Levent Mete

Levent MeteŞizofreni yazarı
Yazar
Çevirmen
7.6/10
68 Kişi
262
Okunma
20
Beğeni
3.479
Gösterim

Levent Mete Kimdir?

Levent Mete, 1958 İzmir doğumlu. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu. Psikiyatri doçenti. Şizofrenide düşünce, dil ve dikkat bozukluklarını konu alan çalışmalarıyla üç kez Türk Psikiyatri Derneği Araştırma Ödülü’nü kazandı.İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Albay Kuş adlı oyuna danışmanlık yaptı. Halen Atatürk Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde klinik şefi olarak çalışıyor.
Unvan:
Yazar / Psikiyatri Doçenti
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1958

Okurlar

20 okur beğendi.
262 okur okudu.
6 okur okuyor.
155 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.

Levent Mete Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Depresyona yatkın olanlar, sevilmeye herkesten çok ihtiyaç duyan kişilerdir. "
"Ölen kişinin etinden yediğinizde onun erdemlerinin ve yeteneklerinin size geçeceği fikri ilk çağlarda yaygındı. Bu gelenek daha sonra cenaze yemeği biçimini aldı."
Gerçeğe Dönüşen Hayaller
“Şizofreninin dünyasında soyut kavramlar ve duygular somut nesnelere dönüşüyor. Bir başka deyişle,burası hayallerin gerçek olduğu yer. Ancak yalnızca tatlı hayaller gerçekleşmiyor, korkular ve endişeler de ete kemiğe bürünüp korkunç yaşantılar biçiminde karşınıza dikiliyorlar.”
"Başarı ya da başarısızlık değildi sorun. Hayatın geçip gitmesiydi. Ölüm ve yok olma düşüncesiydi."
Sayfa 136Kitabı okudu
Şizofreniye girenler, başkalarının katlanabildiği kötü bir dünyayı, olduğundan da kötü algılayan ve onu değiştirmeleri olanaksız olduğu için kendi kafalarındaki yansımasını değiştiren kişiler olarak da görülebilir.
Sayfa 30 - Say Yayınları, 6. Baskı 2018Kitabı okudu

Levent Mete İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Levent Mete Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
160 syf.
10/10 puan verdi
·
6 günde okudu
uzun zamandır bu kadar içime sinen öğretici ve akıcı bir kitap okumamıştım.
Şizofreni hakkında hep bir şeyler öğrenmek istiyordum, bu kitap akıcı bir üslupla ve ilginç yerlere değinerek,kesinlikle sıkıcılaşmadan çok güzel bu görevi yerine getirdi. Şizofrenik bir zihnin nasıl düşündüğünü hastalarının söylemiş olduğu cümlelerden anlatıyor ve deşifre ediyor. O cümleleri nasıl ne mantıkla kurmuş olabileceğini anlatıyor. Kitabın sonunda şizofren birinin öyküsü (yazarın hastasıymış,bazı bilgileri değiştirerek öyküleştirip yazmış,üç-dört sayfa totalde)de vardı. Şizofren kişinin (Ayşe) kardeşinin (Ali) ağzından. Çok dokunaklı bir öyküydü.
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201887 okunma
160 syf.
·
Puan vermedi
Öteki
Parçalammış bir zihin düşünün, bu parçalardan bazılarının boşluktan gelen sesler, yoktan görüntüler, kavramlar arası bağlantılarda çatışmalar yaşatan bölük pörçük bir gerçeklik yarattığını düşünün. Bu zihin, dış dünyanın sizin bir uzantınız olduğuna sizi inandırmış durumda, dize karşı yapılmak
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201887 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Öykü dışı
Depresyon öyküleri ve çeşit çeşit farklı hastanın hikayeleri çok kısa olarak anlatıldıktan sonra incelemelerle ve bu hastalığı anlamaya çalışan insanlara temel bilgilerle devam ediyor kitap. 128 sayfa olması, içinde net , temel bilgiler olması, sıkıcı olmaması ile öneriyorum kitabı. Kitabın
Depresyon
DepresyonLevent Mete · İletişim Yayıncılık · 19999 okunma