Kevser Muhammed El-Mînâvî

Kevser Muhammed El-Mînâvî

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Bir kadının, kocasının erkek kardeşiyle baş başa kalması ölümdür (yani ölüm kadar tehlikelidir)"

| Buhari, Tirmizi
Ebu Eyyüb el-Ensâri radıyallahu anh'dan gelen bir rivâyete göre; O, Allah Rasûlü sallalahu aleyhi ve sellem'den şöyle işittiğini haber vermektedir:

"Kim bu dünyadayken anne ile çocuğunu birbirinden ayırırsa, âhiret gününde de Allah onunla sevdiklerinin arasını ayırır."

| Ahmed

Yine Ömer b. Şuayb'ın, babasından, onun da kendi babasından rivayet ettiğine göre, O şöyle demiştir: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e bir kadın gelerek şöyle dedi: "Ey Allah'ın Rasûlü! Ben şu gördüğün çocuğumu dokuz ay karnımda taşıyarak ona mekân yaptım, göğüslerimi onun için çeşme yapıp sütümle besledim, kucağıma oturtup bağrıma bastım. Şimdi babası (yani kocam) beni boşadı ve çocuğumu benden almak istiyor." Kadını dinleyen Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Başka bir erkekle evlenmediğin sürece bu çocuğa sen daha fazla hak sahibisin."

| Ebu Dâvûd
4- Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de Vedâ Haccı'nda Müslümanlara şöyle hitap etmiştir:

"Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz, kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa Allah, hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kevser Muhammed El-Mînâvî

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.