Leman Yılmaz

Leman Yılmaz

Çevirmen
8.7/10
58 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
44
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·2 günde·10/10 puan
Oyunun teması “cimriliktir”. Harpagon’un şahsında cimri bir adamın düştüğü gülünç durumlar, sergilediği tuhaf davranışlar ve bunlardan çıkarılacak dersler oyunun konusunu oluşturur.
Paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen çok zengin olmasına rağmen hastalık derecesinde cimri bir adam olan Harpagon’un davranışları komedi tarzında gösterilmektir.
Okuması keyifli bir kitap. Kütüphanenize hemen eklenmeli. ✔
120 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Molierenin bu eseri aslında tiyatro dünyamıza çok da yabancı olmayan bir oyun. Tanzimat döneminde Ahmet Vefik paşanın azarya uyarlamasıyla başlayıp, cumhuriyet dönemine kadar uzanan bir çok edebiyatçımız tarafından ele alınıyor.
Eser 5 perdelik bir tiyatro. 2 çocuğun cimri bir babaya karşı gösterdikleri direnişi ele alıyor. Okudukça gerçekten dünyada böyle tipler var mı diye insan merak etmiyor değil. Mizah ve hicvin ağır bastığı ve tesadüfler silsilesinin çokça yer aldığı sürükleyici ve oldukça güzel bir eser. Her okuduğumda farklı bir ayrıntıda şaşırıp onu sindirmeye çalışırken sonrasında her sahnesinde farklı bir olayla karşımıza çıkabiliyor. Çok akıcı tek seferde okunup bitirilecek bir kitap.
120 syf.
·1 günde·10/10 puan
Cimri, hem okuduğum ilk tiyatro eseri hem de Moliere'in okuduğum ilk eseri oldu. Bilindiği üzere Moliere klasisizim akımının büyük temsilcilerinden biri. Bu eserde de hırsı, cimriliği ve para düşkünlüğü gayet sade bir dille kaleme almıştı. Cimrinin para tutkusu, oyunun bazı kısımlarında gaddarlığa, hastalıklı bir yalnızlığa çılgınlık düzeyinde varıyordu. Tek solukta okunan bir komediydi. Tiyatro olmasından dolayı siz de kendinizi sahnedeymiş gibi hissediyorsunuz okurken. Nam-ı diğer cimrimiz Harpagon'ın güldüren replikleri, onun âşık çocuklukları ve güzel tesadüflerle çok sevdiğim bir eser oldu, öneririm.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Komedi ve trajedi karışımı bir kitap. 2 saate bitirilebilecek kısalıkta. Son kısmında olaylar çok hızlı meydana geliyor. Bir öğle vakti sıkılmadan okuyup bitirebilirsiniz. Tavsiye ederim
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Moliere 'e göre, komedi, insanla ve insan yapısındaki yanlışlarla hesaplaşan ciddi bir sanattır. Onun kahramanları, tıpkı Harpagon gibi bir değişim sürecinden geçmezler. Oyunun başında neyseler sonunda da odurlar.
İnsandaki olumsuz yönler, ki bu olumsuzlukları asla sert bir tonla eleştirmez Moliere, varlığın kaçınılmaz gerçeklerdir.
(Komedinin asla bitmemesi ve hep gülmek için sadece yaşamayı bilelim dünyada böyle tiyatrolar vb. Güzel sanatlar olduğu sürece ne komedi nede gülmemiz bitmicektir... Gülme eylemi ile algılama düzeyi kurduğu ilişki önemlidir.. Küfürle komedi olmaz...! )
120 syf.
·8/10 puan
Kitap değişikti. Adam tuhaf yani bir cimri nasılsa onun bilmem kaç kati bir cimri ile karşılaşıyoruz. Kendi sevdasına karşı bile en önemli şeyin parası olduğunu gösteren bir adam

.
.
Oğluyla kendisi aynı kızı seviyor. Bununla beraber oğlan sırf kızı istediği için babasının paralarini çalıyor. Bir de bunların bir uşağı var. Bu uşakta baya bir zengin adamın oğluymuş. Kıtanın sonunda cimrinin oğlunun sevdiği kızla cimrini kızınin sevdiği adam kardeş çıkmasın mı, sonra bunlar zenginmiş de falanlar filanlar. Hemen okuyup bitirilecebilecek bir kitap.
120 syf.
·3 günde·10/10 puan
10/10'luk muhteşem bir komedya okudum. Oyun okumaya Shakespeare eserleri ile başladım ve hayatımda bir yer edindi bu tür. 'Cimri' ise Moliere ile tanışma kitabım oldu. Henüz bu türde bir eser okumamış olanlar için harika bir başlangıç kitabı olabilir bence.
120 syf.
Cimri olmanın yaşam üzerindeki yerini düşünmemle beraber o zamanların telaşı ve aslında nesillerden başka nesillere emenat edilmiş insan ilişkilerini görüp hissetmem gece yarısı iyi hislerimi çalmama...