Korhan Göktuğ

Korhan Göktuğ

Çevirmen
7.3/10
32 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
592 syf.
·9 günde·7/10
Bir merakla aldım ve nihayet bitirebildim.
Kitabın içeriğine geçersek;
Adolf Hitler'in çocukluğundan başlayıp gençliğindeki fikirlerinin nasıl oluştuğunu, kendini Alman milliyetçiliğine nasıl adadığı ve ağır bir şekilde ırkçılıktan bahsettiği siyasi bir manifestodur.
İlk 250 sayfaya kadar konular çok sıkıcı olmuyordu ancak bu sayfadan sonra ağır bir şekilde ırkçılık işin içine giriyor.
Bu yüzden çok önerebileceğim bir yapıt değildir. 10 üzerinden 7 veriyorum, o da sırf milliyetçiliği iyi bir şekilde kaleme aldığı için.
Saygılarımla, iyi okumalar.
592 syf.
·6/10
Ruh hastası bir adamın yazdıklarını merak ediyorsanız bu kitabı okumalısınız. Okurken korkabilirsiniz. Ben hala bunun yahudi dinine mensup insanlardan nefret etmesini anlamıyorum. Gelişmiş olmaları ölmelerini gerektirmez. Taktir edilmelidir, ödüller verilmelidir.
592 syf.
·Puan vermedi
Hitler'in düşüncelerini, Hitler birahane darbesinden sonraki tutukluluk sürecinde yazarak Alman halkını kendine bağlayan kitaptır. Hitler'in o dönemki düşüncelerini anlamamızı sağlayacak olan kitaptır.
Hitler'in siyasi ve tarihi kimliğini bir kenara bırakarak okumak gerekir diye düşünüyorum. Siyasi ve tarihi olarak yeterince incelenmiş ve analiz edilmiş zaten. Bu konuda kalabalık etmeye gerek yok.
Benim asıl ilgimi çeken, diktatörlüğü ve acımasızlığı ve deliliğinden öte kitapta yaptığı tespitlerin ilgi çekiciliği oldu. Bana kalırsa iddialı olacak belki ama o kadar sosyalist söyleme rastladım ki. İşçi sınıfını etkisi alan sosyalit disiplinin başka zihinlerde nasıl farklı tezahür ettiğini görmek şaşırtıcı. Faşizm ve sosyalizm harmanı bu fikirler ve tespitler objektif bir şekilde ele alınınca nasıl bir beyinden çıktığı insana hayret veriyor.
Birbirine zıt olduğu söylenen ama pratikte pek de uzak olmadığını düşündüğüm faşizm-sosyalizm dengesi biraz akıl karıştırıyor.
Faşit olarak nitelendirilen ama partisinin adı sosyalist parti olan, zaman zaman insani sözler söyleyen bir şeytanın kavgası okunacak kitapta. Farklı kaynaklarda geçen yahudi önde gelenleriyle yapılan siyonist bir anlaşmanın tarafı olduğu söylenir. Almanya 'da yaşayan yahudileri İsrail devletine sürgüne zorlayan bir kiralık katil olarak görüyorum. Parasını ödeyenler de bizzat yahudi toplum mühendisleri. Katil ve maktul aslında aynı kişiler. Okunası bir kitap.
592 syf.
·Puan vermedi
Evet yaptıklarını her ne kadar tasrif etmesem de bakınız; Bir toplum ve karşıt görüşte ki topluluk tüm kötülükleriyle nasıl bir düşünceyi filizlendirip bu kadar çok katliam yapan bir insanı meydana çıkartır? Bu sorunun cevabı Kavgam kitabında olabilir. Adolf Hitler'in bu düşünceye nasıl kapıldığını anlatan bir kitaptır bu, neden antisemitizm düşüncesi kendisinde bu kadar çok izler bırakmış nasıl bu noktaya gelinmiş bunları göstermekte. Unutmayalım ki dünya da tek taraflı kötülükler olmamaktadır. Bir insanın çocukluğu her şeyidir. Bilinçaltıdır, şuurudur ve geleceğidir. O yüzden okumanızı öneririm okuduğunuz zaman daha net anlayacaksınızdır.