Kiyohiro Miura

Kiyohiro Miura

Yazar
7.5/10
8 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
240
Gösterim
Adı:
Kiyohiro Miura
Unvan:
Japon Yazar
Doğum:
Muroran, 1930
Herkes sadece kendini düşünüp ona göre davranıyor. Ne var ki gerçekten kendilerine bakmayı bilen insanlar çok az.
Kiyohiro Miura
Sayfa 56 - Okyanus Yayıncılık
Yolda da yürüsen, trene de binsen veya çocuğunun yüzüne de bakıyor olsan.
Mu ol. Sadece Mu. Gören, görme ve görülenin hepsi de Mu'dur. Uyanık ol!
Zen sadece Mu üstüne meditasyon yapmak değildir. Bu kadar önemsiz birşey değildir. Mu sadece bir araçtır. Eğer Mu’ya saplanıp kalırsan bu ölü Zen’dir. Sokakta yürümek Zen’dir, trene binmek Zen’dir, bir çocukla oynamak Zen’dir. Tüm evren koandan başka birşey, Zen’den başka birşey değildir. Buna genjo-koan, burada ve şimdi kendini gösteren koan denir.
İnsan her koşul altında zevk bulabilir. Ve bizim devam etmemizi sağlayan bu küçük zevklerdir. Belki de bunlara ‘zevk' demek yerine “takdir” -şükran- demeliyiz. Bunlarla karşılaştırıldığında cinsel aşkın ya da bir piyango kazanmanın verdiği zevk ne kadar gelip geçici ve fanidir. Zevk ne kadar büyük olursa ömrü o kadar kısadır. Gerçi bütün zevkler geçicidir, bu nedenle onlara fazla sıkı tutunmamalıyız.
Öyle görünüyor ki oğlum bir keşiş olmak istiyor!” Böylece oğluma verdiğim sözü yerine getirdiğimi düşündüm.

"Öyle mi?" diye yanıt geldi, rahip şu çekincesiz Zen gülümsemesiyle oğluma dönerken. “İyi bir keşiş olacak mısın?"

“Evet." diye yanıtladı oğlum içtenlikle başını sallayarak.

“Babası yüzünden.” diyordu insanlar. Doğduğundan beri onunla sık sık ilgilenmiş olan bir teyzesi bana sitem dolu bir sesle şöyle dedi. “Onu o tapınağa götürdüğün için çocuk böyle oldu!”
Farklıyız, doğru. Farkı anlamak da Zen’in bir parçası. Özün öteki olmadığı söyleniyor. Fakat özün öteki olduğu da doğru.
110 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bazen elde etmek istediğiniz,gerçekleşmesini beklediğiniz hayaller için gerekli olan katı,soğuk günlerden geçip;fedakarlıklarda bulunmanız gerekiyor~
Bir o kadar acımasız görünse de..
Yazar,henüz ilkokul öğrencisi olan bir çocuğun zen keşişi olma sürecini babasının gözünden anlatıyor.Duygusal olduğu kadar akıl sınırlanı da sorgulatan bir süreci~
110 syf.
Okyanus Yayınları’ndan Nur Yener çevirisiyle, 2000 yılında çıkmış olan 109 sayfalık kitap, Japon Akutagawa Edebiyat Ödülü’nü kazanmış. Yazar 1930 doğumlu, bir dönem kazandığı bir bursla Amerika’da yaratıcı yazarlık kursu almış, ancak  Mühendislik Fakültesi’nde profesör olarak çalışmış. Kitap ilginç geldi, çünkü bir babanın ağzından yazılmış.

Kitabın anlatıcısı Kimura ailesinin babası, 10 yıl Amerika’da kalmış, sonra Japonya’ya dönüp evlenmiş, iki çocuğu olmuş. Taşındığı mahallede gezinti yaparlarken bir Zen tapınağı keşfediyor ve sonra sohbet ettiği rahibeden etkilenerek Pazar günleri tapınağa zazene (Zen meditasyonu) gitmeye başlıyor, 3. Sınıfa giden oğlunu da yanına alıyor.

Bir gün oğlu ‘ben Zen keşişi olmak istiyorum’ deyince rahip dışında herkes çok şaşırıyor, herkes gülüp geçiyor ve bunu bir şaka olarak alıyor ancak yıllar geçtikçe çocuk bu isteğinden vazgeçmiyor. Çocuğun keşiş olmasına karar veriliyor, böylece adı değiştirilip ailesinin kütüğünden siliniyor, keşişlik töreni yapılıyor ve orta okulu bitirince de tapınağa yerleşiyor. Ama bu süreç çocuğun ailesi için çok zor bir süreç olarak yaşanıyor, çünkü çocuğun ailesiyle görüşmemesi gerekiyor. Bunun sebebi Zen’de hiç bir şeye tutunmamak zihnen tam olarak özgürleşebilmek gerekliliği.

Kitap, sahiplenmeme ve bağımlı olmamayı ve Zen felsefesini bir romanla, oldukça sade ve doğu bilgeliğini yansıtan sakin bir akışla bizlere sunmuş.
110 syf.
·Puan vermedi
Amerika görmüş eğitimli baba aktivite olsun diye oğlunu tapınağa götürür, bu boş zaman aktivitesi çocuğun hayatını dönüşü olmayan şekilde değiştirir, küçük oğlan zen rahibi olmaya karar verir, şaşırtıcı süreç bundan sonra başlar çünki öğreti gereği çocuk aileden geçmişiyle birlikte tamamen kopmalıdır. Zen Budizm’e dair çok güzel yazılmış bir kılavuz gibi

Yazarın biyografisi

Adı:
Kiyohiro Miura
Unvan:
Japon Yazar
Doğum:
Muroran, 1930

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.