Kübra Oğuz

Kübra Oğuz

Çevirmen
8.6/10
12 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
296 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Bu kitap bana Günaha Son Çağrı filminde en sonda İsa'ya denilen sözü hatırlattı: Bize çarmıha gerilmiş bir İsa lazım! Şok etkisi yaratan bir söz. Evet bazı sözler, fikirler ölü bir beden arar. Ölüm kendi ebatında korkutucu bir etkisi varken bunu kendi fikir için bir ideale çevirmenin bütün aşamaları anlatılmış bir kitap. Batı tarihinin karanlık olgusunu gözler önüne seriyor. Uygarlık basamaklarını tek tek çıkarken ne kadar çok insanın öldürüldüğünü yer yer hikayeleştirerek yer yer felsefi bir tartışma içerisinde bize sunuyor.
296 syf.
·19 günde
Sokrates, Hypatia, Giordano Bruno, Thomas More ve Patocka gibi birçok filozofun felsefelerini, ölümle sonlanan hayatları üzerinden kalıcılaştırmalarından; “Genel anlamda felsefe nedir ve neyi amaçlamaktadır?”, “Filozofların hayatının bir parçası olarak felsefe nedir?”, “Bir filozof kendini nasıl gerçekleştirir?” gibi soruları yanıtlar tarzda yazılmış felsefi inceleme kitabıdır. Ölümün insanlar ve filozoflar için içerdiği farklı anlamları, yazarın kendi deyimiyle farklı katmanlara ayırarak açıklıyor. Yazar, okurların işini kolaylaştırmak adına oldukça sade bir dil kullanmakta ve bu da kitabın anlaşılırlığını oldukça yükseltmektedir.
Genel anlamda yazarın anlattıklarına bakarsak:
Filozof olmak başta kendini toplumdan soyutlamak, hatta tamamen topluma yabancılaşmayı gerektirir ki objektif bir şekilde değerlendirebilsin.
Filozof felsefesini yalnızca anlatmak ve yazmakla yetinmemelidir. Zira bu aşama yaratım aşaması iken felsefesini yaşaması da eylem kısmıdır. Yani felsefesini ölümsüz kılması ve tam olarak halka geçmesi için, fikirlerinin inandırıcılığını sağlamak adına fikirlerini “yaşamalıdır”.
Bir filozofun fikirlerini ölümsüz kılmanın en etkili yöntemi, onun uğrunda hayatını vermektir; yazarın deyimiyle “şehit olmak”. Ve idamını tüm ihtişamıyla kitlelere anlatacak bir MONTAJCIYA (HİKAYECİYE) ihtiyacı vardır. Felsefe meraklıları için biçilmiş kaftan olan kitap, hap bilgiler sunarak okuyucuyu sıkmadan birçok filozof, ölüm anları ve halkın filozoflara bakışı ile ilgili bilgiler vermiş oluyor. Tavsiyedir... ️

Yazarın biyografisi

Adı:
Kübra Oğuz
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.