Geri Bildirim
Kiyohiro Miura

Kiyohiro Miura

8.3/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
213
Gösterim
Adı:
Kiyohiro Miura
Unvan:
Japon Yazar
Doğum:
Muroran, 1930
Bu cehennemlere sadece kötü birşey yaptığınızda düşmezsiniz. Birisinden şüphe ettiğinizde, kıskandığınızda, kendi kuruntularınıza kapılıp gittiğinizde ya da öfkelendiğinizde acı cehennemine veya arzu ve özlem cehennemine düşersiniz.
Bedenimden yayılan sıcaklığı hissetmek için ellerimi ceplerime sokarak içimde atan yaşamı ancak duyumsayabiliyordum. Bu yalnızlık sanki tam kentin içine kurulmuştu öyle ki ne kadar çok insanla birlikte olursam olayım her zaman ve her yerde soğuk bir rüzgar hissediyordum.
Sen böyle birisin. Sen anladığın sürece her şey yolunda. Başkalarına gelince eh onlar da zamanla anlarlar. Söyle bana, anlamam gereken ne?
Herkes sadece kendini düşünüp ona göre davranıyor. Ne var ki gerçekten kendilerine bakmayı bilen insanlar çok az.
Kiyohiro Miura
Sayfa 56 - Okyanus Yayıncılık
Yolda da yürüsen, trene de binsen veya çocuğunun yüzüne de bakıyor olsan.
Mu ol. Sadece Mu. Gören, görme ve görülenin hepsi de Mu'dur. Uyanık ol!
Zen sadece Mu üstüne meditasyon yapmak değildir. Bu kadar önemsiz birşey değildir. Mu sadece bir araçtır. Eğer Mu’ya saplanıp kalırsan bu ölü Zen’dir. Sokakta yürümek Zen’dir, trene binmek Zen’dir, bir çocukla oynamak Zen’dir. Tüm evren koandan başka birşey, Zen’den başka birşey değildir. Buna genjo-koan, burada ve şimdi kendini gösteren koan denir.
Öyle görünüyor ki oğlum bir keşiş olmak istiyor!” Böylece oğluma verdiğim sözü yerine getirdiğimi düşündüm.

"Öyle mi?" diye yanıt geldi, rahip şu çekincesiz Zen gülümsemesiyle oğluma dönerken. “İyi bir keşiş olacak mısın?"

“Evet." diye yanıtladı oğlum içtenlikle başını sallayarak.

“Babası yüzünden.” diyordu insanlar. Doğduğundan beri onunla sık sık ilgilenmiş olan bir teyzesi bana sitem dolu bir sesle şöyle dedi. “Onu o tapınağa götürdüğün için çocuk böyle oldu!”
Okyanus Yayınları’ndan Nur Yener çevirisiyle, 2000 yılında çıkmış olan 109 sayfalık kitap, Japon Akutagawa Edebiyat Ödülü’nü kazanmış. Yazar 1930 doğumlu, bir dönem kazandığı bir bursla Amerika’da yaratıcı yazarlık kursu almış, ancak  Mühendislik Fakültesi’nde profesör olarak çalışmış. Kitap ilginç geldi, çünkü bir babanın ağzından yazılmış.

Kitabın anlatıcısı Kimura ailesinin babası, 10 yıl Amerika’da kalmış, sonra Japonya’ya dönüp evlenmiş, iki çocuğu olmuş. Taşındığı mahallede gezinti yaparlarken bir Zen tapınağı keşfediyor ve sonra sohbet ettiği rahibeden etkilenerek Pazar günleri tapınağa zazene (Zen meditasyonu) gitmeye başlıyor, 3. Sınıfa giden oğlunu da yanına alıyor.

Bir gün oğlu ‘ben Zen keşişi olmak istiyorum’ deyince rahip dışında herkes çok şaşırıyor, herkes gülüp geçiyor ve bunu bir şaka olarak alıyor ancak yıllar geçtikçe çocuk bu isteğinden vazgeçmiyor. Çocuğun keşiş olmasına karar veriliyor, böylece adı değiştirilip ailesinin kütüğünden siliniyor, keşişlik töreni yapılıyor ve orta okulu bitirince de tapınağa yerleşiyor. Ama bu süreç çocuğun ailesi için çok zor bir süreç olarak yaşanıyor, çünkü çocuğun ailesiyle görüşmemesi gerekiyor. Bunun sebebi Zen’de hiç bir şeye tutunmamak zihnen tam olarak özgürleşebilmek gerekliliği.

Kitap, sahiplenmeme ve bağımlı olmamayı ve Zen felsefesini bir romanla, oldukça sade ve doğu bilgeliğini yansıtan sakin bir akışla bizlere sunmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kiyohiro Miura
Unvan:
Japon Yazar
Doğum:
Muroran, 1930

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.