Luca Di Fulvio

Luca Di Fulvio

Yazar
8.7/10
111 Kişi
·
188
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.489
Gösterim
Adı:
Luca Di Fulvio
Unvan:
İtalyan yazar
Doğum:
Roma, İtalya, 13 Mayıs 1957
"Aşk nedir, biliyor musun? Sevdiğin kişide başka kimsede görmediğin bir şeyleri görebilmek ve onun da başka hiç kimseye göstermek istemediğin bir şeyleri görmesine izin vermek."
Luca Di Fulvio
Sayfa 275 - Pegasus Yayınları
664 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
• İtalya'dan Amerika'ya göç eden fahişe bir kadının oğlu Christmas ve zengin bir Yahudi ailenin kızı Ruth'un yürek burkan hikayesi... Luca di Fulvio bizleri küçük bir çocuğun kocaman evreni, suç dünyası ve Amerika'nın yoksul mahalleleriyle bir araya getiriyor.

İncelemede ne yazarsam yazayım biraz eksik kalacak gibi, ne söylersem söyleyeyim Rüya Dağıtan Çocuk'un bende uyandırdığı duyguları ifade edemeyecekmişim gibi. Başlangıç için sizlere şunu söyleyebilirim: "Rüya Dağıtan Çocuk okuduğum en özel kitaplardan biri."

• Christmas ve annesi Cetta yoksul bir mahallede kıt kanaat geçinirken, Ruth ve onun zengin ailesi bunlardan tamamen uzakta lüks içinde bir hayat yaşamaktadır. Ancak zenginlik-fakirlik dinlemeyen kader Christmas ve Ruth'u korkunç bir şekilde bir araya getirir. Ruth tecavüze uğramış ve vahşice dövülmüştür, onu ıssız bir yerde bulan kişi ise Christmas'tan başkası değildir. Ancak bir süre sonra onları trajik bir şekilde bir araya getiren kader bu kez yine trajik bir şekilde ayrılmalarına sebep olur. Peki Christmas ve Ruth çocukluktan yetişkinliğe geçtikleri dönemlerde neler yaşayacaklar, bir taraftan hayallerinin peşinde koşup hayatla mücadele ederken bir taraftan da aşkları için ellerinden geleni yapıp yeniden bir araya gelebilecekler mi?

Rüya Dağıtan Çocuk'ta olaylar farklı zaman dilimlerinde, kitapta adı geçen farklı birkaç karakterin ağzından anlatılıyor. Bu durum benim bu kitap özelinde beğendiğim noktalardan biri oldu çünkü kitapta çok sık karşılaştığımız karakterlerden bazıları suçlu insanlar. Suçlu bakış açısını anlayabilmek açısından, bu karakterlerin derin psikolojik tahlilleri beğenimi kazandı.

• Rüya Dağıtan Çocuk sadece aşk teması üzerine kurulu bir roman değil. Çok önemli sosyal mesajlar veren; cinsiyet kavramı, ırkçılık gibi konulara değinen bir kitap. Kitapta, aynı zamanda azim ve başarı kavramları da yoğun bir biçimde karşımıza çıkıyor. Rüya Dağıtan Çocuk akıcı ve kolay okunan bir kitap olması sayesinde, sayfa sayısının fazlalığına rağmen kısa sürede bitirdiğim bir kitap oldu.

Son olarak Christmas. Zeki, alçak gönüllü, cesur, tatlı Christmas. En sevdiğim kitap karakterleri arasında üst sıralardaki yerini almış bulunuyor. Adeta kitap boyunca onunla mutlu olup, onunla üzüldüm.

• Ve sizler de umarım bu sarsıcı, dramatik, mükemmel kitabı en kısa sürede temin eder ve okursunuz. Keyifli okumalar...
664 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Benim için kitap iki bölümden oluşuyor;
Birinci bölüm, cinselliği konusu gereği ama yine de ayrıntılı bir şekilde dile getiren yazarın ele aldığı bir bölüm. Eğer bu konudan dolayı rahatsız olacaksınız hiç başlamayın derim ama ben rahatsız olmam diyorsanız hemen başlayın.
İkinci bölüm, cinsellik yok denecek kadar az ve daha çok kitabın asıl anlatılmak istenen, sosyal mesaj verilmek istenen bölüm olarak ele alınmış.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen başarılı bir kitap olmuş. Sayfası çok olmasına rağmen yalın ve samimi bir dil ile yazılmış olması kitabı, sıkmayan akıcı bir kitap haline getirmiş. Kitapta ırkçılık, cinsiyet ayrımı, din, zengin, fakir ayrımı gibi güzel sosyal mesajlar vermek istenmiş.
Kitabın konusuna gelecek olursak;
Kısacası, fahişelik yaparak geçinen Cetta'nın gayrimeşru oğlu Christmis ile tecavüz edilen Ruth'un yolları keşişir. Ruth, şehirdeki zengin bir Yahudi ailenin kızıdır. Farklı hayatları nedeniyle Ruth ile Christmas'ın yolları bir şekilde ayrılsa da kader onları tekrar biraraya getirir. Rüya dağıtan çocuk, şiddetin, acımasızlığın ve yoksulluğun içinde yeşeren umudun ve hayallerin öyküsü...
Arka kapak yazısını okumadan, kapağına bakıp fantastik bir kitap diye başladım( hep bunlar kapaktaki veledin tatlılığından). Kendimi 1900'lü yılların Amerikan Rüyasında bulunca bir afalladım.( Hemen gittim bi kahve içtim)
İçinde aşk, şiddet, ırkçılık, temalı müstehcen konular, ne ararsan var. Çok ilginçtir ki ben kitabı sevdim. Evet şaşırmadık degil mi? Bazı karakterlere bayıldım ya. Fırsatınız olursa okuyun
664 syf.
·93 günde·7/10 puan
Hakkında o kadar fazla olumlu yorum vardı ki aklımda olmamasına rağmen, biranda alışveriş sepetimin içerisinde kendine yer buldu. Fakat fark ettim ki olumlu yorumların ve tavsiye edenlerin sayısına çok da güvenmemek gerekiyormuş. Bunu, kitap kötü anlamında söylemiyorum. Sadece bu kadar çok tavsiye edilecek bir durum, ben göremedim.

Öncelikle, kitabın bir yerden sonra Martin Eden'ı anımsattığını söylemeliyim. Zaten ana karakterimiz Christmas da bir yerde, kendisini Martin Eden'a benzeterek bu durumu onaylıyor. Aynı Martin Eden'daki gibi kadın karakterin ismi de Ruth. Fakat, bu Ruth diğer Ruth'a asla benzemiyor.

Kitaba karamsar bir hava hakim. Okuduklarım, gözümde hep siyah beyaz, hatta sararmış bir biçemdeydi. Kitapta her şey var; tecavüz, şiddet, mafya, yoksulluk... Ve tabi ki; aşk, sevgi.

Bir yere kadar, kitap üç farklı zamanda geçiyor. Christmas ve annesi Cetta'nın Amerika'ya geldiği zamanlar, Christmas'ın beş yaşlarında olduğu zamanlar, Christmas'ın çocukluk dönemi. Bir yerden sonra zaman Christmas'ın delikanlılık döneminde sabitleniyor.

Çok fazla sayıda karakter var: Christmas, Christmas'ın annesi hayat kadını Cetta, tecavüz ve şiddete uğramış Ruth, Ruth'un hayatını karartan Bill, kirli elli Sal, gangaster lideri Rothstein, çok sevdiğim Santo, siyahi tamirci Cyril, yine bir göçmen olan Karl, sevgi dolu Clarence, Sticky Joey ve belki daha unuttuklarım... Herkesin bir hikayesi var.

Kitap, göçmenlerin Amerikan rüyasını ayrıntılı şekilde işlemiş. Nice umutlarla gelip yine kendilerine ait yoksul mahallelerde oturan göçmenler... Christmas, bu mahallelerde oturmak istemeyen, kendini buralara layık görmeyen bir çocuk.

Kitap kötü değil. Ama çoğu yorum gibi mutlaka okuyun diyeceğim bir kitap da değil. İyi okumalar dilerim.
664 syf.
·205 günde·9/10 puan
Ta ilk sayfalardan sizi içine çekmeyi başaran kitaplar çok nadir bulunur, bilirsiniz. Çoğunlukla bir kitaba en az 50-100 sf. okuyup sonra mini değerlendirmeye geçerim ben.

İşte o en başından büyüleyen kitaplara çok çok çok az rastlamışlığım var. Öyle ki bu kitap bunu yapabilen ikinci kitap oldu bana!

662 sayfalık bir kurgu roman. Tek 1 sayfasında sıkılmaz mı insan yahu?! Hayır sıkılmadım. Sadece denk geldiğimde suratımı buruşturduğum bir karakter vardı ve final kısmı kitabın gerçekçiliğine biraz aykırı düşmüş gibi. Onun haricinde beni iten bir şey yoktu.


Okursunuz, okumazsınız, seversiniz, sevmezsiniz bilemem ama benim için yeri her zaman ayrı olacak, bundan eminim.


Bu arada kitaba beni çeken şeyin kapağı olduğunu da belirteyim. Konusunu okumamıştım, kitaba dair hiçbir yorum da okumamıştım. Evet, bu kitabı görünce okur 6.hissim tam kapasite çalışmış demek ki.
664 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Şimdi elinizde ne varsa bırakın koşa koşa gidip bu kitabı alın olağanüstü bir kitap evet çok kalın ama her bir satırına degmis yazarın ellerine kafasına sağlık. Kitabimizin konusu kenar mahallede yaşayan Christmas ben bu kadar tatlı bir kitap kahramanı daha tanimadim hatta şeker portakalı zeze favorim iken galiba bu çocuğun hayal dünyası beni daha çok heyecanlandırdı ve güzel zengin yahudi kızı Ruth bu kızın da iç dünyası ve yaşadıkları size başka duygular yasattiracak ve Cetta onurlu dürüst güçlü ama bir o kadar ihtirasli Cetta size kendini hayran bırakacak ve tabiki Sal duygulaninca ortalığı dağıtan koca yürekli adam ve Bill her sayfa da ölmesi için dua edeceksiniz ve daha onlarca güzel karakterler.....tadına doyulmaz bir roman New York sokakları gangsterleri rüya aleminden hiç cikamayan Christmas ile keşfetmeye hazır olun harika bir serüven sizleri bekliyor.
664 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok severek okudum ve benim favori kitabım. 1900'lü yılların başında İtalya'da yaşayan genç kız Cetta toprak sahibinin tecavüzune uğrar ve hamile kalır. Ailesi bu çocuğu kabullenmeyeceğini bilir ve Amerika'ya göç eder. Roman'ın kahramanı bu Christmas adında çocuktur. Annesi ile yoksulluk içinde yaşayan ve azmiyle, hayalleriyle inanılmaz bir başarıya ulaşır ve zengin olur. Christmas hem çocukluk aşkını 'da hiç unutmuyor. Bu roman hayallerinden vazgeçmeyerek azmedersen başarabileceğinin mesajını veriyor.
800 syf.
·3 günde
Uykusuz kalmama değen bir kitaptı.1515 yılında Roma'da geçiyor.Mercurio kötü bir ortamda yaşayan bir ana karakter.Yalnız,usta dolandırıcı ve usta kılık değiştirici.Soyduğu Yahudi Tüccarı ödü sanınca gizlenmeye karar verir.Bu sırada da Guiditta ile tanıştır ve olaylar gelişir.Daha fazla spor vermeden okumanızı tavsiye ederim.
664 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu harika kitaba ne yazarsam yazayım biraz eksik kalacak, ne söylersem söyleyeyim bu kitabın bana kattığı duyguları, düşünceleri ifade edemem. Lakin  şunu söyleyebilirim; Rüya Dağıtan Çocuk hayatım boyunca  okuduğum en güzel, en özel ve kalbimi fethetmiş kitaplardan biri oldu. Konusuna gelecek olursak öncelikle olaylar farklı zaman dilimlerinde, kitapta adı geçen farklı birkaç karakterin ağzından anlatılıyor. Her bölümün farklı karakterlerin anlatımıyla, yazılması bence çok güzel olmuş. Çünkü her bir karakteri yazar öyle bir güzel bağlıyor ki  mest oldum. Her bir karakterin  psikolojik tahlilleri çok güzel işlenmiş. 1900'lü yılların başında İtalya'da yaşayan genç kız Cetta toprak sahibinin tecavüzüne uğrar ve hamile kalır. Ailesi bu çocuğu kabullenmeyeceğini bilir ve Amerika'ya göç eder. Hikaye bundan sonra başlıyor. Romanda aşk, ırkçılık, cinsiyet, dışlanan ve yok sayılan insanların konusunu anlatıyor. Aşk çok ama çok güzel işlenmiş. Christismas ve Ruth ‘un saf sevgisi ve aşkı. Christismas benim en sevdiğim ve unutmayacağım bir karakter oldu benim için. Aşkının peşinden koşan, sevdiği için matematiği değiştiren, koca yürekli, umudun adı olan, çok güzel gülümseyen biri olarak ve “İyi Akşamlar New York “sözüyle kalbime kazındı. Bir de Sal karakterini çok sevdim. Çirkin ve kaba adamın altında yatan koca bir yürek vardı onda. Ayrıca sadece aşk teması üzerine anlatılmış bir roman değil. Önemli sosyal mesajlar veren bu kitap; cinsiyet kavramı, ırkçılık gibi konulara değinen bir kitap ve yapılan azim ve başarı kavramları ile harmanlanmış. Her bir karakter ayrı bir ders ve öğüt veriyor bu kitapta. Okuyun bu kitabı çok çok tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Luca Di Fulvio
Unvan:
İtalyan yazar
Doğum:
Roma, İtalya, 13 Mayıs 1957

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 253 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.