Lisa J. Cohen

Lisa J. Cohen

Yazar
9.2/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
90
Gösterim
Adı:
Lisa J. Cohen
Unvan:
Psikolog, Doktor, Yazar
Aristoteles’e göre her şeyin bir amacı vardır.
Örneğin balmumunun amacı meşe ağacı olmak, insanların amacı da düşünüp akıl yürütmektir.
“..insan akıl yürütebilen tek hayvan olduğu için bizim telosumuz da akıl yürütmektir; bu bizim amacımızdır. Eğer amacımıza uygun bir biçimde yaşarsak, erdemli bir şekilde yaşar ve dolasıyla mutlu oluruz.”
Bir amacın aracı olarak değil de oldukları gibi kucaklamak amacıyla bencilce arzularımızın üzerine çıkmanın önemi üzerinde duruyordu.
Çocuk istismarı çocuğun psikolojik gelişimini engelleyerek, çocuğun duyguları düzenleme, dürtüleri kontrol etme, amaç planlama ve takip etme, kişiler arası ilişkileri yürütme ve dengeli pozitif bir öz imgeyi sürdürmeye dair gelişmekte olan becerilerini engeller ve çarpıtır.
Lisa J. Cohen
Sayfa 469 - Say yayınları
V-sevgi, yani varlık sevgisi karşımızdakinin tam anlamıyla kabulüne dayalı bir sevgiyi yansıtır. V-sevgide, başkalarını bizim için yapabildiklerinden dolayı değil oldukları kişi oldukları için severiz.

V-sevginin daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir türü olarak görülür
En trajik olan şey ise istismarın çocuğa dünyanın zalim ve umursamaz olduğunu sevgi, koruma veya saygıya değer olmadığını öğretmesidir.
Y-sevgi, yani yoksunluk sevgisi bir çeşit aç gözlü, sahiplenici sevgiyi ifade eder. Bu haldeyken, çaresiz yoksunluk hissimizden dolayı sevdiğimize tutunur ve sevdiğimizi kendimizdeki yoksunluğu doldurma aracı olarak görürüz.
Çocukluğunda şiddetli istismara uğramış insanlar ağır kişilik bozuklukları gelişebilir. Belirli his, düşünce ve eylemlerin farkındalığında çarpıcı bir eksiklik yaşanır .
(Ekstrem olaylarda dissosiyatif kimlik bozukluğu oluşabilir.)
Annelerin bebeklerinin duygusal işaretlerine yanıt verme şekli bebeklerin bağlılığının niteliğini etkiler. Güvenle bağlı çocukların anne babaları çocuğun duygusal iletişimlerine güvenilir ve hassas bir biçimde yanıt verirler. Güvensiz bağlı çocukların anne babaları çocuklarının duygusal işaretlerine hassas bir biçimde veya en azından istikrarlı bir biçimde yanıt veremezler.
Kayıpların veya diğer üzücü olayların ardından gelen daha uzun üzüntü dönemleri de normal deneyimlerin aralığı içine düşer. Üzüntü hisleri kişinin ruh halinin sürekli zemini haline geldiğinde ise depresyona giriyoruz demektir.
Lisa J. Cohen
Sayfa 403 - 1.Baskı: Say yayınları, 2017
560 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Popüler psikoloji ile akademik psikoloji arasında orta yol izleyerek guzel bir çalısma ortaya konulmuş. Kitabın neredeyse tamamı bilgi ağırlıktadır.

Popüler psikolojideki Mitleri bu kitapta bulamayacaksınız. Çünkü Psikoloji'yi bir BİLİM olarak ele alıyor ve bir çok yerde deneysel çalışmaların sonuçlarını görüyoruz.

Kitaptaki bilgiler sayesinde çevremki bütün kişileri hatırlamış bulundum. Çünkü bir çok analiz sonucu size istesemeseniz de birilerini hatırlatıyor.

Sıradan okuyucuları sıkan içerikler de mevcut. Örneğin Nörotransmitterlerin isleyişi ve uyaran maddeler kısmı tamamiyle Akademik alan ile alakalıydı. Ben buraları okurken bazen anlayamadığım yerler oldu. Zaten işime de yarayacağını sanmıyorum. Ama Pdr falan okuyan kişiler bu kitabı temel olarak okursa kendilerine çok şey katacaklarına eminim.
560 syf.
·Beğendi·9/10
Çeviriyi çok beğenmesem de soru cevap şeklinde hazırlanmış içeriği oldukça kapsamlı

Psikolojiye ilgi duyanlar için bu alanın tarihsel gelişimi, beyin yapısı, davranış modelleri, psikolojik sorunlar vs çok geniş bir alanda önemli ve güncel bilgiler paylaşan bir kitap
Bazı bölümler sıkıcı gelse de kitabı bilgi yönünden kötü çevirisine rağmen beğendim

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa J. Cohen
Unvan:
Psikolog, Doktor, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.