Giriş Yap

Komisyon

Yazar
Çevirmen
Tasarımcı
9.0
1.290 Kişi
Unvan
Yazarlar Topluluğu
634 syf.
·
68 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla..
"Alemlerin Rabbi Allah’a hamd olsun! Gönderilen bütün peygamberlere selam olsun!" Öncelikle neden okuma sürecimin 68 gün sürdüğüne değinmek istiyorum. Kur’an-ı Kerim okurken her bir ayeti üzerinde uzun uzun tefekkür etmek, duygudan duyguya girmek kaçınılmaz olarak bizi sarıyor. Öylesine, rastgele okuduğumuz kitaplar gibi değil, okurken üstünüzde o sorumluluğu ve ağırlığı hissediyorsunuz. Tabii söylediğim şey şuurlu bir okuma için geçerlidir. Mümin hayatının her safhasında havf ve reca yani korku ve ümit arasında olmalıdır. Ben de meali okurken bu ikisi arasında sürekli gidip geldim. Önceleri fark etmesem de şimdi düşünüyorum da meali okumaya başladığım şahsımla şimdiki şahsım aynı kişi değil. Allah herkese okumayı, faydalanmayı nasip etsin. Şimdi Kur’an-ı Kerim’den bahsetmek istiyorum. Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) 23 yıllık peygamberlik süreci içinde, Arap dilinde ve vahiy yoluyla indirilen, Fatiha suresiyle başlayıp Nas suresiyle biten, mushaflarda yazılı olup mütevatir olarak nakledilegelen, tilavetiyle ibadet edilen mucize kelamdır. Kur’an bir hidayet ve icaz kitabıdır. O insanlığı doğru yola iletmek üzere gönderilmiş eşsiz bir mucizedir. Kur’an-ı Kerim’in başka isimleri de vardır; fakat en yaygın olanı Kur’an’dır. Kitab, Tenzil, Zikr, Furkan, Meşhur diğer isimlerinden bazılarıdır. Kur’an-ı Kerim’in, derinliği ve genişliği sonsuz bir deniz gibidir. Bugüne kadar yapılmış bulunan tefsir, tercüme ve açıklamalar insanlara, o sonsuz denizden birer parça sunmuştur. Kur’an’ın kapsadığı ilahi hakikatler kıyamete kadar bütün insanların ve çağların ihtiyacını karşılayacak değerdedir. Bilimin ve aklın, ondaki gerçeklerde çelişki bulacağı bir zamanın gelmesi düşünülemez. Çünkü bilim, Kur’an’ın asırlar öncesinden anlattığı gerçekleri teyit ederek O’nu ardından takip eder. Onun bir başka üstünlüğü kolayca ezberlenebilmesidir. Bugüne kadar milyonlarca insan onun tamamını ezberlemiş Kur’an hafızı olmuştur. Kıyamete kadar da ezberlenmeye devam edilecektir. Bu özellik tarihte hiçbir kitaba nasip olmamıştır. Kur’an, insanın ferdi, sosyal, bedeni, manevi bütün problemlerine çözüm üreten bir şifa kaynağıdır. İnsan için vaad olunan dünya ve ahiret mutluluğu, ancak Kur’ân’a râm olabilmek ile mümkündür. Her hakîkat Kur’ân’da gizli, her saadet imanda zahirdir. Cihanın en hayırlı ve mesut insanları, Kur’ân gölgesi altında toplanan, onun hayat nuru ile nurlanan ve onda fâni olanlar, yani canlı bir Kur’ân hâline gelebilenlerdir. Rabbim bizlere de canlı bir Kur’an olabilmeyi, ilmi ile amel edenlerden olabilmeyi nasip etsin.
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
9.5/10 · 1.288 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
63 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Reenkarnasyona inanıyorum. Ama üzülerek belirtmeliyim; yazım hataları o kadar fazlaydı ki, zaten biliyor olduğum tüm konu detaylarını odaklanmış bir şekilde takip etmekte zorluk çektim.
Reenkarnasyon: Genedoğmak Bilimsel İncelenimi
8.1/10 · 18 okunma
218 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Diyanet işleri başkanlığının yayınladığı İslam'a hizmet etmiş bazı insanların hayatlarını kısaca anlatıyor. Mesela Mehmed Zahit Kotku Hazretleri gibi. Ve okurken ben nasıl Müslümanım? Diye kendimi sorguladım. Bu kitabı cami kütüphanesinden aldım sizde en yakın camide bulabilirsiniz belki. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Mihraba Adanmış Gönüller
7.4/10 · 33 okunma
633 syf.
·
154 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
En güzel kitap
YouTube kitap kanalımda "Bismillah" kelimesinin ne anlama geldiğini yorumladım: youtu.be/ibiReooXi6M Sadece mealini değil Arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. Zira bu sözlerin "Yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. Doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. Sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. Evrenin en güzel kitabı. Benim için tartışmasız.
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
9.5/10 · 1.288 okunma
·
Reklam
640 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İnsanlar bilmediklerinin ya da bildiğini/ anladığını sandıklarının düşmanıdır. Allah'ın kelamından üstün hiçbir söz mevzû bahis dahi edilemez ki cüret edip bir şeyler yazayım... Ama bazı kendini bilmezlerin o devri,şartları ve Kuran'ı Kerim'in derin anlamını yeterli eğitim ve tefsir ile hadislerin birleşiminden yararlanmadan kendince haklı olduğunu sanaraktan, sırf okumak ve eleştirmek için inceleme yazdıklarını fazlasıyla belli edecek şekilde asılsız cümleler yazma potansiyellerine(!) acıyorum. Hayır! Şüphesiz bunlar (âyetler), değerli ve güvenilir kâtiplerin elleriyle (yazılıp) tertemiz kılınmış, yüce makamlara kaldırılmış mukaddes sahifelerde (yazılı) bir öğüttür; dileyen ondan (Kur'an'dan) öğüt alır. (Abese Sûresi 11,12,13,14,15,16. Sûreler)
Reklam
2
25
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42