Kenan Çamurcu

Kenan Çamurcu

YazarÇevirmen
8.7/10
30 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
96
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
207 syf.
·10/10
"Reddettim" ve "Kabul Ettim"ler seni avam olmaktan ve anlayışsızlıktan kurtarmaz, toplumu da tanımalısın diyor, merhum Ali Şeriati...

Kitabın muhtevasına değinmeden önce akıllardan hiç eksilmemiş olan Ali Şeriati'ye dair bazı soruların cevabına değinmeyi borç bilirim kendime... Uzun süreden beri devam eden, sürgünlerle ve hapislerle engellemeye çalışılan, düşünce tarzının yayılması istenmeyen biri olmasının yanına, bir yenisi daha eklendi; 'Ali Şeriati Okuma Korkusu' ne yazık ki, günümüzde hala aşılamamış bir sorun olarak süregelen bu korku, içler acısı bir şey gerçekten...Sosyolog kişiliği ve halife dönemine dair bazı yaklaşımları benzeri olmayan gerçekçi bir sadelik ve doğrulukta olduğundan her zaman tehlikeli addedilmiştir. Lakin unutmamak gerekir ki Şeriati'nin  büyük bir popüleriteye ulaşan dersleri, yine toplumun her kesiminden öğrencileri etkilemeyi başarabilmişti. Bir şekilde hayatının konu edinildiği bu merhumun, hayatı hakkında bir bilgiye sahip olmayan bizler için pek tabi duymuş olduğumuz her şey ikna edici gelecekti...İnanmış olduğu ve sömürüye uğradığını düşündüğü inancı için canını dahi hiçe sayarak kendini adamış olduğu davasına modern sosyoloji, felsefi bakış açısı ve bunu sahih İslami prensipler ile harmanlanmasıyla Müslüman toplum ve toplulukların karşılaştığı sorunları açıklamaya ve çözümler bulmaya çalışmıştı.

Şeriati'nin düşünsel çalışmaları sadece devrim öncesi ve sonrası İran'ı değil, dünya çapında İslamcı topluluk ve düşünceler başta olmak üzere birçok kişi ve grubu etkiledi-tetikledi. Çeşitli dini kavramlara yaklaşımı, ruhban sınıfının eleştirisi ve İslamcılık hareketinin içinde kabul edilen çeşitli çıkarımlarıyla; din sosyolojisi ve çağdaş İslam düşüncesi üzerine katılmış olduğu söyleşileri ve bir çok önemli eseri mevcuttur.

Çok ses getiren eserlerinden birisi olan bu kitabının da (ki ben neredeyse tüm kitabı alıntılanabilecek güzellikte görüyorum); yeni nesil tarafından pek tanınmayan entellektüel birisi olmasına yoruyorum. Yazıldığı döneme kadar liberalci ve marksist tartışmalar arasında saf tutmaya çalışan tüm dünya aydınlarına üçüncü bir alternatif olabileceğini düşünmelerine olağan sağlayıp, bu konu doğrultusunda vermiş olduğu eserleri, yapmış olduğu söyleşileri dünya çapında etkili olmuştur. Edebi dili oldukça kuvvetli olmakla birlikte, dünya ideolojileri içerisinde değinmediği sorun, yok denebilecek kadar az. İncelemenin uzunluğunu da kitaba verilmesi gereken kıymet-i harbiyenin verilmemesinden ötürü kasıtlı olduğunu hissetirebilmişimdir umarım... :)

Son olarak dünya üzerinde yapmış olduğu geziler ve çalışmaları esnasında (o ender bakış açısıyla) tüm dünya medineyetlerini konu edinen 'Mazlum' belgeselini; vakit ayırabilecekler için çok güzel etkiler ve izler bırakacağını düşünüyorum..Okumayı düşünenler için keyifli okumalar, belgeseli izleyecek olanlara da iyi seyirler diliyorum.

Mazlum: ( https://youtu.be/_qVk_S70TvA )
207 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ali Şeriati okunmalıdır . İslamın bakış açısını anlamak isteyenler için bulunmaz bir nimet .Ali şeriatinin islamı uygulayanlara ( yanlış uygulayanlara , yanlış anlatanlara ) eleştirilerini içerir . Tatlı su müslümanlarını rahatsız eder . İslamın bir yaşam tarzı olduğunu anlatır . İslamın insanın her anını kapsadığını ve düzenlediğini anlatır .
152 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Arap Baharı fenomenine farklı bir bakış açısı. Aynı zamanda Suriye'de yaşananlara ve Türkiye'nin suriye politikasına ana akım dışı bir bakış.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.