Korykoslu Hayton

Korykoslu Hayton

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Korykoslu Hayton
Kilikya Ermeni kralı I. Hetum'un kardeşi Oşin'in oğlu olan Hayton'un ne zaman doğduğu belirsizdir.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·Beğendi·10/10
Ortaçağ ermeni kaynaklarından biri olan Hayton'un eseri dönem için önemli bir kaynaktır. Bu eserin çevrilmesini uzun zamandır bekliyordum. Eserin ana çerçevesi Moğollar etrafında şekilleniyor. Sadece Moğollar demek pek de iyi bir tanım olamayacak sanırım. Çünkü Ana Moğol devleti ile İran merkezli kurulan İlhanlı devleti hatta Altın Orda devleti ile de ilgili bilgiler bulmak mümkün.

Bu eseri Ortaçağ için önemli kılan bir diğer husus ise Hayton'un bu eserini duyduklariyla birlikte birebir şahit olduklarını yazması. Belirli bölümlerde de eleştirilerini sunmuş olması.

Bu eserin yayınlanması kesinlikle Ortaçağ için eksik kalan bölümü tamamlamis diyebilirim. Eserde Moğollar hakkında hatta mogollarin boyları hakkında, adetleri savaş taktikleri gibi hususlarda bilgi bulmak mümkün. Ek olarak Anadolu Selçuklu Devleti nin son dönemlerine dair bilgiler de aynı şekilde önem arzediyor.

Eseri yayına hazırlayan Altay Tayfun Ozcan'a gerçekten minnettarım. Okuyucular için ise meraklısına olduğu kadar kronik okumayı sevenler için de güzel ve akıcı bir kitap olduğunu söylemek istiyorum. Pişman olmazsınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Korykoslu Hayton
Kilikya Ermeni kralı I. Hetum'un kardeşi Oşin'in oğlu olan Hayton'un ne zaman doğduğu belirsizdir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.