Kaya Onur Günçe

Kaya Onur Günçe

Çevirmen
8.5/10
219 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Adı:
Kaya Onur Günçe
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
127 syf.
·2 günde
Tolstoy,
İnsan Ne İle Yaşar? isimli bu kitabı ile insan olmanın, insanca yaşamanın gereklerini fazlasıyla ilgi çekici ve akıcı şekilde hikayelerle anlatmış.
Hikayeler oldukça coşkulu, her biri ayrı ayrı mesajlar veriyor.
Düşündürücü ve okuması çok keyifliydi.
127 syf.
·Beğendi·10/10
İnsanın yaşamını idame ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu pek çok faktör vardır. Tolstoy bu eserinde insanın mütemadiyen ihtiyaç duyduğu asıl şeyin sevgi olduğunu,!sevginin de bir çok hakikatin sırrı olduğunun üstünde şiddetle durmuş. Eserinde her biri birbirinden etkileyici hikmetli hikayeler sunmuş okuyucusuna. Hayatın hakikatinden, sevginin, merhametin kıymetinden, insanlar arasında varolan mucizevi bağlantıdan ve daha pek çok değerden bahsetmiş hikayelerinde.
Hikayelerinde verilen erdem değer sevgi konuda mesajlar bize yazarın düşünce yapısından da ipuçları sunmalı. Bu doğrultuda Tolstoy için tüm bu kavramların önemli olduğunu saptamak pek güç olmasa gerek.
Kısa kısa hikayelerin bulunduğu ince bir kitap bu. 7’den 70’e herkesin keyifle okuyabileceğine inanıyorum bu eseri. Dili son derece açık ve sade olmakla birlikte anlatımı da bir o kadar akıcıydı.
127 syf.
·Beğendi
Hani bazı kitaplar vardır küçükken okursunuz, ama birde ilerleyen yaşlarda okursunuz. Benimde öyle okuduğum bir kitaptı ilkokulda okumuş ve pek de bir şey anlamamıstım. Tekrar okuyunca anladım ki gören bir gözü, yürüyen bir ayağı satın alamayacak ve kaybedince tekrar sahip olamayacak kadar fakiriz aslında hepimiz. Bence herkesin okuması gereken anlamlı kitaplardan birisi
158 syf.
·Beğendi·10/10
İNSAN NEYLE YAŞAR? / L.N. TOLSYOY
Altı kısa öyküden oluşan oldukça hoş bir kitap.Her öyküde kıssadan hisse çıkarılacak dersler veriliyor.İlk öykümüz kitaba da adını veren “İnsan Neyle Yaşar?”dır. Burada gökten cezalandırılmak ve neden cezalandırıldığını anlamak için yer yüzüne gönderilen meleğin yaşadıkları anlatılıyor.Zamanla unuttuğumuz bazı kavramlar ve nedenler üzerinde duruluyor.İkinci öykü “Kıvılcımı Söndürmeyen Ateşi Zamp Edemez” dir.Burada ise bir tavuk yumurtası üzerine iki komşu aile arasında yıllarca süren kavgayı anlatıyor.Ufacık bir sebebin neden olduğu kargaşa bir çok kayba neden oluyor.Üçüncü ve dördüncü öykü oldukça kısa yazılmış.”Mum ve Kızlar Büyüklerden Akıllıymış” , mumda anlatılan bir kahyanın köylüye yaptığı zulüm karşısında köylülerin bir kısmının onu öldürmek istemesi diğer kısmının ise günahtan korkup aksini söylemesiyle yaşanan olayları anlatıyor.Diğer öyküde iki kız çocuğu oyun oynarken kavga ediyor ve araya büyükler karışıyor.Haliyle kavga büyüyorda büyüyor.Ama kısa süre sonra bir bakıyorlar ki iki küçük kız her şeyi unutmuş oyun oynamaya başlamışlar.Büyükler ise yaptıklarından utanmaya başlıyor.Beşinci öykü “İnsana Çok Toprak Gerekir mi? “ işte burada günümüz dahil insan fıtratına değinilmiş.Elimizdekiyle yetinemeyip doyumsuzluk içerisinde daha fazlasını isteme dürdüsü.Sonunu az çok tahmin edersiniz.Ve son öykü “İlyas” bir öncekine kıyasla zengin bir çiftin zamanla fakirleşmesi ve bu fakirlik esnasında mutluluğu bulması anlatılıyor.
•••
İçerisinde herkese hitap edecek kısa kısa öyküler var.Bir iki saat ayırmanız yeterli, herkesin evinde bulunması gerek bence.Çok tatlı ve yerinde bir eser.Ben beğenecek ve severek okudum.Tavsiye ederim
127 syf.
·Puan vermedi
Bence fazla güzel değil ama okumanızı tavsiye ederim çünkü birbirinizin canını okuyacağınıza kitap okuyun daha iyidir. Okurken sıkıldığım zamanlar oldu fazla uzun bir kitap olmamasına rağmen
127 syf.
·67 günde·Beğendi·10/10
Tolstoy'u hiç bilmeden araştırmadan aldığım ilk kitabıydı.
Bu kitabı yıllar önce okumuştum. Ve bugun kitap elime geçti. İçini biraz karıştırdım hala unutmadığımi hatırladığımi farkettim. Bu kitabı okuduktan sonra Tolstoy Müslüman galiba dedim.
Kitabı karıştırırken içinden sadece bir paragrafın altını çizmişim. Yazıyı okuduğumda çok şaşırdım. O yazıyı çizdiğimi okuduğumu bile hatırlamıyordum. Ama şu an o okuduğum yazıdaki kişi olmuştum. O yazıdaki gibi birisi olmak icin, öyle düşünen birisi olmayı çok istiyordum ve bunun için cok uğraşmıştım, yazıdan habersiz.
Altını çizdiğim yazı şuydu;
" Tek önemli zaman vardır; içinde bulunduğunuz an. O an, en önemli zamandır çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, beraber olduğumuz kişidir, çünkü hic kimse, birisiyle tekrar görüşüp görüşmeyeceğini bilemez ve en mühim iş, iyilik yapmaktır çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek nedeni budur."
Okuduğumuz kitapların bize ne faydası var, okuduktan sonra unutuyorum hepsini geriye ne kaliyor diye düşünmeyin. Hiç okuduğumu bile bilmediğim ve olmasını istediğim bir düşünceyi yaşıyordum. Hiçbir şey uçup gitmez okuduğumuz her şey bizi yeni bir Biz yapar.
127 syf.
Tolstoy'un düşünceleri, tespitleri, eserinde bulunan kültür motifleri, duygu yoğunlukları harikulade. Gereksiz uzatmalardan ve karmaşalardan uzak, yalın bir anlatıma sahip. İlk bakışta inanca dair eğilimi hemen farkediliyor. Bu eser, insan olmanın, insanca yaşamanın gereklerini anlatıyor. Benim gibi Tolstoy ile geç tanışan insanlar için okunması gerekli, önemli bir dünya klasiği olarak görüyorum. Keyifli okumalar...
127 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sevgiyi,doğru zamanın içinde bulunduğumuz an olduğunu,kibirin ve hırsın sonuçlarını,açgözlülüğün nelere mâl olacağını hikayelerle gösteren,anlatan güzel bir kitap çünkü neticede Tolstoy.Herkesin okuması,anlaması ve kendine bir şeyler katması gereken bir kitap.
127 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yasanılan olayları okurken gözumde canlandirabilmem kitabi akıcı hale getirdi. Mal mülkün bir ise yaramayacaginı gözümüze soka soka belirtmis yazar. Insanoglunun gözünü sadece 2 metrelik bir topragın doyuracagini ana tema olarak kullanmıs . Şeytanın dürtüleri yuzunden yanlis isler yapıldıgıni ona uyan insanlarin bitmek bilmeyen istekleri yuzunden hep sıkintilar cektigini sonuclarinin da kotu oldugunu bize gostermeye calismis.