Kerem Keskiner

Kerem Keskiner

Çevirmen
8.4/10
18 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
332 syf.
·8/10
Çoğu okurun bir ders kitabi olarak algiladigi bu kitap olasılıkların hesaplanmasını konu ediniyor. Kitabı hayatıma vurduğumda corona gibi bir virüsün beni bulma olasılığını hesaplayamasam da tabiki bunu hesaplayamamak namumkun diğer birçok olasılığı hesaplamada yol gösterici olduğu bir gerçek. Yazarın çok güzel bir mantıkla akla oturttuğu hesaplamalarla matematiği sevmeyenler bile matematiğin hayatımızdaki önemini kavrayıp sayılarla yoldaş olabilirler diye düşünüyorum. Hayat istatistiklerle yaşanmıyor gibi görünse de biz istatiksel bir hayatın denkleminde yürüyoruz gibi de bir olgu var. Kitap ilk açıldığında sayıları sevmeyen insanların okuyup okumama arasinda gidip geleceklerini düşünüyorum. Ancak kitaba devam ettiklerinde yeni bir pencere açıldığı yadsinamaz bir gerçek. Sadece hesaplamaların, tabloların, sayıların sizi korkutmasina izin vermeyin çünkü kitap buna değer.
Barış➶
Barış➶ Büyük Kaşifler - Magellan ve Güney Amerika'yı inceledi.
33 syf.
·Puan vermedi
Merhaba,kitabı yaklaşık 10 yıl evvel okumuştum.İnceleme yapma sebebim, 30 sayfada görseli zengin,sıkmadan bilgi veren muaazzam eserler olması Büyük kaşifler serisinin.6 kitabını okuduğum büyük kasifler serisinin Magellan bölümü üzerinden bu seriye incelememi yapmak istedim.
Magellan,Denizciliğin yanı sıra yaşadığı döneminde bilim adamı özelliğine sahipti,Denizden dünyayı dolaşarak yuvarlak olduğunu ispat eden kişidir. Teknoloji olmadan,uydudan bakmadan Piri reis haritalar çizmiş yine uydu görüntüsü olmadan dünyanın yuvarlık oldugu da Magellan keşfetmiştir.
Velhasıl teknoloji çokta gerekli değildir. Bu gün bilim insanları kesfettik dedikleri,buluşlar ya da kesifler ,yüzlerce yıl evvel biliniyordu ve kullanılıyordu. Tek farkı eski zamanda radyasyon etkisi teknoloji olmadığı için yoktu ve Doğa kendisine saygılı olunduğu için daha güzel ve neşeliydi.
262 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Bir inceleme yapabilmek için oldukça kült ve köklü bir kitap kalıyor aslında. Montaigne yazarken bu günlere kalarak yazdığını düşünmemiş, bunu yazılarında defalarca belirtiyor. Amacı bir eser bırakmaktan ziyade kendini tanıtmak ve öldüğünde insanların kendini kendinden bilmesini sağlamak. Aslında bana kalacak olursa kitabın bu kadar basit bir düşünceyle yazılmış olmasıdır onu bugünlere taşıyan ömrünü uzun kılan. Deneme okumayı ve yazmayı hep sevmişimdir. Samimi dili, yazar kim ise onunla sohbet ediyormuşuz havasını. Bunu montaıgne'la yapmaksa bana ayrı bir keyif verdi. Kitap içerisinde özellikle ölüm ile ilgili plan yazıları, ölümü bu kadar doğal karşılayarak yaşamı bu kadar basite indirgeyip bir o kadar da özenle yaşamanın sırlarını veriyor gibi geldi bana, ben öyle okudum ve altını defalarca çizdim üzerine notlar aldım. Olur da bir gün boşluklara düşüp kendimi kaybedecek olursam -ki bence insan olmanın mutlak getirilerinden biridir. - açıp bakacağım kim olduğumu hatırlayacağım kitaplarımın arasında yerini alarak yerleştirdim kitaplığıma.
Akıcılığı ile ben bunu okuyabilir miyim gibi tereddütleri olanlara bile tavsiye ederim,kitap kolayca okunuyor. Herkese keyifli okumalar dilerim:)
332 syf.
Olasılıkların gizemli dünyasını son derece hınzır bir üslupla ve pırıl pırıl bir zeka ile anlatıyor yazar. Kendisi bir İstatistik Profesörü olduğu için yer yer bir ders kitabına dönüşse de okuması son derece keyifliydi. Popüler bilim severlere ve birkaç tane olasılık hesabı beni ürkütmez diyenlere tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.