Laray Polk

Laray Polk

Yazar
8.0/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
313
Gösterim
Adı:
Laray Polk
Unvan:
Yazar
Doğum:
1961
Laray Polk, 1961'de Oklahoma'da doğdu ve şu sıralar Teksas'ın Dallas kentinde yaşıyor. Kendisi bir multimedya sanatçısı ve yazardır. Makaleleri ve araştırma haberleri Dallas Morning News, D Magazine ve İn These Times'da çıktı. 2009'da Nation Institute Investigative Fund kaynaklı bir hibe aldı ve Teksas'ta Ogallala Akiferi'nin yakın çevresinde bir radyoaktif atık sahası oluşturulmasının ardındaki siyasi entrikalar üzerine makaleler yazdı.
İşçileri robotlara dönüştüren bir işletme tekniği olan Taylorizm, devlet ve ordunun yaptığı üretim sonucunda ortaya çıktı.
CIA misyonunun başkanı bu konuda açık sözlüydü. Temel olarak şöyle söylüyordu: “Afganistan’ı özgürlüğüne kavuşturmakla ilgilenmiyoruz, yapmak istediğimiz şey Rusları öldürmek.” Buldukları fırsat da buydu. Brzezinski, özetlemek gerekirse şunları söylüyordu: “Ruslara Vietnam’ı ödetmek harika bir şey.”
İsrail ilk zamanlarda Hamas’ı destekledi, çünkü laik FKÖ’ye karşı bir silahtı. ABD ve İsrail oldukça tutarlı bir biçimde radikal İslamcıları destekledi ve bunun epeyce bir geçmişi var. 60’ların başında -aslında, 50’lerde ve 60’larda- Arap dünyasında, laik ulusalcılığın simgesi olan Nasır ile köktenci, radikal İslamcılığın koruyucusu Suudi yöneticileri arasında büyük bir çatışma vardı. ABD kimi destekledi? Suudileri tabii. Laik ulusalcılıktan korkuyorlardı.
Britanyalılar da öyledir. Britanyalı bir diplomasi tarihçisi tarafından yazılmış -muhtemelen İngiltere’de üzerinde pek az durulacak olan- bir kitap var. Britanya’nın radikal İslam’ı desteklemesiyle ilgili epey sert bir kitaptı.

(Mark Curtis, Secret Affairs: Britain’s Collusion with Radical İslam (Gizli İşler: İngiltere’nin Radikal İslam ile Danışıklı Dövüşü) (Londra: Serpent’s Tail, 2010 --- Türkçesi yok).
Irak’ın 2004’te ABD Deniz Kuvvetleri tarafından bombalanan kenti Felluce’deki bebek ölümü, kanser ve lösemi vakalarındaki çarpıcı artışlar, 1945’de Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından sağ kurtulanlarda görülen bu tip vakaların sayısını aşıyor.
Cezanın türü toplumun yapısına bağlıdır. Halbuki güce itaat etmek ve tâbi olmak tarihte (ya da düşman devletlerde) çoğunlukla kınanmış olsa da genellikle toplumda baş tacı edilir.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
kitap tabiiki bir roman lezzetinde değil...
maalesef günümüze ulaşan küresel ısınma ve nükleer savaş tehlikesinin ne zaman oraya atıldığı ve sürekli hasır altı edilerek bugüne geldiğimizi anlatıyor ..bilimsel olarak bu kulvarda yuzmeye başladığımdan beri zaten bildiğimiz ama beynimiz bir türlü kabul etmediği kuramlar mevcut kitapta nedir bunlar ..
mesela çevre koruması adı altında paneller düzenlerken bir yandan en tehlikeli sularda petrol arayışları yapan şirket lere izin belgeleri dagıtan amerika...
mesela vietnam savasında bitki ortusunu- askerlerimize tuzak kurmasınlar diye zehirli ilaçlarla yok eden ve insanları açlığa yada kalıcı hastalıklara maruz birakan amerika..
mesela hiroşimaya atom bombasını attıgında tam olarak dünyaya nasıl bir kötülük yaptıgını bilen ama bilmeyen amerika...
ırak ın elndeki nükleer silah sistemini kendi oluşturup profosorler göndererek destekleyen sonra bunlar nükleer silah yaptılar biz masumuz diyen amerika...
örnekleri çogalta biliriz ama bu kitap benim bu konu ile biraz daha çalışmam öğrenmem gerektiğini anladığım bir kitap oldu ...
acıkçası biz şu anda bilgisayarbaşında bunları yazar ve okurken dünyanın bir çok yerinde nükleer denemel yapılıyor....ve dünyanın sonu biraz daha yaklaşıyor...

sevgiyle kalın / iyi okumalar arkadaşlar
144 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Noam Chomsky'nin bu kitabında nükleer savaş ve çevre felaketi konularında son derece çarpıcı iddiaları var.
"Türümüzün hayatta kalması açısından iki temel sorun var: nükleer savaş ve çevre felaketi", diyen Chomsky, küresel felakete ve bunların müsebbiblerine dikkat çekiyor. Amerika'nın ve İsrail'in uluslararası politikalarına ciddi eleştiriler getirirken, dünyayı nükleer ve çevresel bir felakete doğru sürükleyen ülke politikalarını ortaya koyuyor.
Japonya, Vietnam ve Irak'ta kullanilan nükleer silahların insanlar ve çevre üzerinde oluşturduğu tahribat, kısa vadeli çıkarları gereği küresel ısınma gerçeğini reddeden politikacılar ve şirket sahipleri, iran ile artan nükleer gerilim, yakın gelecekteki nükleer savaş ihtimalleri gibi pek çok konu bu kitabın içeriğini oluşturuyor.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Nükleer Savaş ve Çevre Felaketi adlı kitap, 2010 yılında Noam Chomsky ile yapılan röportajlardan oluşuyor. Temel sorun: nükleer enerji, silah ve bunun çevreye, insanlığa verdiği zarar. ABD'nin dost ve düşman algısının kendi çıkarları doğrultusunda olduğunu belirterek, aynı durumun nükleer güç konusu içinde geçerli olduğunu söylüyor.

Irak lideri Saddam Hüseyin, İran'a karşı ABD tarafından desteklenirken iyi idi; hatta kimyasal silah bulundurmasına onay bile verildiği halde sonra nasıl oluyor da 'kötü' olduğu anlaşılıyor. İslami radikalizm, köktendincilik ya da buna benzer yapıların siyasetle iç içe geçmesinden de bahsediyor. Örneğin, Pakistan'da 1980 yılında darbe ile iktidara gelen Ziya ül-Hak'ın radikal İslami yapılarla işbirliği içinde olması ve (Suudi Arabistan sermayesi - Afganistan savaşı olgusu üzerine…) ABD'nin menfaatleri doğrultusunda hareket etmesi bir sıkıntı oluşturmuyordu. Ne zamanki o yapılar Amerika'nın güdümünden çıktı, o durumda 'radikal İslam'a karşı ABD farklı konuşmaya başlar. Bunun da sebeplerini kısaca anlatılmaktadır.

Ayrıca 1980 öncesi Şahın İran'ına, ABD'nin nükleer güç konusunda yaptığı yardımlardan da bahseder. Ülkelerin ellerinde bulunan nükleer silah ve enerji, bulunduğu cephe bakımından farklılık gösterebiliyor. Amerika yanlısıysa sorun olmuyor ama karşısıysa bir an da 'terörist' devlet muamelesi görülebildiğini de anlatıyor.

Chomsky, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da, vatandaşa söylenen ile söylenmeyenlerden bahsediyor. ABD'nin işine geldiğinde devletleri 'şer üçgeninde' ya da 'imtiyazlı' şeklinde sınıflandırması tamamen ABD'nin kendi çıkarlarının dışa vurumudur.

Chomsky, MIT (Massachusetts Institute of Technology - Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'te çalışırken nükleer silah konusunda yapılan tartışmaları da geri dönüşlerle anlatılıyor. Üniversitelerde CIA'nın ve Pentagon'un siyasi, ekonomik destekleri ve bu doğrultuda hazırlanan çalışmalara da değiniliyor.

ABD'nin, Pakistan ve Hindistan'ı dizginlemek için ikisine de nükleer silah vermesi, o da ayrı bir konu.

Noam Chomsky'in şu an bile gündem olan nükleer silahlar konusunda verdiği cevapları okuyoruz. Nükleer enerji ya da silahın tarihsel gelişimi anlatılmıyor. Yazıldığı dönem içinde yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde gündeme ve geleceğe dair görüşlerini okuyoruz.

Kitabın sonlarına doğru ise arşiv belgeleri haricinde röportaj da bahsedilen konulara dair kaynakça da yer almaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Laray Polk
Unvan:
Yazar
Doğum:
1961
Laray Polk, 1961'de Oklahoma'da doğdu ve şu sıralar Teksas'ın Dallas kentinde yaşıyor. Kendisi bir multimedya sanatçısı ve yazardır. Makaleleri ve araştırma haberleri Dallas Morning News, D Magazine ve İn These Times'da çıktı. 2009'da Nation Institute Investigative Fund kaynaklı bir hibe aldı ve Teksas'ta Ogallala Akiferi'nin yakın çevresinde bir radyoaktif atık sahası oluşturulmasının ardındaki siyasi entrikalar üzerine makaleler yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.