Kazım Tolga Gürel

Kazım Tolga Gürel

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
199
Gösterim
Adı:
Kazım Tolga Gürel
Unvan:
Yazar
"Ya egemenlerin kiralık uşaklığını yapacaktım ve refah içinde yaşayacaktım,
ya da halkımın gönüllü hizmetkârlığını yapacaktım ve yoksulluğu, mahpusluğu, işkenceyi hatta ölümü göze alacaktım.
Ben, ikincisini tercih ettim."
"Orada Terzi Fikri diye biri çıkmış.
Devlet benim diyor. Komite kurmuş. Fatsa'yı o komite yönetiyor. Ne yapılıp, yapılmayacağının kararını halk veriyor. Veya halk adına o komite.
Yani kararı devlet vermiyor.
Devlet otoritesi sıfır.
Devletin kanunları Fatsa'da işlemiyor."
134 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Bir Anadolu Komünisti Terzi Fikri / Kazım Tolga Gürel

Bu sene Tüyap kitap fuarına gitmemi dürtükleyen en önemli etken Kazım hocanın kendisi ve yazmış olduğu kitaptı. Üniversite yıllarından yazmış olduğu makaleleri okuduğumdan ve diğer kitabını da inceleme fırsatı bulduğumdan, bu kitabı biraz merakla bekliyordum.
Kazım hocayı görüp, kitabı da imzalatmanın verdiği mutlulukla eve dönerken, endişe duyduğum tek şey, kitabın salt Terzi Fikri profili mi çiziyor olduğuydu. Zira Terzi Fikri'yi az-buçuk da olsa önceden biliyor, araştırmıştım. Tekrar aynı şeyleri okumak istemezdim bir okuyucu olarak.
Fakat kitap çok özgün bir içerikle başlıyor, sağlam bir sistem eleştirisiyle devam ediyordu. Özellikle egemen sınıfların resmî tarih dayatmalarını, bazı tarihî figürleri/kişilikleri kültleştirip kahramanlaştırması, Kazım hocanın kaleminden sağlam dayanaklarla ayân edilip, yine sağlam dayanaklarla çözümleniyor. Bu eleştiriler derinlemesine yapılmasa da -zira kitabın konusu buna çok da müsait değil- zihin açıcı yönden, kitapla birlikte düşünülünce hoş bir katkı sağlıyor okuyucuya.

Kitap bu eleştirilerden sonra Terzi Fikri (Fikri Sönmez) öncesi Türkiye'nin sosyo-politik vaziyetini yine farklı bir bakışla sunmaya devam ediyor. Burada tipik bir üçüncü dünya ülkesi olan T.C'nin, nasıl bir kapital uşaklığa soyunduğunu, bu soyunuşun trajik yanlarıyla okuyoruz.
Sonra asıl konu olan, Terzi Fikri'nin Fatsa belediye başkanlığı dönemini, yaptığı muazzam icraatleri, halkla ilişkilerini, sistemin bu şahlanıştan korkusunu ve neticede Terzi Fikri'nin devlet eliyle katledilmesine tanık oluyoruz.
Kazım Gürel hocanın bu eseri, bir dönemin profilini çizmesiyle ayrı bir değere bürünüyor. Israrla sakındığı, Terzi Fikri'nin kahramanlaştırlıp, sloganvarî bir edâ sunulması fikrine olan karşıt tavrı, kitap sonuna kadar başarıyla devam ediyor. Yalnız bu husus Kazım hocanın tarafsız olduğu söylemiyle izah edilemez. Kazım hoca bu konuda taraftır, tarihî vakalar karşısında tarafsızlık/objektiflik içi boş bir söylemdir, çünkü tarih aslında ezenler ile ezilenlerin de farklı bir ağız ile sunulmasıdır. İşte Kazım hoca kitaptan da anlaşılacağı gibi taraftır. Onun tarafı devletin değil, kitap üzerinden gidecek olursak özelde Terzi Fikri genelde halktır. Bu da Terzi Fikri'nin yaptıklarından ve yapmak istediklerinden gelir. Dediğim gibi, Terzi Fikri'yi Terzi Fikri yapan da budur. Zira Rumî'nin de dediği gibi ''İnsan düşünceden ibarettir, geri kalansa et ve sinirdir'' Terzi Fikri'yi de değerli kılan salt bir belediye başkanı olması değil, kendi döneminde yaptığı ve dönemin devlet kalibresine fersah fersah fazla gelen icraatleri, temel ülküsüdür.

Son olarak Can Yücel'in, Terzi Fikri'ye atfettiği şu dizeleri de yazmak istiyorum:

Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa'ya
O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla
Noktalar, noktalı virgüller, askeri operasyonlar
Kimseler çıkaramaz Fatsa'nın sırtından!
Emek hakkının sımsıcak çıplaklığını

Yazarın biyografisi

Adı:
Kazım Tolga Gürel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.