1000Kitap Logosu
Locatelli Kournwsky
Locatelli Kournwsky
Locatelli Kournwsky

Locatelli Kournwsky

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
6 Kişi
16
Okunma
1
Beğeni
179
Gösterim
Aziz
Ne Tanrı Ne Efendi'yi inceledi.
216 syf.
·
20 günde
·
7/10 puan
Bu topluma kin duymaya başladığımda 17 yaşımdaydım, diyor Blanqui ve hayat hikâyesini anlatmaya başlıyor. Marcadet isimli gazeteci, hayatı sırlarla dolu olan Blanquiyi insanlara anlatmak istiyor. İlk başta gazeteciye soğuk davranan Blanqui zamanla merak edilen soruları, siyasi hatıralarını ve ailesini anlatmaya başlıyor. Bugün bile biyografisinin temelini oluşuyor bu mülakat. Kendini proleteryaya yani emekçi sınıfa adamış bir devrimci. Ömrünün kırk üç yılını hapiste ve sürgünde geçirmiş. Lakabının Tutsak olması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Hapisteyken sürekli firar etmenin yollarını arayan ve defalarca başarılı olsa da yine başladığı noktaya geri dönen idealist ve davasına sonuna kadar inanmış. Gününüzde halen önemini koruyan, eylemlerin en önde gelen sloganlarından olan ‘Ne Tanrı Ne Efendi’ cümlesini ilk söyleyen kişi aynı zamanda. Adaletsizliğe karşı, mücadelesinden bir an bile vazgeçmeyen bir eylemci. Çizimler güzel, hikaye sürükleyici. Güçlü bir biyografi kitabı aynı zamanda.
Ne Tanrı Ne Efendi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Buse
Ne Tanrı Ne Efendi'yi inceledi.
216 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Louis Auguste Blanqui, maalesef ki devrimci tarihin unutulan isimlerinden biri. Gerçek bir cumhuriyetçi ve Paris Komününün öncüllerinden. Bir burjuva olarak doğan ama yolu ve kalbi daima proleterler için, onların yanında atmış biri. 75 yıllık ömrünün 43 yılından fazlasını tutsak olarak geçirmiş olan Blanqui, cumhuriyetçi, laik, feminist, özgürlük savunucusu ve vatanseverdi. Kitap gazeteci Marcadet'in Blanqui ile cezaevinde yaptığı görüşmelerde kendisinden dinlediği hayat hikayesinin çizgi romanlaştırılmış hali. Ben çok sevdim. Güzel çizimler ve akış, hikayenin zenginliği ile birleşerek ortaya çok kaliteli bir iş çıkmasına vesile olmuş.
Ne Tanrı Ne Efendi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Arif Doğan Arıkan
Ne Tanrı Ne Efendi'yi inceledi.
216 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Beğenerek okuduğum bir kitap. Tarih ve politik olaylara ilgisi olanlar için çok güzel bir çizgi roman. Döneminin toplum gerçeklerini çok güzel yansıtmış. Fakat bu gibi konularla çok aranız yoksa sizi kendisine çok bağlayamayabilir. Kitabın konusu bir yana, çizimlerinin kalitesini de çok beğenmiştim.
Ne Tanrı Ne Efendi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2