1000Kitap Logosu
Resim
Lilian Jackson Braun

Lilian Jackson Braun

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
26 Kişi
61
Okunma
4
Beğeni
863
Gösterim
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Chicopee, Massachusetts, ABD, 20 Haziran 1913
Ölüm
Landrum, Güney Karolina, ABD, 4 Haziran 2011
Yaşamı
1980’lerde kitabevi raflarını istila eden kedi kahramanlı polisiyelerin anası kabul edilen Lillian Jackson Braun yazarlık yaşamına dolaylı bir biçimde başladı. On beş yaşında büyük mağazalardan birine reklamlarında kullanabilecekleri dizeler yazmayı önerdi. Dizelerini satamadı ama metin yazarı olarak işe alındı. Zaman içinde de halkla ilişkiler bölümünün başına kadar yükseldi. Oradan Detroit Free Press’de köşe yazarlığına geçti. Kedilere olan ilgisi bir porselen Siyam kedisi biblosuyla başladı. Kırk yaşındayken, ilk eşinden ilk canlı Siyam kedisini hediye olarak aldı. Lillian Jackson Braun eşi Earl ve iki kedisi koko III ve Pitti Sing’le Kuzey Carolina’da yaşıyor.
203 syf.
·
8/10 puan
Bir gazetede köşe yazarı olan Jim, kedisiyle birlikte yaşamaktadır. Gazeteden arkadaşının ricası üzerine bir yemek davetine katılması gerekir. Yemekte geçirdiği süre boyunca gittiği evde yapılan yemeklerin menüsüne yorumunu katarak, gazetede yeni bir köşe hazırlayacaktır. Mouse evi adındaki yere gittiğinde Jim, çok şaşırır. Çünkü burası bir pansiyondan çok malikaneyi andırıyordur. Evin kendine ait bir çömlek atölyesi bile vardır. Üstelik atölyeyi işleten, bu eve de kısa zaman önce taşınan eski kız arkadaşının eşidir. Kadın ve adam çömlekçilikte yarış halindedirler ve yaklaşan fuar için ellerinden gelen her şeyi ortaya koymaya çalışıyorlardır. Jim bu eve hayran kalır, hatta büyülenir. Kedisiyle birlikte bu eve taşınmaya karar verir. Yemek bölümü için köşe yazarı olma fikrine de iyice ısınmıştır. Böylece ev halkını da tanımaya başlar. Kedilerin ne kadar zeki olabileceğine bir örnek olarak, Kırmızı Gören Kedi kitabını ve ardında kalan diğer seri kitapları örnek gösterebiliriz. Kedi ve polisiye severlerin seveceği bir karışım olabilir. Ben şahsen ikisinin de hayranı olarak kitaba bayıldım.
Okuyacaklarıma Ekle
203 syf.
Her şeyi okuyucunun gözünde canlandırmak şart mı¿
Kedileri sevmemden kaynaklı okudum ancak okumuş olmak için okudum hissi verdi.Kedileriyle bir ölümü aydınlatmaya çalışan bir gazetecinin gözünden izlenimsel betimlemelerden dibine kadar faydalanılaraktan ( sıkabiliyor) ,polisiye türünde yazılmış eser.Yazarın diğer kitapları da kedilerle ilgili.Yazarın kedileri çok sevdiği belli ama okuyucularını .... Neyse dolu dolu betimleme sevenlere uygun diyebilirim.
Okuyacaklarıma Ekle
203 syf.
Kitabın konusunu çok sevdim. Yazarın kedilerle ilgili bir kurgu oluşturması çok tatlı olmuş. Güzel kurgulanmış, ama üzülerek söylemeliyim ki mükemmel anlatılamamış. Cümlelerde donukluklar oldu, hadi dedim sorun yok devam ettim. Ancak yavaş yavaş sona doğru ilerlerken, bir anda atlıyoruz. Cinayet çözülmüş sonrasında olanlar konuşuluyor. Biz de böylelikle konuşulanlardan cinayetin nasıl çözüldüğünü anlıyoruz. Sonunu keşke bu kadar kalitesiz yapmasaymış yazar. Sonuna gelene kadar aldığım tadı tek bir sayfada kaybettim kısacası.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.