mesaj içermektedir. Merak duygusu fazla uyandırmamış olmamasına rağmen sıkılarak okumadım ve kendimce yorumlamalar yaptım. Okurken dikkatimi çeken bir nokta ise çok fazla "adamakılı" kelimesinin geçmesi oldu. Ben "doğru düzgün" olarak hepsini teker teker düzeltirim her okuduğum yazıda. Bu kitapta çok fazla düzelttiğimi fark ettim. Bu beni rahatsız eden bir durum oldu. Onun dışında merak edip okumak isteyenler okursa pişman olmaz.