Kristy Goodwin

Kristy Goodwin

Yazar
8.4/10
17 Kişi
·
37
Okunma
·
0
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Kristy Goodwin
Unvan:
Yazar, Akademisyen
"Biz çocukluğumuzu gökyüzüne bakarak geçirdik, ekranlara değil! Çağımızın çocuklarının pek çoğu bisiklete binmeyi ya da ayakkabısını bağlamayı öğrenmeden önce ekranlara tıklamayı, sürüklemeyi, büyütüp küçültmeyi öğreniyor. Yanı çocuğun geleneksel fiziki ve gelişimsel dönüm noktalarına erişmeden dijital dönüm noktalarına erdiğine şahit oluyoruz."
Teknoloji gübre gibidir. Doğru zamanda azıcık kullanırsanız bitki serpilir. Çok fazla ya da yanlış türde kullanırsanız bitkiyi kurutursunuz.
Bir teknolojinin dünya çapında 50 milyon kullanıcıya ulaşmasının ne kadar sürdüğünü gösteren penetrasyon hızını düşünün. Radyonun (ilk kablosuz) 38 yıl, telefonun 20 yıl, televizyon 13 yıl, cep telefonu 12 yıl, internet 4 yıl, Facebook 2 yıl, YouTube 1 yıl, angry birds 35 günde yaygınlaştı.
296 syf.
·5/10
Teknoloji artık hepimizin hayatlarının vazgeçilmez bir parçası oldu. Çocuklarımızın da öyle. Onlar ekranlardan,tabletlerden kendilerini alamadıkça bizi de bir telaş aldı gidiyor. Avustralya'da beş yaşındaki çocukların önemli bir kısmının odalarında TV varmış . 8-18 yaş arası çocukların teknoloji başında geçirdikleri süre ortalama 7 saat 38 dakika imiş . Bu durum bizi hem korkutuyor hem de çocuğumuzun eline telefon tutuşturmaktan vazgeçemiyoruz. Onlar bu dünyanın içine doğdu diyor yazar , artık engellemek imkansız,öyleyse doğru kullanalım. Bu anlamda ayrıntılı bir çalışma olmuş . Bir çocuğun sağlıklı büyümesi için gerekli bütün yapı taşlarını ayrıntılı ele alarak teknolojinin bu aşamaları nasıl sekteye uğratabileceğini veya destekleyebilecegini anlatmış. Okunabilir ,ama asla yeterli olmayan bir kitap bana göre.
296 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Ebeveyn olarak çocuğumu teknolojiden hep uzakta tutmaya çalıştım YouTube videoları,tablet vs. Bu kitap benim teknolojiden korktuğumu farkettirdi bana. Çocuğun ekran başında ne kadar zaman geçirdiğinden önce ne kadar etkin bir vakit geçiriyor bunu öğretti. İnteraktif uygulamalar öğrendim. Bu uygulamaları takip edebileceğim site adresleri sundu. Teknolojiye bakışımı değiştirdi gerçekten. Şimdi uyguladığımız sınırlamalar ileride de çocuğun kullanım şeklini, zamanını etkileyecek..
296 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitapla ilgili yorum bulunmadığı için özellikle düşüncelerimi yazmak istedim. Günümüz şartlarında çocuklarımızı teknolojiden uzak tutmak mümkün değil. Doğru da değil zaten. Çağ ayak uydurabilmek ve bunu doğru kullanabilmek için ebeveynlere rehber niteliğinde bir kitap.

İçeriğinde bazı uygulamalardan da bahsediyor, şimdilik benim ihtiyacım olmasa da not aldım, ilerleyen zamanlarda kitap güncelleştirip yeni uygulamalar da eklenir diye düşünüyorum. (Hem çocukları koruma uygulamaları hem de oyun tavsiyeleri var.)

Ebeveyn ve öğretmenlerin mutlaka okuyup özümsemesi gerek bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kristy Goodwin
Unvan:
Yazar, Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 37 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.