Kyrou Paideia

Kyrou Paideia

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
insanın doğası gereği ,bir insanın kendisinden büyük birisinen küçük bir ödül alması, kendisi ile eşit birisinden büyük bir ödül almasında daha önemlidir.
Yolculuk sırasında askerler Kyros'un herkesi ismi ile hatırladığından dolayı onu tebrik ediyorlardı.
Kyros bunu anladığında şaşırdı.
Çünkü sanatçı kullandığı aletlerin isimlerini veya hekim kullandığı ilaçların isimlerini tam olarak bilirdi.
Diğer yerlerdeki insanlar bir suç işledikleri zaman cezasını çekeceklerini bilirler ama Perslerler çocukları öyle bir eğitilir ki sonuçta o suçu işlenmeyecek hale gelirler.
Persler çocuklarının iyi bir terbiye edinmeleri için onları okula gönderirler. Hellenler de çocuklarının hitabet sanatında başarılı olmaları için okula gönderirler.
Eğer bir gurup yarışmalarda diğer guruplardan daha başarılı olduysa tebrik edilenler o guruba mensup olanlar değil o gurubu eğitenler olur.
Nasıl ki iyi ahlaklı insanlar arkadaşlarını kendileri gibi olmaya yönlendiriyorsa kötü niyetliler de arkadaşlarını aynı şekilde düşünmeye iter.
Emin olun ki kötülerin ordudan uzaklaştırılmalarının çok iyi yanları olacaktır. Sadece onlardan kurtulduğumuz için bize faydaları olmayacak . Ayrıca elimizde kalanları onlardan korumak derdine düşmeyeceğiz.
300 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kyros'un eğitimi: Ksenephon'un bu kitabı hem çevirisi hem de içerdiği bilgilerle sınıfta kaldı; evet çok değerli bilgiler de içeriyor ama yine de ne kadar doğru cümlesi ve soru işareti kafamda belirdi bir kere... Çeviri berbat, bir savaşta ölen komutan (komutanların ismi birbirine benziyor) 15-20 sayfa sonra bakmışsınız dirilmiş veya yapılan imla hataları... Yalnız çevirmen hakkında yaptığım ufak bir araştırma ile hakkında kötü şeyler okudum-kafasına göre takılabiliyormuş. Persler in tanrıları Ahura mazda(iyilik) - Ahirman(kötülük). Ancak kitapta Kyros sürekli Zeusa kurban kesti, ondan yardım diledi, bu imkansız persler dinleri konusunda katıdırlar. Ayrıca Kyros dedesini alt ederek onun med imparatorluğuna son verdi öyle dayısı tarafından al senin olsun med imparatorluğu denmedi veya biz öyle öğrenmedik. Diğer bir konu ise Ksenephon'a göre Kyros hasta yatağında öldü. Oysa biliniyor ki Tomris hatun ile yaptığı savaşta öldü. Eğitim konusuna muhaliflik edemem çünkü persler de çocuk eğitim ve ahlakına son derece önem verildiğini daha önceden biliyordum. Kısaca tavsiye edebileceğim bir kitap asla değil hele konu hakkında yeterli bilgisi olmayan için yanlış bilgiler öğrenmesi olası...
300 syf.
·Beğendi·9/10
Antikçağ'ın en önemli uygarlıklarından biri olan Pers İmparatorluğu ile ilgili bilgilere, genellikle eski Yunan tarihini konu alan kitaplarda karşılaşıyoruz . (Yüz Binlerin dönüşü , Büyük İskender'in Hayatı )
Büyük kısmı kurgu olan bu romanlarda, Persler'in Avrupalılara farklı gelen bazı töreleri bizi de şaşırtıyor.
Bizler de aynı Avrupalılar gibi "300 Spartalı" filiminde gözlerine kömür ile sürme çekmiş Pers askerlerini görünce şaşırıyoruz.
Hemen sınır komşumuz olan bu bölgede gerçekten bir kültür hazinesi yatmakta .
Aslında günümüzde bu kültürü tanıma imkanımız doğdu, son zamanlarda İran'a yapılan kültür turlarının çok başarılı olduğunu işitiyorum.
Bu kitapta Antikçağ Yazarlarından Ksenophon'un Pers İmparatorluğunun kurucusu Kyros'un hayatını anlatıyor.
Ben aynı Hadrian ve Marcus Aurelius'un kitaplarında olduğu gibi bu metinde de ,eğitim üzerine çok ciddi tavsiyeler buldum.
Özellikle antrenörlük eğitimi üzerine yaptığım sunumlarda, Kyros'un savaşan tüm askerlerinin ismini bilmesi üzerine şaşıran yanındaki adama " Doktorlarlar kullandıkları ilacın ismini bilmezler mi ? " cevabını kullanıyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.