Laurent Vacavant

Laurent Vacavant

Yazar
7.4/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
183
Gösterim
Adı:
Laurent Vacavant
Unvan:
Araştırmacı, Fizikçi, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
130 syf.
Higgs bozonunun keşfedilme sürecini, evreni yöneten temel kuvvetler ve temel parçacıklardan başlayarak veriyor. Ardından gelen bölümler ise LHC'nin doğuşundan, ATLAS ve CMS dedektörlerinden kısmen teknik olarak bahsediyor. Son bölüm ise Higgs bozonundan sonra yanıtsız kalan sorularla ilgili.

Amerikalı fizikçi ve Nobel ödülü sahibi Franck Wilczek LHC (büyük hadron çarpıştırıcısı) hakkında şöyle diyordu:
"Bugüne kadar inşa edilmiş her şeyden daha büyük, daha hızlı, daha yaratıcı olan LHC modern uygarlığımızın Mısır piramitlerine en güzel cevabıdır: büyüklüğü ve kibriyle değil işleviyle etkileyen, boş inançlarla ilgisi olmayan, entelektüel bir anıt."

Bugün Higgs bozonunun herhangi bir şeye yararı olup olmayacağını kimse söyleyemez. Ama o kadar önemli değildir bu. Parçacık fiziği standart modeli kurucularından biri olan Steven Weinberg'in Higgs bozonunun bulunmasından birkaç gün sonra NY Times'da çıkan bir makalesinde söylediği gibi "bu bozon evrenin ilk anlarından başlayarak bütün maddeyi yöneten temel yasalar konusundaki derin bilgimizi tamamlamışır." Bu bilgi bundan böyle insanlık mirasının bir parçasıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Laurent Vacavant
Unvan:
Araştırmacı, Fizikçi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.