Kim Stanley Robinson

Kim Stanley Robinson

Yazar
8.1/10
11 Kişi
·
17
Okunma
·
4
Beğeni
·
656
Gösterim
Adı:
Kim Stanley Robinson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Waukegan, Illinois, ABD, 23 Mart 1962
Büyük Çarpışmalar Çağı! Geç Dönem Ağır Bombardımanı! Hiç kimsenin bu büyük atlıkarıncanın tamamen düzeldiğini ve muntazam bir şekilde hareket ettiğini söylemesine izin vermeyin. Ya da arada bir de olsa çarpışan arabaların savruluşuna benzemediğini. Yerçekimi, o gizemli yer çekimi, sabit bir biçimde kendi kurallarına uyar, maddeyle etkileşime geçer ve bazen ortaya karmaşık bir hare­ket çıkar. Görünmez dalgalar o veya bu şekilde kayaları fırlatıp atar.
Ya insanlık tarihi de bu tür görünmez dalgalara sahipse? Çünkü en nihayetinde aynı güçler iş başında. Bizi şu anda olduğumuz şeve hangi çarpışmalar getirdi? Yeni bir rezonans yeni bir dalga oluşturup bizleri yepyeni bir yöne fırlatıp atar mı? Kendi “Geç Dönem Ağır Bombardımanımız”a mı giriyoruz?
İnsanlar hâlâ el altındaki en ucuz robotlar değillerdi ama diğer yandan pek çok iş için onlardan daha uygun bir robot yoktu. Üstelik kendi kendilerine üreyebiliyorlardı da. Ortaya çıktıklarından beri nesillerdir durmaksızın çalışıyorlardı; günde üç bin kalori, birkaç kolaylık, azıcık istirahat vakti ve korkacakları bolca şey verdiğiniz taktirde onları hemen hemen her türlü işe koşabilirdiniz. Onlara kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak birkaç ilaç verdiğiniz taktirde somutlaşmış ve saat gibi çalışan bir işçi sınıfı elde ederdiniz.
Kim Stanley Robinson
Sayfa 284 - İthaki Yayınları, M. İhsan Tatari
Ama diğer yandan bütün dünya bir anlamda hepimizin birlikte yazdığı bir bilim-kurgu romanıdır.
Bir süre
sonra genç Jüpiter ile Satürn bire iki bir yörüngesel rezo­nansa kapıldı; Satürn’ün bir yılına karşılık Jüpiter iki yıllık bir dönüş gerçekleştiriyordu. Bu durum güneş sisteminde iki devin birbirleriyle ilişkide olduğu yerlere bağlı olarak değişen, çok güçlü bir birleşik yerçekimi dalgası oluşturdu. Bu yeni dalga, gücünün zirvesındeyken Satürn'ün hemen dışında büyümekte olan Neptün'ü yakaladı ve onu Güneş’ten uzağa fırlattı! Neptün ise uçup giderken yanından geçtiği Uranüs'ü kendisiyle beraber sürükledi. Bu iki küçük gaz devi ancak o noktadan sonra bugün bulundukları yörüngelere oturdular.
cinsiyet vurgusunun ortadan kalktığı kültürlere bazen ursula kültürleri denmekte, ancak bu terimin kökeni bilinmemektedir. Belki de
Kim Stanley Robinson
Sayfa 190 - İthaki, M. İhsan Tatari
Ve şimdi o sırıtkan Harry Truman alçağı ona, Frank January'ye, iki yüz bin kadın ve çocuğun üzerine güneşi bırakma emrini vermişti.
Alışkanlıklar ilk tekrarlardan sonra oluşmaya başlar.O andan sonra alışkanlıklara yönelim gelir, çünkü tekrarlar aslında savunmalardır, zamana ve umutsuzluğa karşı alınan siperler...
SAVAŞ, TUHAF UĞRAŞLAR YARATIR.

1945 Temmuz ayında Kuzey Pasifik’teki Tinian adasında Yüzbaşı Frank January, Lasso Dağı’nın zirvesinde çakıl taşından
tepecikler yapmayı kendine uğraş edinmişti: her B-29* kalkışı için bir çakıl taşı, her görev için bir tepecik.
En büyük tepecikte dört yüz çakıl taşı vardı. Bu akılsızca bir oyundu,
ama poker de öyleydi.

509’uncu hava birliğinin adamları
bir palmiye ağacının gölgesinde, ters çevrilmiş bir sandığın etrafında, pamuklu fanilalarının içinde terleyerek, küfürler arasında tüm paralarını ve sigaralarını
tüketene kadar, bir el, bir el daha,
sonra bir el daha, ta ki kartlar
tuvalet kâğıdı niyetine kullanılabilecek kadar yumuşayıp kenarları bükülene
kadar milyonlarca el poker oynamışlardı. Yüzbaşı January artık bundan usanmıştı.


* B-29: II. Dünya Savaşı’nda ABD ordusu tarafından kullanılan dört motorlu
ağır bombardıman uçağı. (ç.n.)
Kim Stanley Robinson
Sayfa 9 - Ayrıntı: 1238 Bilimkurgu Dizisi: 5
Savaş hayal gücünü tetikler.
Frank January üç yıldan beri hayal gücünü hapsetmiş ve onun hiçbir şekilde
kendisini etkileyecek oyunlar oynamasına izin vermemişti.
Onu tehdit eden tehlikeleri, bombaların yarattığı etkileri, savaşa katılan diğer kişilerin kaderlerini, bunların hepsini düşünmeyi reddetmişti.
Fakat savaş onun kontrolünü dağıtmıştı.
Kim Stanley Robinson
Sayfa 14 - Ayrıntı: 1238 Bilimkurgu Dizisi: 5
Upuzun yorumun --> https://yaprakonur.wordpress.com/...im-stanley-robinson/

Kısaca:
2312 benim çok çok beğendiğim bir kitap oldu ama bunun sebebi anlattığı hikaye değil; yarattığı evrenin bütünlüğü, değindiği konular ve yaptığı göndermelerdi. Okuması zor, herkesin kolay kolay beğenemeyeceği klasik eser yapısında bir kitap. Ufkunu geliştirmek isteyen, bilim ve bilimkurguyla arası iyi kişilere kesinlikle öneririm.
Kitabın yarısını geçtim ancak sabrımın çoğunu kaybettim. Bütün kopukluklar eğer kitabın sonunda bir yere bağlanmazsa geçen zamanım için üzüleceğim.
Keçiboynuzu yemek gibi bu kitabı okumak, yani az bir tat alabilmek için neredeyse yarım kilo kekre bir bitki kemirmek...
Çok uzatılmış ve kendi mantığını açıklayabilmekten uzak tanımlamalar, zorlama karakterler ile sabır taşı çatlatan bir hikaye.
Bitirdiğimde tekrar yorumumu gözden geçireceğim.
Bitirdim nihayet. 400 m. engelli koştum, sonunda ödül de yok. Biçimin hikayenin fersah ötesine geçtiği türleri sevmiyorum. Nokta.
Hiroşimaya atılan atom bombasının farklı bir kuantum evrenindeki alternatif kısa hikayesi. Belki de asıl sorgulanması gereken yönleriyle. Hikaye bitiminde farklı alternatif evren olasılıkları ve bir ropörtaj da cabası.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kim Stanley Robinson
Unvan:
Yazar
Doğum:
Waukegan, Illinois, ABD, 23 Mart 1962

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 51 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.