Lisa J. Cohen

Lisa J. Cohen

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Lisa J. Cohen
Unvan:
Psikolog, Doktor, Yazar
Eskiden ahlaklı kabul edilen ( simdi ahlak dısı sayılan )

-Savaşta tüm şehri kıyımdan geçirmek
-Köleliğin meşruyeti

Eskiden ahlak dışı kabul edilen ( şimdi geniş ölçüde onaylanan )

- Evlilik öncesi sex
- Otoriteyle açıkca anlaşmazlığa düşmek
İnsanlar kendileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarında yaşamın güçlükleriyle baş etmede daha donanımlı hale gelirler.
Önemli olan insanın ne kadar çok şeye sahip oldukları değil, ne kadar şeye sahip olmaları gerektiğini düşündükleri bir norm veya beklentiye göre ne kadar şeye sahip olduklarıydı.
Politik güç deneyiminin çok güçlü psikolojik etkileri vardır.

Güç ve halkın ilgisi baştan çıkarıcı olabilir, insanları özel davranılmaya hakları olduğu ve herhangi bir sınır tarafından engellenmemeleri gerektiği düşüncesine yöneltebilir.
Bütün duygular en az üç amaca hizmet eder:

Bireyi uygun eyleme hazırlar,
Bireyi durumun önemine karşı uyarır,
Diğerlerine bireyin nasıl tepki verdiğini iletir.
Klişe de olsa politikacılar sıklıkla kucaklarında bebeklerle fotograflanırlar. Bu görüntüler oy vereni, adayı vatanseverlik ve ailenin desteğiyle ilişkilendirmeye teşvik eder.
Popüler psikoloji ile akademik psikoloji arasında orta yol izleyerek guzel bir çalısma ortaya konulmuş. Kitabın neredeyse tamamı bilgi ağırlıktadır.

Popüler psikolojideki Mitleri bu kitapta bulamayacaksınız. Çünkü Psikoloji'yi bir BİLİM olarak ele alıyor ve bir çok yerde deneysel çalışmaların sonuçlarını görüyoruz.

Kitaptaki bilgiler sayesinde çevremki bütün kişileri hatırlamış bulundum. Çünkü bir çok analiz sonucu size istesemeseniz de birilerini hatırlatıyor.

Sıradan okuyucuları sıkan içerikler de mevcut. Örneğin Nörotransmitterlerin isleyişi ve uyaran maddeler kısmı tamamiyle Akademik alan ile alakalıydı. Ben buraları okurken bazen anlayamadığım yerler oldu. Zaten işime de yarayacağını sanmıyorum. Ama Pdr falan okuyan kişiler bu kitabı temel olarak okursa kendilerine çok şey katacaklarına eminim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa J. Cohen
Unvan:
Psikolog, Doktor, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.