Leo Lionni

Leo Lionni

Yazar
8.9/10
24 Kişi
·
85
Okunma
·
4
Beğeni
·
487
Gösterim
Adı:
Leo Lionni
Unvan:
Hollandalı çocuk kitabı yazarı
Doğum:
Amsterdam, Hollanda, 5 Mayıs 1910
Ölüm:
Radda in Chianti, İtalya, 11 Ekim 1999
40 syf.
·10/10
Pezzettino (Parçacık) kime ait olduğunu arayan bir parçacık. Herkesin kocaman olduğu ve cesaret isteyen işler yaptığı bir dünyada yaşıyor. Herhalde başkasının bir parçasıyım der ve oradan oraya kime ait olduğunu sora sora bulmaya çalışır. Sonunda bir bilgeye rastlar ve aynı soruyu ona da yöneltir: ''Ben sizin parçanız mıyım?''. Parçacık çok beğendiğimiz bir eser oldu. Okul öncesi için felsefi tarzda kitap bulmanın biraz da zor olduğunu düşününce okul öncesi için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Resimlerde mozaik ve ebru sanatının hakim olması daha bir hoş olmuş diyebilirim. Kısacık fakat çocuklar için dopdolu bir eser. Okul öncesi her çocuğa okunmalı hediye edilmeli ve sonrasında kitap hakkında ufak bir sohbet edilmeli diye düşünüyorum.
40 syf.
·Beğendi·10/10
"Ama birinin parçası olmam gerek" diye bağırdı Pezzettino.
Bir çocuk kitabı olmanın ötesinde bir kitap Pezzettino.
İtalyanca bir kelime olan Pezzettino, Türkçe'de parçacık anlamına geliyor. Farklı dillerdeki sözcükler birbirini ne kadar anlam yönünden karşılasa da duygu yönünden yetersiz kalabiliyor. Keşke tüm kitapları yazdıkları dillerden okuyabilsek. Öyle olsaydı eminim bizi daha çok kapıdan geçirirlerdi.
Kocamanlar ülkesinde küçücük bir parçadır Pezzettino. Bu kadar küçük olmaması gerektiğini düşünür. Kimin parçası olduğunu aramaya başlar. Pezzettino kime aittir? Kimin parçasıdır?
Pezzettino uzun süredir benimle. Sayısız kez çocuklara okudum. Okurken kendim de sayısız kez dinlemiş oldum aslında. Bıkmadım, arkadaşlarıma, kitap soran, çocuk kitabı arayan kim varsa herkese anlattım. Annelere, bilhassa babalara daha da çok okuyup anlayabilsinler diye evlere yolladım. (Kitabın da pek kitaplık hali kalmadı bu yüzden)
Çocuk kitapları az sözcükle farklı dünyaların kapılarını açmanın bir başka yolu. Toplasanız bir sayfaya sığacak bir öykü bu. Düşünün ki çocuk anlayacak, okuyan yetişkin anlayacak; çocuk tekrar dinlemek isteyecek ama bu da tek başına yeterli olmayacak yetişkinler de tekrar tekrar okumak isteyecek. En azından benim çocuk kitaplarına bakış açım, yaklaşımım bu yönde.
Kelimelere anlam yüklemeyi sevdiğimden mi, resimlerini beğenmemden mi yoksa çocukların her okuduğumda aynı merakla dinlemelerinden midir, pek severim kendisini.
Ayrıca kitap beğenmediğiniz takdirde (sanmıyorum ama:)) iade garantili.
Keyifle okuyunuz, içinizdeki kendinize, minik yavrunuza ve sizden izler taşıyacak olan öğrencilerinize...
40 syf.
·1 günde·5/10
5 ve üzeri çocuklar için daha ideal bir kitap. anlattığı felsefik öykü diğer çocuk kitaplarından farklı kılıyor. 3 yaşındaki oğlumun ilgisini çekmedi ama her sene okuyacağım.
40 syf.
·Puan vermedi
Bir yerlere bir şeylere ait olma, aidiyet hissi var ya... Hani o hepimizin en çok ihtiyacı olan. Pezzettino bu duyguyu anlatıyor işte.

Küçük bir parçacık olan Pezzettino kendinden büyük olan ve bir şeylerle meşgul olan diğerlerinden birinin parçacığı olduğunu düşünüyor. Nereye ait olduğunu bulmaya çalışıyor. Ta ki parçalarına ayrılana kadar. Hayat da öyle değil mi? Parçalarımıza ayrılmadan 'Ben kendimim' diyemiyoruz.

Bu kitabı alıp önce biz yetişkinler okumalıyız. Öğreneceğimiz çok şey var bence.
40 syf.
·Beğendi·9/10
Çizim, doku ve hikaye olarak ayrı ayrı insanın içini ısıtan bir eser ortaya konmuş. Her ne kadar "küçük kara balık" akla gelse de, olaya bambaşka bir soluk getirilmiş ve o beklenti ile okunduğunda ters köşe yapan bir sona ulaşılmış. Ufacık karacık bir balığın akıllı manevrası hiç anılmasa da koca okyanusa bir özgürlük getirmiş. Çocuk kitaplarından büyüklerin dünyasına yine çok yerinde bir mesaj verilmiş. Teşekkürler Leo Lionni, teşekkürler, elma çocuk ve ekibi. (eser aynı zamandabir çok ödüle ve iltifata mazhar olmuşluğuyla da ayrıca değer kazanıyor.)
40 syf.
·1 günde·6/10
verdiği mesaj ve içerdiği çizimler, kitabı diğer örneklerinden farklı kılıyor. ara ara 4 yaşımdaki oğluma keyifle okuyorum. tavsiye ederim...
40 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı ilk okuduğumuzda yüzümde bir gülümseme, aklımdan ne güzel bir kitapmış diye geçirirken Doruk sessizliği bozdu ve "Çok güzelmiş" dedi. İkimizi de çok etkiledi ve en sevdiklerimizden oluverdi.

Yüzyüz kırmızı minik balıklar sürüsünde kara bir balık. Sürüsünden tek farkı rengi değil tabi. Koşul ne olursa olsun hayattan kopmamayı, yaşamaktan vazgeçmemeyi ve liderlik etmeyi anlatıyor kitap.

Çizimler çok keyifli. Az cümleyle çok şey anlatıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum
40 syf.
·Beğendi·10/10
Kimin neyin parçası olduğunu düşünmekten kendini dahi farkedememek!; herkese ucu dokunan böylesi bir konuyu az ama öz cümlelerle sarsıcı şekilde dile getirmek diye anlatılabilir bu kitap. Çizimler ayrı hikayeler ayrı bir lezzet ancak birlikte bambaşka bir tada erişmişler. Leo Lionni yine yetişkinlerin dünyasını çocuk kitaplarıyla sarsmanın peşinde. Ve bence bu konuda oldukça da başarılı.
36 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Başkalarının elinde sevilen bir oyuncak olmak mı yoksa birileri sevmese bile kendimiz olmak mı? Yalnızca çocukların değil büyüklerin de kendisine sorması gereken bu soruyu tartışıyor Lionni, Alexander ve Oyuncak Fare kitabında.

Günümüzün fenomen olma yarışı içerisindeki dünyasına bir selam niteliğindeki kitap her okuduğunuzda yeni bir detay yakaladığınız muhteşem bir yapıt.

Kitap her sayfada bir iki cümlenin yer aldığı 36 sayfadan oluşuyor.

Kitabın ortalama okuma süresi 5 dakika civarında ve yazarın daha popüler kitapları Yüzyüz ve Pezzettino gibi Alexander ve Oyuncak Fare’de de görseller ön planda.

Elma yayınevinden çıkan kitap ciltli olarak satılıyor.

Alexander ve Oyuncak Fare'nin çevirisi Kemal Atakay tarafından yapılmış,kitabın sade ve akıcı bir dili var.

Her ne kadar birçok sitede 4 yaş üzeri olarak geçse de akıcı dili ve görselleri ile 2 yaş üzerinin rahatlıkla ilgisini çekiyor.

Yazarın diğer kitapları daha popüler olsa da anlam derinliği olarak Alexander ve Oyuncak Fare diğerlerinden bir kaç adım önde.
Leo Lionni

Yazarın biyografisi

Adı:
Leo Lionni
Unvan:
Hollandalı çocuk kitabı yazarı
Doğum:
Amsterdam, Hollanda, 5 Mayıs 1910
Ölüm:
Radda in Chianti, İtalya, 11 Ekim 1999

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 85 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.