Lama Kazi Dawa Samdup

Lama Kazi Dawa Samdup

Yazar
6.4/10
20 Kişi
·
47
Okunma
·
3
Beğeni
·
615
Gösterim
Adı:
Lama Kazi Dawa Samdup
Unvan:
Yazar, Çevirmen öğretmen
Doğum:
17 Haziran 1868
Ölüm:
22 Mart 1923
Kazi Dava Samdup doğdu Sikkim Haziran 1868'de 17 Babası Guru Tashi klanının Shalngo Nyima Paljor oldu. Annesinin ölümü üzerine, babası yeniden evlendi ve ikinci eşi üç daha oğlu ve iki kızı vardı. Kazi Dava Samdup eğitim dedesinden Tibet komut öğrenme dört yaşında başladı. 1874 yılında katıldı Darjeeling Bhutia Yatılı Okulu o müdür etkiledi Rai Bahadur Sarat Chandra Das . Onun Tibet öğretmeni Ugyen Gyatso, West Sikkim Pemayangtse manastırın bir lama oldu.

Okulu bitirdikten sonra Raj Shahi Bölümü Komiseri Baş Tercüman olarak İngiliz Hindistan katıldı ve daha sonra bir parçası olan Buxaduar için yayınlanmıştır Butan . Butan kaldığı süre içerisinde, o öğrendi ve çileci lama, lopen Tshampa Norbu (Mtshams pa dpon Slob Nor bu) d öğrencisi oldu. 1916 Punakha kimden o başlamasını ve talimat aldı. Babasının isteği üzerine, bir manastır hayatını alarak ilgilenen rağmen, evli ve sonra iki oğlu ve bir kızı vardı.

Babası öldüğünde o da üvey annesi sonra seyir sorumlu oldu ve küçük kardeşleri. (Üç genç üvey kardeşleri Of o daha sonra bir öğretim görevlisi olacak ilk hallettim Kalküta Üniversitesi , ikinci kralı başbakanı ve üçüncü olurdu "Sikkim Mahinda" , Budist rahiplik katılan Seylan ve Sri Lanka bağımsızlık hareketinin önemli bir figür ve tanınmış bir Sinhala şair ve yazar oldu.)

Ile 13. Dalay Lama, Chogyal ait)Sikkim at Darjeeling , 1911.

O zaman Sikkim Chogyal, Sir Thutob Namgyal , en erkekler için devlet Bhutia Yatılı Okulu, Tibet ve İngilizce hem öğretebilir bir müdür, arıyordu Gangtok ve Kazi Dava Samdup bu yazı için önerilmiştir Veliaht Prens Sidkeong Tulku . O da Mihrace içinSikkim Gazete'de derlenmesi ve çeviri üstlendi.

1905 yılında, o kadar Sikkim Maharaja eşlik Kalküta Galler Prensi ve Prensesi ziyareti için.

1910 yılında, o kadar interptetor olarak hareket Sir Charles Bell ve 13. Dalai LamaHindistan'a, daha sonra ziyareti sırasında.

1911 yılında kadar Sikkim Maharaja eşlik Delhi için taç giyme Durbar ve Kral V. George .

1914 yılında, yine tarihi boyunca Sir Charles Bell için bir tercüman ve çevirmen olarak hareket Simla Sözleşmesi'nin Hindistan arasında imzalanan Hint-Tibet SınırTibet ve Çin.

1920 yılında Kalküta Üniversitesi'nde Tibetçe öğretmeni olarak atandı.

1922 yılında Sidkeong Tulku Namgyal onun "sırdaşı ve manevi kardeş" emanet Alexandra David Neel- Kazi Dava Samdup için onu Tibet bir rehber, tercüman ve öğretmen olmak. O kadar ona eşlik etti Cheap diye bekleme odasında, onlar da bir araya geldi O zaman 15 Nisan 1912. 13. Dalai Lama karşılamaya gittiği Ekai Kawaguchi Japonya'dan.

Kazi Dava Samdup 22 Mart 1923 tarihinde Kalküta'da öldü.
168 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tibet mistizmine ait soğuk bir kitaptır Bardo Thödol. Ne kadar soğuktur derseniz; ölüm kadar! derim...

Eser, doğu mistizminde önemli ve değerli kabul edilmektedir. Çünkü insanın son nefesini verdiği andan itibaren, reenkarnasyona kadar yaşanacağına inanılan aşamaları ayrıntısıyla anlatmaktadır. Bu anlatılar kişiyi öbür alemlerden haberdar etmek gayesiyle değil de, yeniden reenkarnasyona uğramaktan korumaya yöneliktir.

Budizm inancında hayatın döngüsü reenkarne olarak yani yeniden bedenlenerek devam etmektedir. Tam bir tekamüle erememiş insanın tekrar dünyaya gelerek tekamülünü, olgunlaşmasını tamamlaması gerektiği bu inancın özüdür. Çünkü öğreti, insanın acılar ve çile ile olgunlaştığını savunur. Yeterince olgunlaşamamış kişi de bu sebeple acılar yurdu olan dünyaya tekrar tekrar dönecek ve tekamülünü tamamlayana kadar süreç yüzyıllarca devam edecektir.

İşte Bardo Thödol, bu ölüş ve yeniden bedenlenme aşamasında kişinin rehberi olduğunu söyler. Son nefes verişten, yeniden ana rahmine dönen kadar geçen evrede birkaç günden yedi hatta kırkdokuz güne değin öbür alemde insan ruhunun karşılacağı sınavları ve bunların nasıl atlatılabileceğinin sırrını vermektir. Bu sırlar genel olarak duygu ve düşüncelerle üstesinden gelinebilecek olgular olsa da, kitap çok miktarda duaya da yer vermektedir. Sınavların geçilmesinde anahtar kavram "korkmamaktır". Ne olursa olsun korkmayan ve dingin ruh halinin koruyan ruh, yeniden doğmaktan kurtulmuş olacaktır. Korkma!... Bu kitabın mottosu budur.

Kitap herhangi bir din kitabı kadar teolojiktir. Budizmin evrensel kabul edilen kimi kaidelerine bu eserde rastlamıyoruz. Genel olarak dinsel bir yapıda hazırlanmıştır. Okunduğunda metinlerin rahat anlaşılması için budizm'e ait hatta Tibet mistizmine ait bilgili olunması gerekmektedir. Kitabın bazı değişik versiyonlarında, kitabın sonunda bu tür açıklama ve bilgilendirmeler eklenmiştir ve oldukça açıklayıcıdır. Şimdiden - mümkünse :) - keyifli okumalar dilerim.

Kitapta anlatılan konular ve atmosferi yakalamak isterseniz, şu filmi şiddetle öneririm: https://www.imdb.com/title/tt7160070/
168 syf.
·Beğendi·6/10
Beynin Tanrıdır adlı kitap beni bayağı meşgul etti ,gerçi uzak doğu dinleri ile ilgili kitapları okuduğum dönemi çoktan arkamda bırakmıştım .
Ancak kitabın içinde şöyle bir cümle geçiyordu;
" Her şey okunup dillendirildiğinde ,o zamana kadar basılmış olan kitapların içinde psikedelik tecrübeyi adım adım tarif eden en “objektif eserin TİBET ÖLÜLER KİTABI olduğuna karar verdik. Bu klasik metin ,49 gün süren ölüm ve yeniden doğum sürecinin evrelerini ana hatlarıyla çizer. İlkel bölgesel bir dilde ifade edilmiş olsa da .”halüsinasyonlar “ ve hayaller Harvard deneklerimizin deneyimlediği değişken hallere net bir biçimde benzerlik taşımaktadır." Bu paragrafı okuduktan sonra kitabı almaya karar verdim.Asırlar önce yazılmış olan bu kitap da öldükten sonra yaşayacaklarımız! anlatılıyor .

Dünya'da yaşarken diğer kutsal kitapların içinde yapılması tavsiye edilenler ile bu kitapta tavsiye edilenlerin arasında pek bir fark yok .
Hatta din adamı olmak ( Budist Rahip ) insanlığa bu yolla yardımcı olmak tavsiye ediliyor.
Tek fark yeniden dünyaya geleceğimize inanılması ;
Ancak gelirken ; "En kötü tohuma girerken , manevi güçleri olan birinin oğlu ya da reenkarnasyonlarında leke olmayan bir aileden yahut iman sahibi bir sınıftan doğacağım . Böyle doğarak ,bütün canlı varlıklara hizmet edebilirsin."

Timothy Larry'de Beynin Tanrı'dır kitabında geçenlere LSD deneyleri sonunda ulaşanlara diyor ki..

"Eğer, aydınlanmanın yapay yöntemleri “ adını verdiği şeye karşıysa ,ona doğal olan nedir diye sorun .Sözcükler mi? Ritüeller mi? Kabile gelenekleri mi? Televizyon mu?
Eğer biyokimyasallar yardıma karşısıysa ,çizgiyi nerede çekiyor, Nikotin, Alkol ,Penisilin, Vitaminler ,geleneksel kutsal malzemelerde mi?
Eğer akıl hocanız bunlara karşıysa size ne sunuyor ?"

Konudan uzaklaşmayalım ama kitabın ilk sayfalarında,
"Ölen kişi ,elbiseleri vücudunu , yatağını görür. Dostlarının ve yakınlarının ağlayışını işitir. Onları görebilir ,ancak onların çağırılarına cevap verdiği halde bunu anlayamadıklarına üzülür.

Şuurlu prensip bedenden çıkınca “ ben ölümlü müyüm, değil miyim? Diye, kendine sorar . Anlam veremez : daha önce de olduğu gibi yakınlarını ve etrafındakileri görür Onların ağlayışlarını işitir. Dehşet verici karmik hayaller daha başlamamıştır."

İnanması zor ama ilginç ....
168 syf.
·34 günde·Beğendi·5/10
doğu mistisizmini anlatan bir kitap, Bardo Thödolu tam anlayamadım ve anlatılanları tam inanmasam da bu dunyada nasıl olmamız gerektiğini anlatıyor sanki, arzularımızdan arınmış olarak kıtapta geçen 58 öfkeli tanrıyı kusurlarımız olarak algıladım kan içici tanrılar falan ışıklara aldanmamız ve korkmamamız gerektiğini anlatmış tam bilgi sahibi olmadan anlaşılmıyor ama hepsının sembolojisi var bu dünyaya ait
168 syf.
·2 günde·2/10
Bundan başka, Arkada bıraktığın servet ve eşyaya kendini bağlı hissedersen ve bunların başkalarının eline geçtiğini görerek zaafın dolayısıyla üzülürsen, mallarını kullananlara kızarsan, daha üstün bir planda doğmaya hak kazanmış olsan bile, bu his, senin o anını psişik olarak, öyle bozacaktır ki, cehennemde veya sefil ruhların –pretaların- dünyasında doğmak zorunda kalacaksın. Diğer taraftan, Ardında bıraktığın servete bağlıysan, bu servete burada sahip olamazsın ve servetinin sana hiçbir faydası dokunmaz. Şu halde, zaaflarına ve sahip olduğun şeylere bağlılığını terk et, onları tamamen uzağa at. Onlardan bütün kalbinle vazgeç. Maddi zenginliklere sahip olmanın önemi yoktur. İnsanı küçülten (cimri) hislere kapılma ve her şeyi, kendi arzunla terk etmeye hazır ol…
Tibet inançlarına olan ilgim, bu kitabı okumaya başlayınca sona erdi. Öldükten sonra başımıza gelecekleri anlatıyor. Günlerce süren çeşitli ışıklar tarafından yakalanışımız, soluk ışıkların kötü, parlakların iyi olması, sonrasında bir elinde hançer, bir elinde kan damlayan kafatasları ile ortaya çıkan tanrılar. Tüm bunlar aşırı uçuk göründü. Gerçi çok etkilenmedim ama, yine de ölmekten korkmaya başlayacağımı hissedince, yarım bıraktım.
Kitap bildiğimiz şu semavi kitaplardan daha semavi (göksel) daha sürükleyici ve konusu ölüm sonrasını içerdiğinden ultra fantastik.Bu kitabı yönetmen Gaspar Noe nun üstlendiği Enter The Void filmini seyrettikten sonra okudum velhasıl film sebep olmuştu.Boşluk,boşluğu yaralayamaz gibi bir sürü spritüel bilgiler içermekte.Çok bahsederek kitabın heyecanını öldürmeyeyim ve spoiler oluşturmayayım.Youtube de bu kitabın 45 dakikalık bir belgeseli var isterseniz önce onu seyredip ve sonrada bahsettiğim filmi izlemeniz sizde kitabın zihninizde daha iyi netleşeceğini düşünmekteyim.Ölüm halen çok büyük bir GİZ aslına bakarsak tüm bağımlılıkların sonlanması ve düşüncenin sona ermesidir ama bunların hepsi evet ölümle bilgisi olduğu sananların hepsi kültürel saçmalıklardır çünkü avakado yemeyen birisine avakadonun tadını anlatmak gibi saçma.Bu kitapta yazılanlara inanmayı geçelim zihnin bize neler yaşattığını ve zihnin ne kadar güçlü olduğunu,içinde her şey barındırdığını çok güzel bir dille sürükleyici şekilde anlatması işte burası çok eğlenceli ve kitabı bir kerede okudum.
168 syf.
·2/10
... Nefesin duracak. Gur'un seni saf ışıkla karşı karşıya getirdi. Şimdi onu kendi gerçeği içinde tanıyacaksın. Onu, her şeyin boş ve bulutsuz gök gibi veya çıplak zekanın, ne merkez, ne de çevresi olan şeffaf boşluğu gibi, bardo halinde tanıyacaksın. Bu anda kendini tanı ve o halde kal.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lama Kazi Dawa Samdup
Unvan:
Yazar, Çevirmen öğretmen
Doğum:
17 Haziran 1868
Ölüm:
22 Mart 1923
Kazi Dava Samdup doğdu Sikkim Haziran 1868'de 17 Babası Guru Tashi klanının Shalngo Nyima Paljor oldu. Annesinin ölümü üzerine, babası yeniden evlendi ve ikinci eşi üç daha oğlu ve iki kızı vardı. Kazi Dava Samdup eğitim dedesinden Tibet komut öğrenme dört yaşında başladı. 1874 yılında katıldı Darjeeling Bhutia Yatılı Okulu o müdür etkiledi Rai Bahadur Sarat Chandra Das . Onun Tibet öğretmeni Ugyen Gyatso, West Sikkim Pemayangtse manastırın bir lama oldu.

Okulu bitirdikten sonra Raj Shahi Bölümü Komiseri Baş Tercüman olarak İngiliz Hindistan katıldı ve daha sonra bir parçası olan Buxaduar için yayınlanmıştır Butan . Butan kaldığı süre içerisinde, o öğrendi ve çileci lama, lopen Tshampa Norbu (Mtshams pa dpon Slob Nor bu) d öğrencisi oldu. 1916 Punakha kimden o başlamasını ve talimat aldı. Babasının isteği üzerine, bir manastır hayatını alarak ilgilenen rağmen, evli ve sonra iki oğlu ve bir kızı vardı.

Babası öldüğünde o da üvey annesi sonra seyir sorumlu oldu ve küçük kardeşleri. (Üç genç üvey kardeşleri Of o daha sonra bir öğretim görevlisi olacak ilk hallettim Kalküta Üniversitesi , ikinci kralı başbakanı ve üçüncü olurdu "Sikkim Mahinda" , Budist rahiplik katılan Seylan ve Sri Lanka bağımsızlık hareketinin önemli bir figür ve tanınmış bir Sinhala şair ve yazar oldu.)

Ile 13. Dalay Lama, Chogyal ait)Sikkim at Darjeeling , 1911.

O zaman Sikkim Chogyal, Sir Thutob Namgyal , en erkekler için devlet Bhutia Yatılı Okulu, Tibet ve İngilizce hem öğretebilir bir müdür, arıyordu Gangtok ve Kazi Dava Samdup bu yazı için önerilmiştir Veliaht Prens Sidkeong Tulku . O da Mihrace içinSikkim Gazete'de derlenmesi ve çeviri üstlendi.

1905 yılında, o kadar Sikkim Maharaja eşlik Kalküta Galler Prensi ve Prensesi ziyareti için.

1910 yılında, o kadar interptetor olarak hareket Sir Charles Bell ve 13. Dalai LamaHindistan'a, daha sonra ziyareti sırasında.

1911 yılında kadar Sikkim Maharaja eşlik Delhi için taç giyme Durbar ve Kral V. George .

1914 yılında, yine tarihi boyunca Sir Charles Bell için bir tercüman ve çevirmen olarak hareket Simla Sözleşmesi'nin Hindistan arasında imzalanan Hint-Tibet SınırTibet ve Çin.

1920 yılında Kalküta Üniversitesi'nde Tibetçe öğretmeni olarak atandı.

1922 yılında Sidkeong Tulku Namgyal onun "sırdaşı ve manevi kardeş" emanet Alexandra David Neel- Kazi Dava Samdup için onu Tibet bir rehber, tercüman ve öğretmen olmak. O kadar ona eşlik etti Cheap diye bekleme odasında, onlar da bir araya geldi O zaman 15 Nisan 1912. 13. Dalai Lama karşılamaya gittiği Ekai Kawaguchi Japonya'dan.

Kazi Dava Samdup 22 Mart 1923 tarihinde Kalküta'da öldü.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 47 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.