Leman Yılmaz

Leman Yılmaz

Çevirmen
8.6/10
36 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Komedi ve trajedi karışımı bir kitap. 2 saate bitirilebilecek kısalıkta. Son kısmında olaylar çok hızlı meydana geliyor. Bir öğle vakti sıkılmadan okuyup bitirebilirsiniz. Tavsiye ederim
120 syf.
·1 günde·10/10
Cimri, hem okuduğum ilk tiyatro eseri hem de Moliere'in okuduğum ilk eseri oldu. Bilindiği üzere Moliere klasisizim akımının büyük temsilcilerinden biri. Bu eserde de hırsı, cimriliği ve para düşkünlüğü gayet sade bir dille kaleme almıştı. Cimrinin para tutkusu, oyunun bazı kısımlarında gaddarlığa, hastalıklı bir yalnızlığa çılgınlık düzeyinde varıyordu. Tek solukta okunan bir komediydi. Tiyatro olmasından dolayı siz de kendinizi sahnedeymiş gibi hissediyorsunuz okurken. Nam-ı diğer cimrimiz Harpagon'ın güldüren replikleri, onun âşık çocuklukları ve güzel tesadüflerle çok sevdiğim bir eser oldu, öneririm.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Moliere 'e göre, komedi, insanla ve insan yapısındaki yanlışlarla hesaplaşan ciddi bir sanattır. Onun kahramanları, tıpkı Harpagon gibi bir değişim sürecinden geçmezler. Oyunun başında neyseler sonunda da odurlar.
İnsandaki olumsuz yönler, ki bu olumsuzlukları asla sert bir tonla eleştirmez Moliere, varlığın kaçınılmaz gerçeklerdir.
(Komedinin asla bitmemesi ve hep gülmek için sadece yaşamayı bilelim dünyada böyle tiyatrolar vb. Güzel sanatlar olduğu sürece ne komedi nede gülmemiz bitmicektir... Gülme eylemi ile algılama düzeyi kurduğu ilişki önemlidir.. Küfürle komedi olmaz...! )
120 syf.
·8/10
Kitap değişikti. Adam tuhaf yani bir cimri nasılsa onun bilmem kaç kati bir cimri ile karşılaşıyoruz. Kendi sevdasına karşı bile en önemli şeyin parası olduğunu gösteren bir adam

.
.
Oğluyla kendisi aynı kızı seviyor. Bununla beraber oğlan sırf kızı istediği için babasının paralarini çalıyor. Bir de bunların bir uşağı var. Bu uşakta baya bir zengin adamın oğluymuş. Kıtanın sonunda cimrinin oğlunun sevdiği kızla cimrini kızınin sevdiği adam kardeş çıkmasın mı, sonra bunlar zenginmiş de falanlar filanlar. Hemen okuyup bitirilecebilecek bir kitap.