Lisa Feldman Barrett

Lisa Feldman Barrett

Yazar
8.1/10
8 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Lisa Feldman Barrett
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Northeastern Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Harvard Tıp Okulu’nda ve Massachusetts Hastanesi’nde psikiyatri ve radyoloji bölümlerinde görev almıştır. Beyindeki duygular üzerine yaptığı çığır açan çalışmalarından dolayı Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Öncü Ödülü’ne layık görülmüştür. Boston’da yaşıyor.
Duyuşun ortaya çıkardığı sonuçlar basit hislerin çok daha ötesindedir. Bir mahkûmun şartlı tahliye davasına bakan bir hâkim olduğunuzu düşünün. Mahkûmun hikayesini dinleyip hapisteki davranışlarını öğreniyorsunuz ve içinizde kötü bir his var. Şartlı tahliyesine izin verirseniz dışarı çıktığında birilerine zarar verebilir. İçinizdeki ses onu hapishaneye geri göndermenizi söylüyor ve bu yüzden şartlı tahliyeyi reddediyorsunuz. Görünüşe bakılırsa hoşnutsuz bir duyuş olan içinizdeki o kötü his verdiğiniz kararın doğru olduğunu kanıtlıyor. Fakat duyuşunuz sizi yanlış yönlendirmiş olabilir mi? Bu durum 2011 yılında hâkimler için gerçekleştirilen bir araştırmanın konusuydu. İsrailli bilim insanları, hâkimlerin yemek saatinden önce çıktığı duruşmalarda mahkûmların şartlı tahliyelerini daha fazla reddettiğini görmüştü. Hâkimler yaşadıkları duyusal hisleri açlık olarak değil, verdikleri şartlı tahliye kararının kanıtı olarak tecrübe ediyordu. Duruşmaya yemekten hemen sonra çıkan hâkimlerin verdiği şartlı tahliye kararlarının normal seviyelere çıktığı görüldü.
Mesele şu ki evrensel kanunların, evrenselliklerini yitirmek gibi rahatsız edici bir alışkanlıkları vardır. Newton'ın evrensel yerçekimi kanunu da evrenselliğini koruyordu, ta ki izafiyet teorisi aksini kanıtlayana kadar.
İnsanlar ne kadar mantıklı olduklarına dair istediklerini yazıp çizebilirler, ancak insan beyni anatomik açıdan öyle şekillenmiştir ki alınan hiçbir karar veya gerçekleştirilen hiçbir eylem duyu veya duyuştan bağımsız olamaz. Şu an vücudunuzdaki his, gelecekte nasıl hissedeceğinize ve nasıl davranacağınıza etki edecektir. Bu beyninizin mimarisi içerisinde vuku bulan, hassasça kurgulanmış, kerameti kendinden menkul bir kehanettir.
Her gün gördüğünüz ve duyduğunuz şeylerin hissettiklerinizi etkilediğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak genellikle bunun tam tersi olur: hissettiğiniz şey gördüklerinizi ve duyduklarınızı etkiler. Şu anki duyunuzun algınıza ve nasıl davrandığınıza etkisi dışarıdaki dünyadan fazladır.
Geçmiş deneyimleriniz, anlık hislerinizin anlamını şekillendirir. bu mucizevi işlem duyguları da meydana getirir.
Duygular anlamdır.
Hissettiğiniz her şey, sahip olduğunuz bilgi birikimi ve geçmiş deneyimler ile yapılan tahminlere dayalıdır. Deneyimlerinizin mimarı gerçekten sizlersiniz. İnanmak hissetmektir.
560 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Lisa Feldman duygularınızın işleyişi hakkında gerçekleri kanıtları ile okuyuculara sunuyor. Sakın korkmayın bu kanıtlar tamamen sade bir dille anlatılıyor. Daha önce duygular hakkında önemli çalışmalar yapmış olan Darwin, Paul Ekman gibi ünlü isimlerin gözden kaçırdığı yanlışları iğnelemeden dönemin bakış açısına göre yorumlayarak asıl gerçeğin ne olduğu konusunda yol gösterici bir kitap. Okurken adeta bir anda kör oluyorsunuz ve daha sonra yazar neden kör olduğunuz hakkında sizlere bilgi veriyor. Tüm olayın tamamen beynimizin algılayışı sonucu olduğunu ve sizinde bu muhteşem yapıyı "Keşke daha önce öğrenseydim" dediğiniz oluyor. Kısacası bilim, psikoloji ve kişisel gelişim tutkunları için birebir.
560 syf.
·3 günde
Zihni,beyni ve duyguları en ince detaylarına kadar anlatan,örnekler veren güzel bir kitaptı.Sizi sıkmayan bir içeriğe sahip ve Dili ise akıcı,yalın idi.Psikoloji öğrencileri için yararlı bir kaynak.Kendinizi de değerlendirebileceğiniz,sorhulayacağıız bir kitap.Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa Feldman Barrett
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Northeastern Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Harvard Tıp Okulu’nda ve Massachusetts Hastanesi’nde psikiyatri ve radyoloji bölümlerinde görev almıştır. Beyindeki duygular üzerine yaptığı çığır açan çalışmalarından dolayı Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Öncü Ödülü’ne layık görülmüştür. Boston’da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.