Kerem Ergener

Kerem Ergener

Çevirmen
7.9/10
30 Kişi
·
52
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
408 syf.
·1 günde·Puan vermedi
John Perkins tarafından kaleme alınan bu kitap yazarın 2004 yılında çıkarmaya başladığı kitap silsilesinin son halkasını teşkil etmekte..
Aslına bakarsanız konu hemen öncesinde okumuş olduğum Mete Gündoğan’ın Narkoz isimli kitabı ile aynı fakat orada olayı anlatan olayı dışarıdan gözlemleyen ve çıkarımlarda bulunan biri, burada ise olayı anlatan direkt faillerden olayı icra edenlerden biri yani yazarın kendi tabiri ile bir ekonomik tetikçi..
Ekonomik tetikçi nedir diye bir soru gelecek muhtemelen şimdi akıllara.. Ekonomik tetikçiler dünya üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir.. Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı yardım kuruluşlarından büyük şirketlerin (Exxon, Walmart, General Motors, Monsanto...) kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin(Rothschildler, Rockefellerlar...) ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında ise sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyunlar imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen günümüzde globalleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır..
Kitapta kurulan bu çarkın nasıl döndürüldüğü ülkelerin üzerine nasıl kabus gibi çöküldüğü anlatılmakta..
Bence yine okunmaya değer vizyon sağlayacak bir kitap.. Okuyunuz efendim..
424 syf.
·7/10
Sentezleme ,özel güçler ve bunlara olan bağımlılıklar güzel anlatılmış .Zaten çarpık yönetilen bir uygarlığın açgözlülükle nasıl hizla çöktüğünü görüyoruz.
Okuyun ve oyunun tüm serilerini oynayın derim.
408 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
ABD kökenli inşaat ve enerji firmalarinda ekonomist ve danişman olarak çalışmış olan yazar, Bir Ekonomik Tetikçinin İtiraflari serisinin bu yeni kitabinda da gelismekte olan ülkelerin yardim ve yatirim adi altinda nasil borç batagina suruklendigini ve borç sarmalindan hic cikarilmamak uzeri cevrelendigini anlatmaktadir. Borç ve korku imparatorlugu kurarak ulkelerin nasil fakirlige mahkum edildigini anlasilir bir dille ifade etmektedir.
408 syf.
·Puan vermedi
Kapitalizmin ne demek olduğunu daha iyi kavramama neden olan bi kitap benim için . Bizi nasıl soydugunu, para karşıliginda bize anlatan bu adamın 5. Kitabı da en çok okunanlar listesine girip, bütün dünyada çevirisi yapılan kitaplardan olacak . Adam doymamış devletleri soymaya. Bize göz dikmiş :). aslında herkesin az çok bildiği konulari biraz daha derinden anlatmış. Öğretici liğinden çok para için yazılmış bi kitap bana göre.
424 syf.
·87 günde·7/10
Çok güzel bir konusu var aslında. İnsan doğasını acımasızca ortaya serende bir kurgusu var. Ve evet! Rapture'da yaşanan herşey yüzünüzü buruşturmanıza, iğrenmenize neden olsa da şaşırtıcı değil. İnsanız ve kötüyüz maalesef!

Kitaba başladığımda çok kolay okunur bir kitap olduğu kanaatindeydim. Bu fikrim hala değişmedi. Kolay okunuyor, çabuk ilerliyor ama... İşte, var orada bir ama!

http://angelssbooks.blogspot.com.tr/...ioshock-rapture.html
424 syf.
·9/10
Oyunlarının yanı sıra oldukça güzel kurgusu vardı kitabında. Realist bir bakış açısıyla 2. Dünya savaşı döneminde kendine izole bir dünya yaratmak isteyen iyi niyetli birinin güç sahibi olduktan sonra değişimini ve sanatçısından bilim adamına ideal olması gayretiyle oluşturulan toplumun nasıl yozlaştığı gözler önüne seriliyor. Tek kötü yanı henüz 2. Kitabı planlanmadi bile.
408 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitap şirketler üzerinden bir ülkede yatırım yapma ve yatırımlar yoluyla tüm para akışını kendine çevirme ve konu ülkeyi ekonomik olarak zapturapt almak üzerine. Kitabı okuyacağını haber verdiğim iyi çok sevdiğim kitap kurdu arkadaşlarımdan biri : bu kitapta yazılanlar itiraf mı yoksa övgü mü acaba deyince okurken önyargı ile okuyor ancak sonundaki neler yapabiliriz bölümü ile bu şüpheniz azalıyor. Son 50 yıldaki Latin Amerika ve Ortadoğu tarihinin önemli olaylarını kendi penceresinden anlatmış ki okuyarak bu konuda bir hayli bilgi sahibi oldum.
Kitap sadece yazarın ülkesinin yaptıklarını değil başka birçok ülke -insan - şirketçe sürdürülen bu düzenin kendi kendini tüketmeden önce hala yapabileceklerimiz olduğu konusunda bizi uyarıyor.
424 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en iyi bilim kurgu romanları arasına koymaktan çekinmeyeceğim bir şaheser. Sadece düz bir konu işlemeyip verdiği sosyal mesajlar ile sizi kendi iç dünyasına çekiyor. Eğer oyunu oynadıysanız bir çok şey cevap buluyor.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap aslında bir caninin, maddeye esir olmuş bir insanın vicdanını hatırlayıp, yaptığı vicdansızlıkların diyetini ödemeye çalışmasından ibaret.

Gelişen savaş teknolojisi ile, nükleer tehlikeler baz alınarak, devletlerin kurum ve kuruluşların ''çakalları'' ve tetikçileri aracılığı ile gizliden gizliye borçlandırılıp kontrol altına alındığını anlatıyor. Panama, Kolombiya ve Arabistan'da dönen dolapların, yalancı ve hain siyasetçilerin bir ülkeye nasıl zarar verebileceğini daha açık ve net görüyorsunuz. Çok değil aslında, az bir şey yakın Türkiye tarihi biliyorsanız eğer, bu kitapta Türkiye'den izlerde bulabileceksiniz. Yer yer sizleri sinir krizine sokabilir, şimdiden uyarayım...
408 syf.
·Beğendi·10/10
Ekonomik tetikçinin görevi bir ülkenin yöneticilerini hazırladıkları ekonomik raporlarla kalkınma için neye gereksinim olduğuna inandırmak.İhale açılıyor ve tetikçinin firması kazanıyor, sermaye nereden mi? Tabiki de tetikçinin bankasından alınıyor.Tetikçinin başaramadığını CIA ve benzerleri rüşvet baskı ve darbelerle yapıyorlar...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 52 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.