Lindsay Ashford

Lindsay Ashford

Yazar
8.3/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
104
Gösterim
Adı:
Lindsay Ashford
Tam adı:
Lindsay Jayne Ashford
Unvan:
İngiliz Roman yazarı
Doğum:
Wolverhampton, Birleşik Krallık, 23 Ocak 1959
“Ne? Ne oldu?” Yengesi gelip gazeteyi yerden aldı.
Postacı ağzını açacak oldu ama daha hiçbir şey diyemeden Eva acıyla bağırarak iki büklüm oldu.
Ama yazdıklarını okuduktan sonra kendisini Ray’in gördüğü gibi görmekten alıkoyamadı. Ray bunu hiçbir zaman unutmayacak ve affetmeyecekti.
Arkasında bir yerlerde koyunlardan biri kuzusuna seslendi. Yukarılardaki bir şahin sessiz kanatlarıyla uçuyordu. Burada hayat çok huzurluydu. Çok güvenliydi.
“Hey, sorun nedir?” Eva’nın yüzünü görebilmek için ışığı duvardaki kancaya astı. “Ne oldu?” dedi. “Hayalet görmüş gibi görünüyorsun!”
Kapı zilinin çalmasıyla Cathy olduğu yerde sıçradı. Yatak odası penceresinden aşağıya bakarken, “Bu kim olabilir ki böyle,” diye sesli düşündü.
Michael kapıyı açtı ve önüne bir bardak çay koydu. “Rhiannon bu elbisenin içinde harika görünecek.” Louisa’nın omuzlarım sıvazladı. “Ona annenlerden bahsettin mi?”
432 syf.
·2 günde·10/10
Sırların Rengi tarihi gerçek olaylardan yola çıkılarak romanlaştırılmış bir kitap.
Kitabın konusuna gelince; Eva İkinci Dünya Savaşı başlangıcında 17-18 yaşındayken kendi yaşlarında savaşa gitmek üzere olan Eddie ile evleniyor ve yüzünde doğum lekesi olan bir bebeği oluyor. Kocası bebeği görünce bırakıp gidiyor ve kendinden bir daha haber alınamıyor, öldüğü düşünülüyor. Eva 21 yaşında kız kardeşi, annesi ve bebeğiyle yaşarken; erkekleri savaşa gitmiş bir ülkenin kadını olarak demir yolu işçiliği yapmaya başlıyor. Ve kasabaya Amerikan askerleri geliyor . Eva dansta Siyahi Amerikan askeri Bİll ile yakınlaşır. Bill’in siyahi olması, Eva’nın bir türlü evli, çocuklu olduğu gerçeğini Bill'ye söyleyememesi, Eva’nın beklenmeyen hamileliği hayatlarını birden alt üst ediyor... Ve Bill aniden göreve gidiyor ve Eva'nın annesinin ölümü vs. derken Eva evinden ayrılıp Galler'e gidiyor. Ve Eva'nın kocası savaştan sağ salim dönüyor. İşte işler bundan sonra karışıyor. Eva ile Bill'in bir kızları oluyor. Kİtap hem Eva^nın hem de Eva'nın kızının hayatlarını anlatıyor bize. Ne kadar zorluk çektiklerini öğreniyoruz. Hayat ne Eva'ya ne kızına hiç adil davranmıyor.
Kitap muhteşemdi arkadaşlar. Mutlaka okuyun. Puanım 10 üzerinde 12
432 syf.
·4 günde·8/10
Herkesin sırları vardır ama bazı sırlar hayatınızı sonsuza kadar değiştirebilir. İkinci Dünya Savaşı ortalarında, Eva, kaybolduğu söylenen kocasının ölmüş olabileceğine dair yıkıcı bir haber alır. Geleceği belirsizlik içinde iki yaşındaki oğlu ile hem raylarda çalışarak yaşamına annesi ve kızkardeşi ile devam eder. Ta ki siyahi Amerika 'lı asker Bill ile tanışana dek. Hikaye böyle dram ağırlık başlıyor ve yine aynı şekilde devam ediyor. Ancak sıkmayan, akıcı ve merak uyandıran konu akışı ile 1940 lı yıllardaki sınıf ayırımı, ırkçılık, yoksulluk ve yaşam koşulları hakkında fikir edinmek güzeldi
432 syf.
·Beğendi
Merhaba kitap dostlarım.
@nemesiskitap 'tan güzel bir kitap tanıtımı ile geldim. .
.
. ✌Bu kitap gerçek olaylardan yola çıkarak yazılmış. Araştırma sonucuma göre ; Ikinci Dünya Savaşı ortalarında 100binden fazla Amerikan Askeri Ingiltere'ye gönderilmiş ve Ingiliz kızlarla olan ilişkilerinden yaklaşık 1000 bebek doğmuş. Bu melez bebeklerle yapılan ropörtajlar sonucu böyle harika ama bir o kadar da hüzünlü bu kitap ortaya çıkmış. .
. KONUSU : Eva genç yaşta evlenmiş, çocuğu olmuş ve eşi Eddie'yi savaşa yollamıştır. Bunun üstüne Eddie'nin savaşta ölmüş olabileceğine dair haber alması dünyasını alt üst etmiştir. O artık ne bir eş ne de bir duldur.
Bir yaz günü düzenlenen bir eğlencede ,Amerikan askeri Bill ile tanışır. Bill'in siyahi olması, aralarındaki kıvılcımı büyümekten alıkoyamaz. Eva, Bill'e hamile olduğunu söyleyeceği zaman Bill'in de o bölgedeki görevi sona ermiştir. Bu, Eva'nın yaşadığı ikinci kalp ağrısıdır. Aradan aylar,yıllar geçer. Melez kızları Louisa büyürken ,Eva onu korumak ve geçmişi öğrenmemesi için elinden geleni yapar. Ancak kızının o dönemde ,melez olduğu için maruz kaldığı durumları engelleyemez.
.
. Içim burkularak okudum o satırları. "Bir aşkın bedeli böyle mi olmalı?" dedim durdum. Hayat bazı insanlara çok acımasızca davranıyor. Kesinlikle ödüle layık bir kitap bu. Yazarı sevgili @lindsayashfordcqhx 'a bu güzel eseri için teşekkür ederim.
.
.

#pinarinkitapbahcesi
#pinarhocaneokumus
#sırlarınrengi
#okumaaşkı
#kitapaşkı
#kimneokumuş
#okuduklarım
#sevokuyaz
432 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Herkesin sırları vardır ama bazı sırlar hayatınızı sonsuza kadar değiştirir...
Fransaya yapılan çıkartmanın sonrasındaki iki sene yaklaşık 130.000 siyahi Amerikan askeri Birleşik Krallık'a gönderildi. İkinci dunya savaşı süresince Britanyalı kadınlar ve Amerikalı askerlerin ilişkileri sonucu 700 ile 1000 arasında bebeğin doğduğu tahmin ediliyor.
Bu kitap kurgu olmasına rağmen siyahı bebeklerden yapılan röportajlardan etkilenmiştir.
Kitabı kutuphaneden aldiğimda keşke daha farklı bir kitabi alsaydm dedim. Ama iyiki alıp okumuşum. Hic skmayan guzel bir kitap oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lindsay Ashford
Tam adı:
Lindsay Jayne Ashford
Unvan:
İngiliz Roman yazarı
Doğum:
Wolverhampton, Birleşik Krallık, 23 Ocak 1959

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.