Kerim Abdül Cabbar

Kerim Abdül Cabbar

Yazar
6.5/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Kerim Abdül Cabbar
Tam adı:
Kareem Abdul-Jabbar
Unvan:
Basketbolcu Yazar
Doğum:
ABD, 16 Nisan 1947
Kareem Abdul-Jabbar, ABD'li eski profesyonel basketbolcu. National Basketball Association takımlarından Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers'ta 20 sezon forma giymiştir.
Değer verdiğimiz şeylerin çoğu, Büyük Piramit'ten günümüze, fakirlerim ve savaşta yenilmişlerin üzerine inşa edilmiştir. Atalarımızın kanı, alın teri ve gözyaşları olmasa toplum ne halde olurdu gerçekten merak ediyorum
"Asıl önemli olan suçluları suçüstü yakalamak değil, onların suç işlemlerine müsaade eden yasal boşlukları doldurmaktır" diye açıklamak istiyordu.

"yani kanunları etkilemektir, yani denetim ve denge çerçevesinde müzakare etmektir. Ama bu her zaman doğru, hatta adil görünmeyebilir elbette"
Kötülüğü anlamak icin kötüler gibi dusunmeyi ogrenmelisin. Bunu başardın mı bir daha asla eskisi gibi olamazsın.
Holmes iç geçirdi. "Bir seyi ezberlersen o sonsuza dek orada kalır, yer kaplar. Eger bir seyi not edersen cagrisim yapmadikca onu hatirlamazsin.
Duydugum bir seyle alakali olarak, okudugum bir seyi beynime not ettim.
Bu cok mu tuhaf?"
328 syf.
·6 günde·7/10
Holmes serisini özleyen biri olarak teşekkürler Lakers Efsanesi :) Kitap çıktığı anda hemen almak istemiş lakin faiş fiyatını görünce geri adım atmıştım. öncelikle sizede tavsiyem o paraları vermenizi tavsiye etmem. SAhafçılar ve 2.el uygulaması yerlerde 8-10 lira arasında yakalarsanız bırakmayın kitabı. Çünkü ingiltere gizli servisine nasıl geldiğini güzel bir hikayeyle anlatılmış. Şimdi içerik olarak tipik Sherlock kitapları demek biraz abartmış olurum. Çünkü biraz farklılık var Artur Conan doyle reis'e göre ki olması gerekende bu. Douglos'ın Watson rolünü üstlenmesi dışında çok benzerlik yok. Yine akıl oyunları ve çıkarım var lakin az bunlar. Sherlock çok kısa süreli girmesi beni mutlu etti. Hikaye fantastik bir başlangıç yapıyor tabi bunu çözmekte Mycroft'a kalıyor. Hikayenin aslına biraz geç girsekte oraya gelince ye kadar başımızdan gelen olaylar güzel ve sıkmıyor. Hikaye içinde spoiler etmek istemiyorum siz okuyun :) Ayrı etten müslüman bir yazardan okuyunca müslümanlık göndermelerini çok sevdim başlıkta olduğu gibi :)
328 syf.
·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ü aramızda duymayan yoktur sanırım. Holmesler üç kardeş: Mycroft, Sherlock ve Sherrinford Holmes. Hatta Arthur Conan Doyle ilkin Sherrinford'u asıl karakter olarak düşünmüş, sonra da fikrini değiştirerek Sherlock'u ana karakter yapmaya karar vermiş. Ayrıca Holmes kardeşlerin ortak özellikleri her birinin zeki ve kültürlü olmaları. Kitaba gelecek olursak, isminden anlaşılacağı gibi Sherlock Holmes'in abisi Mycroft'un maceralarını okuyoruz. Hatta kitapta kardeşi Sherlock da var. Son derece matrak olan iki kardeşin çekişmelerini tebessümle okudum.

Çok canlı tasvirler var kitapta. Okurken zaman tünelinden geçerek 1870 Londra'sına gidiyoruz. Oranın havasını içimize çekip sokaklarda geziniyoruz. Avazı çıktığı kadar bağıran satıcılar, gelip geçen katır arabaları, ellerinde gazeteyle bağıran çocuklar, avare gezenler, karşımıza çıkan at arabaları Vs... Yani sokak hep canlı hep kıpır kıpır. Kısaca, dönemin puslu ve karanlık atmosferini her detayında hissettiğimiz bir kitap. Özellikle katil veya katillerin izini sürüp Mycroft'un arkadaşıyla psikolojik analiz yaptığı bölümler çok çok iyiydi. Ayrıca Holmes ve Douglas'ın karşılıklı atışmalarını ve komik maceralarını gözlerimden yaş gele gele okudum. Tabii hüzünlü satırlar da var kitapta. Üzüntü, sevinç, karamsarlık ve bol kahkaha da. Bir de bol dayak

Peki Kerim Abdülcabbar'ı aramızda bilmeyen var mı? ABD'li eski profesyonel basketbolcu. Benim pek sporla aram yok ama ünlü basketçiyi bilmesem ayıp olurdu herhalde.

Kitabı çok severek büyük bir keyifle okudum. Anlatım şahane, betimlemeler kusursuz. Kerim Abdülcabbar ve Anna Waterhouse ikilisine helal olsun diyorum ve her ikisini yürekten alkışlıyorum
328 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Pek bir Arthur Conan Doyle kadar zekice yazilmamissada fena degildi. Ozellikle dili akici insani sıkmıyor. Ancak kurgu o kadar iyi degildi ve acikcasi bir suc gerilim kitabi da degildi. Dedigim gibi bir Sharlock degil. Mycroft ve Sharlock'un birlikte bulundugu yerler guzeldi. Umarim gelicek kitapta bu ikisini bi arada daha cok goruruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kerim Abdül Cabbar
Tam adı:
Kareem Abdul-Jabbar
Unvan:
Basketbolcu Yazar
Doğum:
ABD, 16 Nisan 1947
Kareem Abdul-Jabbar, ABD'li eski profesyonel basketbolcu. National Basketball Association takımlarından Milwaukee Bucks ve Los Angeles Lakers'ta 20 sezon forma giymiştir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.