Kristin Loberg

Kristin Loberg

Yazar
8.4/10
268 Kişi
·
755
Okunma
·
3
Beğeni
·
288
Gösterim
Adı:
Kristin Loberg
Unvan:
Yazar
" Kendiniz için "en iyi" diyeti seçerken şu 6 kuralı unutmayın:
1. Size iyi gelen diyeti seçin ve uygulayın ("en iyi" diyet diye bir şey yoktur.)
2. Süper gıda efsanelerine kanmayın; yok öyle bir şey.
3. Vücudunuzun kendi detox merkezlerine minnet duyun; "Detoks" diyetleri uzun vadede tehlikeli olabilir ve aslında büyük ölçüde plasebo etkisine bel bağlayabilirsiniz.
4. Çölyak hastası değilseniz, glutenden korkmayın.
5. Bir gıda günlüğü tutun.
6. Gerçek alerjileri anlayın. "
Kristin Loberg
Sayfa 145 - Sabri Ülker Vajfı Yayınları
352 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10 puan
Yaşam kalitesini arttırmanın beslenmeden geçtiğini,beslenmenin; uyku düzeni ve hayatımızın bütün evrelerindeki önemini anlatan Canan Karatay hocayı da tastik eden güzel bir kitap.iyi okumalar.
352 syf.
·10 günde·9/10 puan
Öncelikle bu tarz kitapları tercih edenlerin yine bu konuya; sağlık, tıp, beslenme alanına ilgili olduklarını düşünüyorum. Yani bu kitabı okuyacaksanız şayet; insülin direnci, glisemik indeks, glikoz şurubunun zararları vs. konularında büyük ihtimalle çoğu insandan çok şey biliyorsunuz demektir. Hal böyle olunca bildiğiniz şeyleri tekrar okuyacaksınız bu bir gerçek. Ve kitabın ilk yarısında doktorumuz hayli tekrara düşmüş bu da bi gerçek. Ancak ve ancak bu tekrar, konunun öneminden ve yazarın anlatmak istediği şeyleri önemle vurgulamak istemesinden ötürü kasıtlı bir tekrar olabilir.
Çok şey öğrendim. Yağlara karşı bakışım değişti. Glutene karşı bakışım değişti. Şeker hastası olmamak zaten hedefimdi. Hedefimi bana tekrar hatırlattı.
Peki biz şimdi ne yiyeceğiz sorusuna karşın kitabın sonunda verdiği yemek tarifleri çok hoşuma gitti. Bu yazarın/doktorun iyi niyetini gösteriyor. Yalnız tarifler doğal olarak Amerika halkına hitap ediyor. Uygulamamız biraz zor :) Niyet olarak çok hoş yalnız. Tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim. İyi okumalar
352 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Spor ve sağlıklı yaşamı amaç edinmiş herkesin okuması gereken bir kitap. Öyle tıp literatüründe yer alan kelimeleri bilmenize gerek yok kitap çok anlaşılır bir dilde yazılmış. Benim bu bağlamda okuduğum ilk kitap olduğu için çok verimli geçti, birçok not aldım... Fakat kitap içerisinde tekrara düşüldüğüde bir gerçek ama bu kitabın keyifli bir şekilde okunmasını önleyebilecek birşey değil. Kitap içerisinde aktarılan bilgiler birçok araştırma sonucu örnekleri ile daha anlaşılır, daha keyifli ve daha etkileyici olmuş. Okurken meğer ne çok doğru bildiğimiz yanlışlar varmış dedim.
352 syf.
·8 günde·9/10 puan
Kitabı henüz birkaç sayfa okudum ama Canan Karatay’ın dediklerini birebir aynısı. Ekmek,şeker hatta meyve.. Beynimizi nasıl bitirdigini çok iyi anlatmış.
352 syf.
·14 günde
Eğer aşağıdaki şikâyetlere sahip iseniz BU KİTABI MUTLAKA OKUYUN!
- DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)
- Anksiyete ve kronik stres
- Kronik baş ağrıları ve migren
- Depresyon
- Şeker hastalığı
- Epilepsi
- Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
- Arterit gibi enflamatuvar sorunlar ve hastalıklar
- Uykusuzluk
- Çölyak, gluten alerjisi ve irritabl bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkları
- Alzheimer başlangıcı olarak kabul edilen hafıza problemleri ve hafif bilişsel sıkıntılar
- Duygudurum bozuklukları
- Aşırı kilo problemi ve obezite
- Tourette sendromu ve daha fazlası

Sayılan bu şikâyetlere sahip olmasanız da beyninize, sağlığına ve doğru işleyişine değer verirseniz BU KİTAP OKUYUN!

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenmiş bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Dr. Perlmutter, beynin her gün yediğimiz ekmekte ve meyvelerde bulunan maddelerin beyninize nelere yol açtığını, beynin neden yağ ve kolesterolle geliştiğini, yeni beyin hücrelerinin büyüdüğünü herhangi bir yaşta nasıl teşvik edeceğinizi açıklıyor. Akıllı genlerimizi özel diyet seçimleri ve hayat tarzı alışkanlıklarıyla nasıl kontrol edebileceğimizi enine boyuna tartışıyor. O çok korktuğumuz hastalıklardan "ilaçsız" nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor.

Bu kitap beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini ortaya koymakta.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bizim çok değerli Canan Karatay Hocamızın her yerde anlatmaya çalışıp kimseyi inandıramadığı bilimsel çalışmaların yabancı bir yazar yazınca nasıl daha inandırıcı olduğunun kanıtı gibi olan kitapta şeker ve glutenin insan vücudundaki tahmin edilemez tahribatları çok güzel anlatılmış. Karamsar bir tablo çizse de anlatım dili insanı ümitsizliğe düşürmüyor aksine çözüm önerileri gayet uygulanabilir yöntemler hatta hemen sağlıklı beslenmeye başlayasınız geliyor. Beslenmenizden karbonhidratları çıkartıp yerine kaliteli yağları koyup protein ve sebzeyle desteklediğiniz bir beslenme şeklini öneriyor malum. Ayrıca kitapta orucun faydalarından da çokça bahsediyor. İster aralıklı ister normal oruç olsun vücuda olan faydalarını güzelce anlatmış. Müslüman bir toplum olarak aslında sünnet-i seniyyeye uyarak haftada iki gün olan Pazartesi ve Perşembe oruçlarını düzenli tutup doymadan sofradan kalksak muhakkak daha sağlıklı bir toplum olurduk ama geldiğimiz durum maalesef ortada. Artık yaşamak için yemiyoruz ,yemek için yaşıyoruz. Her neyse sonuç olarak bu beslenme işi hem çok kolay hem çok zor. Önemli olan okudum bitti demek değil tabi ki hayatımıza tatbik etmek. Amacımız tabi ki kaliteli yaşam ve hastalıkların en az olduğu bir yaşlılık dönemi geçirmek.
Herkese sadece bedenimizin değil ruhumuzun da doyduğu sağlıklı ve keyifli okumalar dilerim. Bakın bakalım karnınız mı aç ruhunuz mu?
352 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Tahıl beyin ne zamandır okumaya niyetlenip sırf ekmek dahil yediğim glutenli ürünleri feda edemediğim için sürekli ertelediğim bir kitaptı. Meselenin yemekten çok başka olduğunu, sağlık için nelerin gerçekten şart olup nasıl bir beslenme düzeni oluşturabilirimi herkes için ulaşılabilir yemek listeleriyle çok güzel bir şekilde izah eden bir kitap olmuş. Özellikle kaynakçası benim gibi sürekli sorgulayan insanlar için çok güzel bir detay olmuş, kafamın takıldığı çoğu noktayı açıp okuma fırsatı buldum. Okuyup bilgilenerek sağlığa gereken değeri vermek isteyen herkese tavsiye ederim. Çünkü kendi vücudunuz dışında başka bir vücutta yaşamak şu an için mümkün değil. Kendinize iyi bakın.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eser, tükettiğimiz gıdaların yaşamımız üzerindeki etkisini bir çok araştırmaya yer vererek ortaya koymaktadır. Tıp literatürüne hakim olmaksızın anlayabileceğiniz bir dille doğru bildiğiniz yanlışları öğreneceksiniz. Alzheimer, diyabet, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi hastalıkları tetikleyen temel faktörün kendi irademizle tükettiğimiz gıdalar olduğu ortaya konulurken bunlardan arınma yolları da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Çölyak hastası olmamasına karşın bir çok insanda gluten hassasiyeti olabileceği farkındalığı yaratılıyor. Glutenin zararları öylesine çarpıcı anlatılıyor ki bir an durup “Bu kendime nasıl yapabildim?” diyebiliyorsunuz. Yaşam standartlarınızı en azından gıda bakımından yükseltmek istiyorsanız bence göz atmanız gereken bir kitap.
352 syf.
·9/10 puan
Bu yazıda daha önce beyin bağırsak adlı kitabından bahsettiğim nörolog doktoru olan Dr. David Pearlmutter'ın Tahıl beyin adlı kitabından bahsedeceğim. Kitap tıp dünyasında şu ana kadar bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğundan, verilen çoğu tıbbi bilginin bizi yanlış yonlendirdiğinden bahsediyor. Bu kitapta, Dr Perlmutter kitabın diyet kitabı değil esasen sağlık kitabı olduğunu söyleyip neyi ne kadar yiyeceğimize karışmıyor. Fakat karbonhidrat kaynaklı yiyeceklerin çok lifli gıdalar olsalar dahi vücudumuzda bir çok hasara yol açtığı için gün içinde 60 gramdan fazla karbonhidrat tüketmenin beyine dahi zararlı olduğunu, yediğimiz glüten kaynaklı yiyeceklerin zaman içinde çok değişiklik gösterip sindirelemiyecek hal aldığını ve yenildiği takdirde insülin direnci, alzheimer gibi nörolojik birçok soruna yol açabileceğininden bahsediyor . Dr. David Pearlmutter yememiz gereken yiyeceklerin esasen az karbonhidratlı, bol yağlı yiyecekler olması gerektiğini, kolesterolün beyin yapıcı olduğunundan bahsederken yüksek karbonhidratlı, az yağlı yiyeceklerin beyin sağlığı ,kalp sağlığı gibi birçok hastalığa neden olduğunu da kitabından bolca bahsedip neler yememiz gerektiğini kitabının tarifler kısmında bulunduruyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kristin Loberg
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 755 okur okudu.
  • 118 okur okuyor.
  • 908 okur okuyacak.
  • 29 okur yarım bıraktı.