Kim Un-su

Kim Un-su

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Kim Un-su
Doğum:
Busan, Güney Kore, 1972
Kim Un-su bir Güney Koreli yazar. Kyung Hee Üniversitesinde Kore edebiyatı okudu; burada master derecesini tamamladı. 2002 sonbaharında “Kolay Yazma Dersleri” adlı kısa öyküsüyle ilk kez edebiyat dünyasına adım attı ve 2003 yılında “Danbaljang Caddesi” ile Jinju Haber Yazma Yarışması'nı kazandı.
Hayatı boyunca haksız yere öldürülen kişilere intihar diye rapor yazıp mühür basan bir adamın kendisi intihar ediyor. Hakikaten şüpheli, de mi?
Bir gün her yere yerleştirilmiş sayısız talihsizlik tuzaklarından birine yakalanacağım. Hayatı kökünden sarsan talihsizlik, ne kadar debelensem de peşimi bırakmayacak inatçı ve ısrarlı korku, bir gün benim hassas hayatımın üzerini kaplayacak.
Bizim kendi iğrenç kökenimize dönmemizin asıl sebebi o iğrençliğe alışmış olmamızdır. Şu koca dünyada tek başına bırakılma korkusuna ve bu korkunun boyutu kadar geniş ve derinlere yayılan yalnızlık hissine dayanmaktansa bu iğrençliğe dayanmaya çok daha yatkın olmamızdır.
336 syf.
·4 günde·9/10
“Çay emperyalizmin izlerini barındırır. Bu yüzden tadı bu kadar muhteşem. Bir şeyin muhteşem olması için içinde çok fazla katliam gizliyor olması lazım.”
.
Bir çöp kutusunda buldular sizi. İhtiyar Rakun, size Reseng adını verdi. Okula göndermedi, halbuki kütüphanede yaşıyordunuz. Binlerce kitabın olduğu, 90 yıllık bir kütüphanede. 9 yaşında okumayı kendi kendinize öğrendiniz, İhtiyar Rakun size tokat attı.
17 yaşında öldürdünüz birini, ilk kez. Sonra devamı geldi.
Size bir siyah çanta veriyorlardı. Bir de öldürülecek kişinin bilgileri. Kadın, erkek ne önemi var? İsim ne kadar büyükse iş o kadar zor, ama bunun da önemi yok. Ölene kadar öldürmek. Tek işiniz bu.
Ta ki alıştığınız düzenin değişimine dek.
Birisi sizi öldürmek istiyor,evinize bomba koymanın başka ne amacı olabilir? Evet zaten uzun ve sakin bir yaşam düşünmüyordunuz ama en azından sizi öldürmek isteyen kişiyi bulmanız gerek.
Harekete geçin!
.
Kim Un Su, gerilim türünde bir eser ortaya koyuyor. Bu kitapta sadece kovalayan ve kovalananlar yok; sistem analizi ile birlikte eleştirisi de var. Okurun, yaratılan her bir karakteri anlamlandırmasını sağlayan, heyecanı yüksek bir kurgu var.
‘Burada başka bir noktaya mı bağlansaydı’ demediğim; aksine detaylarını ayrı sevdiğim bir kitap oldu Komplocular~
.
Çeviride tabii ki S. Göksel Türközü! Koreli yazarlar ile onun açtığı yoldan tanışmak çok özel bir duygu..
.
Özellikle renk seçimlerini sevdiğim kapak tasarımı ise Geray Gençer çalışması~
336 syf.
·Beğendi·7/10
*Karakter hakkında bir takım özellikler (spoi) içerebilir.

Reseng bir suikastçiydi. Kendisinin duygusuz olduğunu sanan ancak düşünceli bir adam olduğunun farkında olmayan Reseng, kişisel bir çıkar doğrultusunda insanları öldürmenin dehşet verici olduğuna inanıyor. Çünkü amaçlar, yalnızca hırslarını yem olmuş insanları kukla gibi oynatıyor . Reseng, sonraki hayatını, hatta hayatının ilerleyen bölümlerini dahi zerre umursamıyor. Oysa ki anlamı bundan (yaşamından) ötesine işaret eden bir ada sahip. Reseng, tüm bu varlığıyla birçok şeye bağlı ve her şeyden öylesine bağımsız bir insan ki, bu insan iş icabı hayatı canla başla yaşayan birisini acımadan öldürebilir. Birçok yara alıp yaşamaya devam edebilir. Herkes gibi ölüm gününün geleceğinin bilincinde olup, hiçbir zaman o gün gelmeyecekmişçesine gününü gün edipn, Bira Hafta'ları yapabilir. Çünkü Reseng, bir suikastçı olarak olarak kendisini öldürmekten, ölmesi gereken bir insan olduğunda paralı bir Azrail olmaktan gocunmuyor. Çünkü Reseng'in bir amacı yok, kişisel sebepleri ve özverileri de yok.
Sadece hata yapmamaya çalışıyor.

Kitabın yazımının, karakterin yapısıyla birebir olduğuna neredeyse inanacağım türden bazı yerleri çok dolu, yer yer çok düşük aksiyonla devam eden bir kitaptı. Çevirisini, çevirisinin ana dilinden bizzat çevrilmiş olması hoşuma giden fazlaca etkenden sadece birkaçıydı . Kitapta bir anda betimlenmeye yüklenilmesi, ardından dümdüz giden yazıların gelmesi bocalamama sebep olsa da, kitabın karakterinin ruh halini yansıttığını düşündüm. Sırıtan bir yapısı yoktu betimlemelerin o yüzden. Şahane, dopdolu hayat şartlarına veya insanların mükemmel hayatlarına değinmiş bir kitap denilemezdi belki, ancak hayattan doğmuş gerçeklere değinilmiş olmasından kaynaklı okunulanın olduğu gibi kabullenilmesi, okunulması ve keyif alınması gereken bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kim Un-su
Doğum:
Busan, Güney Kore, 1972
Kim Un-su bir Güney Koreli yazar. Kyung Hee Üniversitesinde Kore edebiyatı okudu; burada master derecesini tamamladı. 2002 sonbaharında “Kolay Yazma Dersleri” adlı kısa öyküsüyle ilk kez edebiyat dünyasına adım attı ve 2003 yılında “Danbaljang Caddesi” ile Jinju Haber Yazma Yarışması'nı kazandı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.