Latif Çetinkaya

Latif Çetinkaya

Tasarımcı
8.2/10
25 Kişi
·
72
Okunma
·
0
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Latif Çetinkaya
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
86 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın bu küçük cep kitabı: Grip ve domuz gribi nedir, tedavi ve korunma yolları nelerdir? gibi çeşitli bilgileri içerir. Ayrıca en temel sorunun da cevabını veriyor: Herkes aşı olsun mu? Bunun da cevabını küçük kitabı okuyunca öğrenmiş oluyorsunuz.

Malum şu an kış mevsimindeyiz ama daha televizyonlarda ya da yazılı basın da 'hocam, aşı olalım mı? ne dersin?' gibi sorular duyulmadı ama yine de hafif bir serpintiyle arka arkaya yayınlar başlar.

Önce grip nedir sorusuyla kitaba başlanıyor ve oradan hareketle bizde açıklamayı aynen buraya alalım: "virüslerin sebep olduğu çok bulaşıcı bir solunum yolları enfeksiyonudur".

"Gribe her yıl (yazıldığı 2009 yılı itibarıyla) 500 milyon insan yakalanırken, bunların 250 ila 500 bininin ise grip yüzünden öldüğünü" de öğreniyoruz. Yine bu kısımda 3 tip grip virüs türü olduğunu ve bunların en tehlikesinin A ve C tipleri olduğunu da okuyoruz.

Griple nezle arasındaki farklardan da bahsediyor ve nezlenin genellikle mevsim geçişleri sırasında ortaya çıktığını ama gribin ise kış mevsiminde virüslerden kaynaklı, ağır ve yine özellikle kalp, böbrek, akciğer şeker hastalarıyla yaşlılarda biraz daha riskli olabileceğini de belirtiyor.

Kolay anlaşılabilmesi için bir çeşit soru-cevap gibi ilerliyor. Her ne kadar soru olmasa bile başlık ve alt tarafta açıklama ile daha kolay bir anlatım sağlanmış.

Kitabın 2.bölümünde ise 'Domuz Gribi' ele alınıyor. Nedir, ne değildir, nasıl bulaşır, korunma yolları hakkında bilgiler veriyor.

Kitabın 3.bölümünde ise 'Gripten Korunma Yolları' anlatılıyor.

Kitabın 4.bölümünde ise 'Antiviral İlaçlar' hakkında bilgi veriliyor. Antiviral ilaç nedir? diyerek önce tarif yaptıktan sonra (virüs hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar) genel bilgilerle konuyu inceliyor.

Kitabın 5.bölümünde ise 'Grip ve Domuz Gribi Aşıları' ele alınıyor.

Kitabın 6.bölümünde ise 'Zatürree Aşısı' ele alınarak kitap bitiriliyor.

Hap niyetine alınıp okunacak tarzda bir kitap diye düşünürken birden kitap kapağının üstünde 'hapkitaplar/05' yazısını
gördüm, demek ki mantığın yolu bir diyelim.

Ezcümle: Hap niyetine, grip, domuz gribi nedir ve tedavi yolları üzerine yazılmış elinizin hemen altında yer almasında
fayda var diye düşünüyorum. Tavsiye ederim.
224 syf.
·2 günde·9/10
Alzheimer(eski tabirle bunama) bu dönemde sıkça rastladığımız bir hastalık ama çoğumuz maalesef nasıl başedeceğimizi bilmiyoruz.Bu kitapta bir alzheimer hastası ile beraber yaşamanın zorlukları yanı sıra ,yapabilecekleri de yazıyor.Sevgi,alzheimer hastası olan annesiyle ilgilenebilmek için boşanan ve işinden erken emekli olmak zorunda kalan ,annesini bebekler gibi avutan,her söylediğinde anlam aramayı bırak,anlamsızlığından anlam çıkarmaya çalışan bir kadın.Çok fazla yazmayayım.Benim de rahmetli anneannem alzheimer idi ölümünden önce.Kitabı okuyunca ona yaptığımız yanlışları düşündüm.Özür dilemek isterdim ondan ama geç kaldım ,işte geç kalmadan benim gibi okumanızı ve etrafınızda bu hastalığın kendisiyle yaşayan ve bu hastalıkla yaşayanlarla yaşayan insanlar varsa duyarlı olmanızı tavsiye ederim .
160 syf.
·9 günde·8/10
Kitap akıcı anlasılır sohbet seklınde yazılmış ülkenin bulunduğu durumu kendı penceresinden gayet guzel anlatmıs. Gerek sosyalizm gerek demokrasi konusunda gayet net bilgiler veriyor kendisi mıllıyetcı olarak baslayan bakis acısına sosyalist olarak devam ediyor cok uç fikirleri yok o sebeple gayet insani şeyler yazmıs. Dunyadan ornekler karsılastırmalar yapıyor. Yazıldıgı donemde okumus olmayı isterdim ama zaman gecse de ülkede cok sey degısmemiş bunu anladım. Okunabılır bir kitap cok uygun fiyata almıstım o sebeple beklentim yoktu ama begendım.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Dört çocuk sahibi bir kadının hastalandıktansonra yaşadıklarını anlatan bir kitap 3 çocuğu maaşı dışında hiç arayıp sormazken sevmediği kızı sevgi ona gözü gibi bakmakta ama onun gözdesi olan serdar 2 gün bile annesine bakmayıp bakım evine kapatabiliyor. Ya ev de yoksam
224 syf.
·4/10
Evlatlarla ebeveyn ler yer değiştirse... Anneler kız olursa.. Babalar oğul olursa, dünya tersine dönerse, coşkuyla, öfkeyle, merakla, depresyonla, gittikçe çocuklaşarak, gittikçe bebekleşerek, küçüle küçüle.......
Alzheimer hikayesi
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitab, günümüzün bir çox problemli məsələlərini Quran-i Kərim ayələri ilə, hədis-i şəriflərlə izah edən bir qayda kitabıdır deyə bilərik. İncidənlər-incinənlər, axtarmaq və ya səhv başa düşülmək, qiymət bilib bilməmək, yaxşılığa qarşılıq vermək, yaxşılığa yaxşılıqla və ya pisliklə qarşılıq vermək, yardım etməkdən qocunmaq, pis zamanlarda dostların yanında olmaması, sözünü yerinə gətirmək, söz vermək, gecikmək, borcu ödəməmək, qohumlarla münasibət, vəfalı olmaq , valideyn-müəllim(ə)-şagird münasibətləri, yalan danışmaq, xəyanət etmək, iftira atmaq və bura yazıb sığdıra bilmədiyim nicə mövzular var. Kitabı başucu kitabı elan etdim. Sıxıldığım hər an açıb-açıb xətlədiyim yerləri oxuyur, Allahın ayələrini daha da aydın başa düşürəm. Bu kitaba Quran-i Kərimin ixtisarlı, mini təfsiri də deyə bilərik. Təhlili sevdiyim iki replika ilə yekunlaşdırmaq istəyirəm. • Hz. Peyğəmbərin (sav) kürəkəni və qardaşı oğlu Hz.Əlini (r.a) çox sevməsinin hikməti ona soruşulduğunda könül sındırmamağı, yaxşılıqdan əl çəkməməyi öyrənir insan.
122 syf.
·43 günde
Kitap, isminden anlaşılacağı üzere kalbin çok anlamlı bir kelime olmasını merkeze alarak başlamış. Devamında kalbin dört anlamına bağlı dört Nurdan bahsedilmiş. Kalp, sadr, Fuad ve lüb.. İslam nuru, iman nuru, marifet nuru, tevhit nuru.. Aralarında fark görünmeyen bu kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmış ve farkları ortaya çıkmış. Tasavvuf alanına ilgi duyan kişiler için güzel bir kitap olabilir ancak literatür bilgisi olmayan kişiler için kitabın ismi yanıltıcı nitelikte görünüyor.
224 syf.
·1/10
Nörolojiye çok ilgimin olduğu bir zaman yazarın ilk kitabı olan "Anılar Silinirken" isimli kitabını almıştım. Okuyalı 2 yıl oldu, beni çok etkileyen bir kitap olmuştu. Düşündüğümde hala okurken yaşadıgım hisleri anımsıyorum.

Bu memnun kalışım Sevda Hanımın ikinci kitabını çıkarttığını duymamla beni kitabı almaya yönlendirdi, 2017'de. Fakat kitabı okudukça sinirlerime hakim olmakta zorlandım. Hangi yazar aradan geçen 2 3 yıldan sonra aynı kitabı başka isimle basar ki? Ya da bunu yapmış olmasına rağmen instagramında sanki yeni kitapmış havalarında takılır. Kitaptan kazandığı paraya helal gözüyle bakabiliyor mu acaba. Ben o zaman instagramından kendisine bu durumu yazmıştım ama zerre ilgilenmedi. En azından paylaşım yapmasını ve eski kitabıyla aynı oldugunu bildirmesini beklerdim.

Yurtdışında doktorların bu tarz romanları cok sık oluyor. Ben de bir tıp öğrencisi olarak ileride inşallah beni etkileyen hastalarımın hikayelerini not almayı ve faydalı olacaksa kitap yapmayı istiyorum. Yabancılar bu konuda cok iyi. Bir Türk doktorun böyle bir kitabını görünce mutlu olmuştum. Hala kitabın güzelliğine bir şey diyemem, gerçekten etkileyiciydi. Ancak yazar gözümden fena düştü :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Latif Çetinkaya

Yazar istatistikleri

  • 72 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.