Levent Mete

Levent MeteŞizofreni yazarı
Yazar
Çevirmen
7.6/10
68 Kişi
275
Okunma
20
Beğeni
3.635
Görüntülenme

Levent Mete Sözleri ve Alıntıları

Levent Mete sözleri ve alıntılarını, Levent Mete kitap alıntılarını, Levent Mete en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Şizofreniye giren birçok kişi dünyanın tümüyle kendisiyle ilgilendiği inancı içindedir. Bu dünya ona aldırmadan var olmayı sürdüren gerçek dünya değil, dışarıya yayılmış kendi iç dünyasıdır.
Katatonik davranış:
Katatoni, kişinin belirli bir durumda uzun süre kıpırdamadan kalmasıdır. Genellikle tuhaf bir pozisyonda uzun süre kalır ve ilişki kurma girişimlerine tepki vermez. Bazen, katatoni durumundaki kişiye, tıpkı bir balmumuna şekil verir gibi istediğiniz şekli verebilirsiniz.
Reklam
Erotomanik sanrı:
Kişi, abartlılı bir cinsel çekiciliğe sahip olduğu inancındadır. Herkesin kendisine aşık olduğu kanısı egemendir.
Psikocerrahi bir zamanlar uygulanmış ve uygulayıcısına Nobel kazandırmış bir yöntem. Ancak bulgular, yöntemin uygulandığı kişiler yıllar sonra incelendiğinde, ciddi zihinsel kayıplara uğramış olduklarını gösteriyor. Günümüzde, yalnızca bazı ülkelerde ve çok sınırlı durumlarda kullanılmakta, ülkemizde ise uygulanması yasak.
Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde, pnömoni, tüberlüloz, bronşit gibi bulaşıcı solunum yolu hastalığı geçiren annelerin çocuklarında şizofreniye iki kat sık rastlanıyor. Gebeliğinde toksoplazma antikoru yüksek bulunan annelerin çocuklarında şizofreni riski iki buçuk kat, kızamıkçık geçiren annelerin çocuklarındaysa beş kat artıyor.
Tarikat kursaydı ya çok tutardı.
Yakınları tarafından getirilen bir kişi, bir meleğin dişini tedavi ettiğini, kendisine kurşun işlemeyeceğini ve askerliğini Allah ile beraber yaptığını söylüyordu.
Reklam
Ayrıca raflara dizilmiş binlerce kitabın ortasında kendimi tuhaf bir biçimde daha güçlü hissediyordum.
Öyleyse o hüzünlü bakış kimindi? İnsan aynı anda hem zalim ve acımasız hem de mazlum ve çaresiz olabilir miydi ?
Şimdilik suyu üzerinde kalmayı sürdürmek yeterliydi , sonunda beklediğim gemi ufukta görünecek , beni bu kâbuslar denizinden alıp götürecekti.
“Herkesin içinde bir sürü kimlik var , değişik zamanlarda değişik kimliklerimizle ortaya çıkıyoruz , tıpkı ‘İyi Kötü ve Çirkin’ filminde olduğu gibi.”
Reklam
Acı çekmesi gerekse , elini kestiği anda duyulan türden bir şey olurdu bu en fazlasından.
“Açılmaması gereken bir kapıyı mı açtım , hangi tekinsiz güçleri ya da yaratıkları serbest bıraktım?”
Hüzün zayıflıktı çünkü ve zayıflık her çeşit demir yüreğin açık unutulmuş arka kapısıydı.
Ama asıl önemli silahın niyet olduğunu biliyordum.
235 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.