Lauren Miller

Lauren Miller

Yazar
7.8/10
46 Kişi
·
105
Okunma
·
1
Beğeni
·
529
Gösterim
Adı:
Lauren Miller
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD
Onları özgür bıraktım ve özgür kalmalılar
Ta ki kendilerini esir edinceye kadar;
Aksi takdirde yaratılışlarını değiştirmem gerek
İnsanın en yakın arkadaşının erkek olmasının iyi tarafları vardı; daha az drama ve dedikodu ve daha fazla aksiyon filmi gibi.
"Ne zaman ne kadar çok gerçeğe ulaştığımı düşünsem, aslında ne kadar azına sahip olduğumu fark ediyorum."
Fotoğrafta evsiz olduğu her halinden belli olan bir kadın vardı. Çökük gözleriyle doğrudan makineye bakıyordu. Paranızı istemiyorum, yazıyordu kartondan tabelasında. Bana bakın ki var olduğumu bileyim.
AYAKTA KAL, IHTIYATLI OL,
ÇÜNKÜ RAKIBIN ŞEYTAN, KÜKREYEN ASLAN GIBI, TADINI ALACAK BIRINI BULMAK ICIN ORTALIKTA DOLAŞIYOR.
408 syf.
·4 günde·8/10
İtiraf ediyorum. En başta çok sıkıldım. Bir iki bölüm beni çok bunalttı. "Nasıl bir uygulamaya bu kadar güvenebilirsiniz?" dedim. Aslında hiç ios kullanmadım ama Lux bana Siri'nin ilerlemiş bir versiyonu olabileceğini düşündürdü. Kitabın gerçek hayata yakınlığı sinirime dokundu. Ama bu sinir de kitabı sevmeme neden oldu.

Her dakika telefonumuz elimizde, bildirim sesini duyduğumuz an tüm işimizi bırakıp ona odaklanıyoruz. Bizi yönlendiren bir uygulama olsa tüm kararları ona verdirecek pek çok insan olacağına da adım gibi eminim. Yani bu kitap bizim geleceğimiz olabilir.

Kurgusunu ve yazarın ince ince konuyu işleyişine bayıldım. Kitap yavaş yavaş bambaşka yönlere ilerliyor ama bu kesinlikle beni "Bu kitap nereye gidiyor?" düşüncesine sokmadı. Hatta kurgunun o noktaya ulaştığını bile sonradan fark ettim. Kitap akıcı ve yalın bir dille yazılmış. Benim kitaptan puan kırmamın sebebi şu anda kitabın bazı bölümlerini unutmam ve bazı şeylerin üstünkörü geçilmesi. Mesela yazar Rory ve North ilişkisini çok yüzeysel geçti ve ben bu çift harcandığı için biraz üzüldüm. Ama yine de beni kitaptan fazla puan kırdıracak kadar rahatsız etmedi.

Kafa dağıtacak ve aynı zamanda da sıkmayacak bir kitap arıyorsanız Aplikasyon'a bir şans vermenizi tavsiye ederim.
408 syf.
·8/10
Merhaba Aplikasyon kitap yorumuyla karşınızdayım beni bilenler bilir tam bir distopya aşığıyımdır ve nerede ağır bir distopya varsa merak ederim. Teknolojiyle ilgili olan  distopyalarda en sevdiklerimden. Aplikasyon da bir genç yetişkin distopyası Bundan dolayı bu kitabı ilk çıktığından beri aşırı merak ediyordum ve tüyapta %50 indirimde görünce kapıverdim.

Kitap günümüze yakın bir distopya bende bize böyle yakın ve çarpıcı kitapları çok seviyorum.
Aplikasyon telefon ve uygulamalarına olan bağımlılığı eleştiren bir roman. Ana fikir ve işleyiş güzel.
Kitapta olaylar ardarda ve hızlıca gelişiyor. Bir olay çözülür çözülmez diğerine geçiyor. Kitap yavaş yavaş başka yönlere ilerliyor. Kurgunun o noktaya ulaşması beni şok etti açıkçası ama kesinlikle sıkmadı. Kitap sade ve akıcı bir dille yazılmış. bazı konular çabucak üstünkörü geçildi bu yüzden puanından biraz kırıcağım.
Ayrıca bence bu kitaptan güzel bir seri olabilirdi bu kitap tek kitap olduğundan olaylar hızlıca bitmişti ben seri olmasını isterdim çok fazla olduda bitti gibi olmuş.
Genel olarak hızlı ve bol aksiyonlu bir kitaptı ben sevdim sizlerde artık klişe aşklardan sıkıldıysanız farklı bir kitap arıyorsanız size önerimdir puanım 8/10
408 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Aurora yani Rory, Beck adında yakın bir arkadaşı olan, Theren adlı okula girmek için yanıp tutuşan, annesi doğumunda ölen bir gençtir ve herkesin kullandığı Lux adındaki uygulamayı kullanmakta ve gayet memnun olmaktadır. Okula kabul edilir ve Hershey adındaki bir kızla oda arkadaşı olur. Kahve içmeye gittiklerinde North ile tanışır. Okulda okurken bir gizli örgüt ile bağlantı kurar. Garip olaylar olmaktadır. Dr. Tarsus kendisi ile uğraşmaktadır. North ile bir ilişkiye başlar. O bir bilgisayar korsanıdır ve öğrendikleri yüzünden tehlikededir. Aurora'nın annesi öldürülmüştür. Babası Lux'un mucidi olan Griffin Payne'dir ve okulun rektörü kötü adamlardandır. Nefret ettiği Dr. Tarsus ile onu korumak için her şeyi yapmıştır. İnsanların sağduyuya Şüphe dediği ve bir hastalık olarak gördüğü bu dönemde Lux'un karar alma mekanizmasını yok etmesi ve insanları birer kobay olarak kullanması bu azınlık örgüt tarafından planlanmıştır. North ve Aurora'nın planı Lux'u Şüpheye sahip olacak şekilde değiştirmektir. Acaba başarılı olabilecekler midir? Lux yüzünden kişiliği değişen Beck düzelecek midir? Hershey ve diğerleri bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
408 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Telefonlar ve uygulamalarına olan bagimliliklari eleştiren bir kitap olmuş.Ana fikir güzel ,işleyiş güzel,iç sesi şüphe adinda hastalık olarak bicimlemeleri de güzel ama bu sesi ilahi bir ses ikinci bir varlık olarak açıklamaları saçmaydı.Kendilerinin bilemeyeceği şeyi iç sesleri biliyor.Beni burda kaybetti kitap sonrasında pek kitabin atmosferine karışamadım.
408 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
bilim kurgu serilerinden/kitaplarından okuduğum ilk kitaptı. reading slump'ta olduğum bir önemde arkadaşımın tavsiyesiyle okumuştum. bence gayet güzeldi ama sonu biraz havada kaldı. seri olabilirdi
408 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle "Aman tek bir kitap olsun, seriye bulaşmayayım; bu distopik kitaplar da" diyenler için biçilmiş kaftan olarak niteleyebiliriz. .
.
Kısa bir özet geçmek gerekirse eğer; Hayatınızda en ufak ayrıntı için bile sizin yerinize karar veren bir uygulama mevcut. Sizi sizden iyi tanıyor. - ki gerçek manada da İnsanlar buna inanıyor - Aklınızda daha kolay yer edinebilmesi için şunu söyleyeyim ; Bu yüzyılda iç ses olarak adlandırdığımız boyutlar arasındaki düşüncelerimiz, bu kitapta şüphe olarak adlandırılıyor. Ve Şüphe duyanlar anında deli damgasını yiyor. .
.
İnsan içgüdüsü tamamen bastırılmış ve soru soran insanları istemiyorlar. İşin ilginç olayı ise insanlar bütün bu olan bitenler mutlu ?! .
.
Karakterlerde zaten yukarıdaki olay üzerine şekilleniyor. .
Liseyi bitirdikten sonra sadece özel öğrencileri kabul eden ve üniversiteye hazırlık eğitim alanında bir akademi vardır. .
.
Kadın karakterimiz Rory bu akademiye kabul edilmesiyle perde aralanıp oyuncular sahnede yerini almıştır. .
.
Rory hayatını burada keşfediyor. Aslında annesinin kim olduğunu, ....... babasının -boşluğu yazarsam spoi olur - önyargıdan doğan bir arkadaşlığın yanısıra hayatının aşkı North Pascal'ı keşfedip, dünyayı kurtarma çabalarına girişilmiştir. .
.
North, kitap için çok önemli zira yapışık erkek arkadaş rolü yanında kurgunun devam edebilmesi için %71 bir görevi üstlenmişti. Yalnış anlamayın kitapta 'pölük pölük' aşk yoktu. Sadece tamamen kullanılan ve kendini de seve seve kullandıttıran bir erkek arkadaş vardı. Adeta internet gibi;eliniz ayağınız oluyor yahu .
Öyle farklı bir sonunda beklemeyin! .
Şimdiden bilginiz olsun ; tüm eksikliklere rağmen verilen mesaj net bir şekilde ortadaydı. .
.
Uzun uzun da anlatmak istediğim konuda bu zaten
408 syf.
·22 günde·5/10
Kitap fena değil kurgu su güzel .. ama sonunu beğenmedim herhalde insan kötü gelecek kitapları okurken sonunun da kötü bitmesini istiyor .. telefon uygulamasının insanalrın hayatını ele geçirdiğini anlatıyor ..karar verme yetisini tamamem bu uygulamayla beraber insanalar dan alındığından bahsediyor.. ama muhteşem bulmadım.
408 syf.
·8/10
2030 yıllarında teknolojinin ilerlediği zamanı anlatan bir kitap. Ne yiyeceğine, içeceğine kadr herşeyi ayarlayan bir telefon. Ve tek düşman olarak görülen şüphe yani sorgulamak. Bence okunmalı çünkü kısa zamandaki gelecek buna benzer.
408 syf.
·16 günde·8/10
Merhabalar kitap kurtları nasıl gidiyor ? Bende iyim teşekürler :) Öncekile Aplikasyonu bitirir bitirmez inceleme yazma fırsatını bulamadığım için kusura bakmayın arkadaşlar. Nihayet bugün kitap hakkindaki düşüncelerimi sizinle paylaşabilecegim. Zaten bu tarz distopik biraz da bilim kurgu tadında kitaplara olan düşkünlüğüm olduğu için bu konuda yazmak çok hoşuma gidiyor .Öncelikle yazarın kitabı yazarken gerçekten emek verdiğini ve bu konuda bir çok araştırma yaptığını kitabı okurken hemen anlayacaksınız. Bazı betimlemeler çok iyi iken bazıları daha da pekiştirilebilirdi belki diye düşünüyorum . Baş kahramanın kişiliği olsun, karakateri, dış görünüşü hiç zorlanmadan kafamda bir insana dönüşüp roman boyunca harika bir yoldaş oldu benim için . Malesef bütün karaketlerde aynı şeyi yaşamadım . Yazar daha önce dediğim gibi baş karakteri bu kadar iyi tanımladığı için romana buradan çok bir eksi eklenmeyebilir ama genel olarak karakterler gerçekten güçlü betimlendi diyebilirim. Konuya gelecek olursak en basit kararsızlıktan en karmaşık olanına kadar, her türlü sorunuza yanıt verebilecek bir uygulama bulunmuştur ve insanlar artık hayatının her alanında bu uygulamaya başvuruda bulunarak zihinlerinin gereksiz yere yormamayı tercih ediyor . Sonuçta Lux uygulaması sizin için en uygun olanının zaten biliyor neden siz zahmet edip de gereksiz yere kararsızlıklar ile boğuşasınız ki ? Hayatı boyunca bununla büyüyüp yetiştirilen. Aurora da buna inanmaktadir ta ki .... (Spoiler vermek yok arkadaşlar merak ediyorsanız gidip kitabı kendiniz okuyabilirsiniz ;b ) Kitabın kapağında da yazdığı gibi hayatınızdaki tüm sorunların cevabını sizin için cevaplayacak bir uygulamaya sahipseniz.. Lux.

Onun dışında yetişkinlerin eskiden, çocukların da hâlâ duymakta olduğu 'iç ses' denilen şüphe var. Ve daha var da var...Yani demek istediğim olaylar basite falan hiç indirgenmemiş her şeyin arkasında bir sebep bulabilirsiniz. Olay örgüsünde en fazla bir iki yerde kopukluk olmuştur ya da olmamıştır da.

Bu kitabı da Açlık oyunları, Uyumsuz serisi vb. romanları sevenlere şiddetle tavsiye ederim .ÇOKok seveceğinizden eminim . Şimdiden iyi okumalar. Iyi geceler.
403 syf.
·2 günde·9/10
Kitabı çok beğendim, uzuN zamandıR okuduğum kitapLardan konuSu iLe ayrıLmayı başardı. Yazarın anlatımı akıCı, sayfaLarın nasıL gittiğini biLmiyosumuz. DuraksamadaN okuyabileceğiniz güzel bir kitap.

Kısaca konusuNa değinmek gerekirSe;

Teknolojinin iLerlemesi iLe artık, insanlar yedikLeri yemekteN, kimLe arkadaŞ olacakLarını, hangi okuLa gideceKLerinden, uyuMası gerekeN saate kadaR herşeyi Gemini telefonLarında buLunan luX isimLi bir uyguLamaya danışmaktadırLar. UyguLama insanLara kısaca siz düşünmeyiN, siziN yeRinize biz düşüneLim siz mutLu olun demektediR.

KahramınıZ RorY (gerceK adı auroRa) henüZ doğarKen anneSini kaybetmiŞ, babaSı iLe yaşamaktadıR. üniveRsite önceSi, eğitimiN ücretiniN, yemeniN, içmeniN ve yurtLarın bedaVa oLduğu, mezunLarınıN iyi üniversiteLere yerleştiği, büyüK firmaLarda iş buLduğu ancaK sınavı cok cok zor oLan thedeN akademi sınavını kazanıR. ThedeN i kazandığıNda babaSı oNa bir zaRf veriR, zarf öLen annesiNdendir. ZarfıN içiNden cıkaN kağıtTa ise sadeCe 3 satıR buluNmaktadır,
OnLarı özgüR bıraktım ve özGüR kalmalıLar
Ta ki kendiLerini esir edinCeye kadaR;
Aksi takdiRde yaratılıŞLarını değiştirmem gerekeCek.

EğitimiN zor olDugu ve herKesin mezun oLamadıgı thedeN akademideN acaBa mezuN oLabilecek midir? Yoksa bambaşKa şeyLer mi başına gelecekTir..

OkuyuN mutLaka :)

İyi okumaLar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Lauren Miller
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 105 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.