1000Kitap Logosu
Keiji Nakazawa
Keiji Nakazawa
Keiji Nakazawa

Keiji Nakazawa

Yazar
Çizer
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
58 Kişi
188
Okunma
8
Beğeni
490
Gösterim
Unvan
Manga Sanatçısı
Doğum
Hiroşima, 14 Mart 1939
Ölüm
19 Aralık 2012
Yaşamı
Hiroşima’da dünyaya gelen Keiji Nakazawa, uzun yıllar Gen Projesi ile ilgilendi. 2009 yılında, gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle çizgi roman dünyasından emekli olan sanatçının en son çalışması, kendi yazdığı ve yönettiği, Hiroşima’da savaş sonrası büyüyen genç insanların hayatını anlatan bir macera filmiydi. Nakazawa, 1986'da Çernobil ve 2011'deki Fukuşima nükleer santrallerinde yaşanan felaketlerden sonra Japonya'da nükleer enerji kullanımına en sert çıkan isimlerden biri olarak biliniyordu. Keiji Nakazawa 2012 yılında, 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.
EndoplazmikGaripbirKulum
Yalınayak Gen 6. Kitap: Gerçeği Yazmak'ı inceledi.
280 syf.
·
1 günde
Herkese Merhaba Bu kitap Keiji Nakazawa'nın okuduğum ilk kitabıydı. Manga olarak çıkan bu kitap Yalınayak Gen serisinin 6. kitabı ve kitapta Hiroşima'ya atılan atom bombasından sonra yaşanılanlar Gen adında bir çocuğun gözünden anlatılıyor. Tabi savaş dünyanın neresinde olursa olsuna kan, ölüm, acı getiriyor ve asla iyileşmeyen derin yaralar açıyor. Kitabın kahramanı Gen çocuk hali ile savaş sonrası yaşanılan zorluklara boyun eğmeyerek dimdik ayakta kalıyor tıpkı üstüne basıldıktan sonra yeniden filizlenen buğdaylar gibi. Kitabın başındaki önsöz ve Yazarın Notu kısmı beni çok etkiledi. Kitaba başladığınızda mutlaka okuyun bu kısımları. Kitaptaki çizimler gerçekten çok güzel ve hikayenin anlatıldığı atmosferi iyi yansıtıyor. Bu eserde sevmediğim tek şey ölüm temasının (özellikle Natsue'nin sürekli intihara kalkışması) hikayenin akışını bozacak kadar öne çıkması oldu. Bundan gerçekten rahatsız oldum. Bu manganın diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Herkese keyifli okumalar.
Yalınayak Gen 6. Kitap: Gerçeği Yazmak
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17
Arif Doğan Arıkan
Yalınayak Gen 1'i inceledi.
302 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Anlatmış olduğu hikaye yazarın kendi çocukluğuna geniş ölçüde ışık tutuyor. 1945 yılında Japonya'ya atılan atom bombasının insanlar üzerinde bıraktığı etki çok iyi aktarılmış. 4 kitaptan oluşan serinin sanırım 2. sinde şöyle diyordu bir yerde ana karakter: Bomba Hiroşimada yalnızca ölenlerin değil yaşayanların da hayatını cehenneme çevirdi. Çok güzel kitap
Yalınayak Gen 1
9.4/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Sercan Yıldız
Yalınayak Gen 1'i inceledi.
304 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ilk kez bir cizgi roman okuyacağım. 3 kitaptan olusan,insani aglatacak bir seri olduğunu okumuştum. Bakalim. Şaşırtmadı, cizgi roman olmasi kesinlikle sizi okumaktan alikoymasin. Önyargılarınızı bir kenara birakip okumaya başlayın. 1945 yilinda ABD tarafindan Japonya'nin Hiroşima sehrine atilan insanligin gordugu en büyük katliamlardan birine yol acan atom bombasinin sehirdeki etkilerini gozler onune seren bir eser. Tabiki bu sonu itibariyle. Kitap atom bombasi atilana kadarki sureci ele almis. Tam anlamıyla savas karsiti veren, aile babasinin savasa dair, savasa karsi dik durusu ile akillara kazinacak bir kitap. Halkin yoksulluga,sefalete bile bile suruklendigi, yonetenlerin savasi cikarip halkin asil zulmu cektigini bize net olarak gosteriyor. Savasi zenginler cikarir,yoksullar ölür sözünün kitaba uyarlanmis hali sanki. Ozellikle imparatora bagliligin esas alındığı,halkin zorla savaşa sürüklendiği,insanlarin yoksullugun dibini gördüğü bir durumdan soz ediyoruz. Tabiki kitapta odak nokta bir aile. Ve ailenin küçük cocuklarindan Gen. Onlar uzerinden yaşanan dram bizlere en carpici sekilde aktarilmis. Cizgi roman,cizimler ile beraber bence daha etkileyici, daha hissedilir, daha etkili bir eser olmus. Ozellikle babanin israrla sürdürdüğü savas karşıtı durus beni fazlasiyla etkiledi. Bay Pak'in insani durusu. Gen ve kucuk kardesi Shinji'nin insanliga bircok mesaj veren eylemleri, yoksulluk ve sefalet karsisindaki duruslari beni ziyadesiyle etkiledi. En aci veren ise, savas karsitlarinin hain diye yaftalanmasi. Buyuk oglun bu hain sifatina maruz kalmamak adına savasa gönüllü olarak katılması. Kitap bastan sona dram. Kesinlikle hissederek okuyunca insani derinden etkileyecek yapiya sahip. Hele ki bombanin atilmasindan sonraki son bölüm. Huznun nirvanaya ulastigi anlar olarak zihnime kazindi. Bu kitabi daha once izlediğim anime film olan ( ki bugüne kadar izlediğim en iyi uv bes filmden biridir ) Ateşböceklerinin Mezarı 'na benzettim. Orda da yine Abd- Japon savasinin etkisinin abi kiz kardes uzerinden gösterildiği bir yapitti. Beni son derece etkilemisti. Bu da oyle oldu. Savaş,insanligi geriye goturur kimseye bir sey kazandirmaz.
Yalınayak Gen 1
9.4/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2