1000Kitap Logosu
Lana Del Rey

Lana Del Rey

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
14 Kişi
21
Okunma
14
Beğeni
201
Gösterim
Tam adı
Elizabeth Woolridge Grant
Unvan
Amerikalı Şarkıcı ve Söz Yazarı
Doğum
Manhattan, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Haziran 1985
Yaşamı
Elizabeth Woolridge Grant veya sahne adıyla Lana Del Rey, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır. Del Rey ilk olarak 18 yaşında New York'taki kulüplerde şarkı söylemeye başladı. 20 yaşında 5 Points Records ile ilk anlaşmasını yaptı ve Haziran 2010 tarihinde Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant isimli albümünü yayınladı.
Mustafa Somtaş
Violet Bent Backwards Over the Grass'ı inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Storytel’den dinlediğim bu kitaptan çok büyük keyif aldım çünkü kitabın yazarı Lana Del Rey, bu kitabı seslendirmiş. Şiirleri Lana Del Rey’in sesinden dinlemek çok ayrı bir keyif. Şiirler okurla konuşurcasına yazılmış. Yazarın yaşadığı yerler, ayrılıklar ve sevdalar bu kitabın başlıca konularından. Şiirleri genel anlamda güzel bulsam da tam anlamıyla doyurucu ve özgün olduklarını düşünmüyorum.
Violet Bent Backwards Over the Grass
Okuyacaklarıma Ekle
1
11
Beyza GÜVEN
Violet Bent Backwards Over the Grass'ı inceledi.
128 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Violet Bent Backwards Over the Grass - İnceleme
"I once had dreams of becoming a beautiful poet." Lana bunu çıkış albümü olan Born to Die’ın EP’si olarak yayınlanan Paradise Edition’ındaki Ride şarkısının monoloğunda söylüyor ve bence kariyeri boyunca en çok gerçekleştirmek istediği şey buydu. Şarkılarında fazlasıyla onu edebiyat, sanat, müzik alanında etkileyen simaları zaman zaman direkt adlarıyla ya da eserlerinden bir mesajla gördük. Amerikalı şairler Walt Whitman ve Slyvia Path'in etkisini Lana'nın şiirlerinde de görmek mümkün, ki kendisi de onlardan etkilendiğini ister eserlerindeki mesajlar yoluyla ister sözlü bir şekilde dile getirerek bu zamana kadar birçok kez gösterdi. Lana ilham veren bir sanatçı. Sanata olan bakış açısıyla yaratıcı bir şekilde ondan etkilenmemek mümkün değil zaten. İlk şiir deneyimi olan bu kitap Violet Bent Backwards Over the Grass, Lana'nın kariyeri boyunca çok iyi bir şekilde başardığı "storyteller" yani hikaye anlatıcılığı özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bazı şiirlerinde tek başına güçlü biri olarak dururken bazılarında ise karşı cinsteki kişinin varlığına bir şekilde ihtiyaç duyduğunu okuyoruz. İnsanoğlu böyle değil midir zaten? Hepimiz bir noktada yanımızda birini istiyoruz. Lana bazı şiirlerinde bunu öyle yansıtmış ki sanki yanında biri olsa bile o hâlâ yalnız, yine de güçlü duruyor bir şekilde, "My thoughts have changed/ My voice is higher/ Now I'm over u". Kitabın tasarımı inanılmaz hoş. "Never to Heaven" ve "Quiet Waiter- Blue forever" şiirlerinde yan sayfalarına taslak halini koyması çok samimi ve güzel bir detaydı. Bu iki şiir başta olmak üzere diğer şiirlerde de yapılması gereken düzenlemelerin, taslağın üstüne el yazısıyla acelece, nasıl not alınmışsa öyle bırakılmış olması bence inanılmaz yaratıcı ve insanın içini sıcacık eden bir detay. Kitabın içinde yer alan fotoğrafların çoğunu Lana'nın kendisi çekmiş ve aynı şekilde kitabın kapağındaki görsel bir yağlı boya, bu da onun sanatsal bakış açısının sadece müzik ve edebiyat alanıyla kısıtlı olmadığının en büyük kanıtı. Bazı şiirlerin yazılı hali kendi seslendirdiği sözlü halinden farklı ve bence bu, esere eşsiz bir hava katmış. SportCruiser en sevdiğim şiirler arasında ilk sırada. Böyle sıradan bir olayı kendi iç dünyasında yaşadığı şekliyle eleştirel ve psikolojik etkisini koruyarak kelimelere dökmesi, ne kadar yetenekli bir şair olduğunu gösteriyor. Violet Bent Backwards Over the Grass, Never to Heaven, Tessa DiPietro, Past the bushes cypress thriving, My bedroom is a scared place now ve Happy diğer en sevdiğim şiirler arasında. Duygusal ve sanatsal algıları açık olanların bu kitabı çok beğeneceğini düşünüyorum. Senelerdir severek takip ettiğim sanatçıdan böyle bir eser okuyabilmiş olmak en büyük ayrıcalıklardan biridir benim için. Bir zamanlar kurduğu hayali gerçek oldu, artık güzel bir şair ve ben de onunla gurur duyuyorum.
Violet Bent Backwards Over the Grass
Okuyacaklarıma Ekle
6