Kerem Kurtgözü

Kerem Kurtgözü

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Sayfa sayıları değişen, her bölümü o alanın uzmanı kişi tarafından yazılmış bölümlerden oluşan bir kapitalizm anlatısı. Daha önce yapmadığım şekilde bir inceleme olacak bu, kitabın iyi ve kötü taraflarından bahsedeceğim. Kitabı almamda ismi olduğu kadar kapağı da etkili olmuştu, belirtmem lazım.

İyi taraftan başlayayım: Kapitalizm; herkesin hakkında birkaç cümle edebileceği, destekleyeni olduğu kadar karşısında olanların da olduğu bir ekonomik sistem. Kitapla kapitalizmin genişliği ve insan hayatındaki yerinin büyüklüğü iyice anlaşılıyor. Kapitalizmin tarihinden alırken başlangıcı, ülkeler ve yaşanan gelişmelerle devam ediyor. Fransa özelinde anlatılırken öldürülen insanlar, zaman zaman sayıları ve öldürülüş şekilleri yüzünden sayfayı atlamak isterken şu cümleyle karşılaştım: "Komün tarihçisi C.Tales bunu çok iyi açıklar: Uzun süre huzur içinde olmak için öldürmek gerekiyordu." Derin bir nefes alıp okumaya devam ettim.

Kötü tarafa gelince başta kötü olup zamanla düzelen şöyle bir durum var. Yazarların Fransız olmasından ötürü ilk 100 sayfa neredeyse tamamen Fransa üzerinden gitti. Sonrasında 1.Dünya Savaşı ile diğer ülkelerle alakalı daha çok bilgi verildi ama Fransa genelde hep bir adım önde tutuldu. Kimi konular ilgi dahilinde değilse bölümlerden sıkılmak mümkün. Benim en zorlanarak okuduğum bölüm, sürekli detay verilen Kapitalizm, Silahlanma Yarışı ve Silah Ticareti. Çeviri konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama yazım hataları mevcuttu. "Yazım hatası var mı?" diyerek okumam kitapları ama gözüme çarptığına göre çok az değildi.

Kitap ülkelerin kaderlerini kimlerin eline bıraktığını; bir başbakanın bir bakanı kendi elleriyle camdan dışarı attığını ya da başka birinin mahkumları işkence için kaynar suya attığını öğrenmenizi sağlayabilir. Güzel şeyler okuyup kafanızı rahatlatmak istiyorsanız şimdilik bu kitabı okumayın. Ama ben hazırım dünyada kapitalizmin bir şekilde sebep olduklarını okumaya diyorsanız başlayabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kerem Kurtgözü

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.