1000Kitap Logosu
Resim
Lütfi Bergen

Lütfi Bergen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
53 Kişi
153
Okunma
37
Beğeni
1.652
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1964
Yaşamı
1964 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Ticaretle uğraştı. Yazıları ilk kez Dergâh Dergisi'nde yayınlandı. Bilahare aynı yayınevinin Ülke dergisinde haftalık yazılar yazdı. 1996'da Dergâh-Ülke yazılarını 'Azgelişmişlik Üstünlüktür' ismiyle kitaplaştırdı. Aynı yıl Umran dergisinde yazmaya başladı. Umran Dergisi'ndeki yazılarında 'Haluk Burhan' müstearını kullandı. Bu yazılarını 1999 yılında 'Ahlak Ayaklanması' kitabında topladı. dunyabizim.com, Hece, Hece Öykü, İdeal Kent ve Düşünen Siyaset dergilerinde yazıları yayınlandı. Evli ve iki çocuk babası.
285 syf.
·
Puan vermedi
#sehirsunnettir /19/ 1000kitap.com/lutfibergen 1000kitap.com/yazigen Türkiye'yi en baştan iskan ve inşa edelim.Her biri 500 m2 bahçe üzerinde,iki katlı binalar yaparak en fazla 1 milyon nüfuslu Islam şehri ve bu şehirlere bağlanmış kasaba_köyler kurduğumuzu düşünelim. Müslümanlar, milyonluk konutlarında çiçek yetiştirmeyi seçmekle "Kıyamet kopsa dahi elinizdeki fidanı dikin." emrine ters düştüler.Asfalt ve beton kabardı, fidanlar elde kuruya kaldı.. Kent caddelerin iki yanındaki yüksek kulelerden oluşan koridorlar ve insanı ihtişamı ile ezen kaşaneler demektir.Şehir ise ağaçların gölgesinde sığınan mutlu0 evler. Merhabalar bugün sizlere kalemiyle ilk defa tanışmış olduğum Lütfi Bergen 'in Şehir Sünnettir tez kitabı ile geldim. Öncelikle yazarın donanımlı,bilgi yönü yüksek  bir yapısı olduğunu ilk sayfalar da anlıyorsunuz. Ben kalemini çok sevdim. Okurken yazarımız ile o kadar çok konuda hem fikir oldum ki anlatamam. Yer yer "evet sonuna kadar haklısınız" derken, bazen de "olur mu ya nasıl olacak" diye düşüncelere daldım... Şimdi bir tez kitabı olduğu için nasıl yorumlamam gerekiyor, kitabın neresinden hangi konusunda bahsetmeliyim bilemiyorum. Onun için ne yazarsam yazayım hep eksik kalacaktır... Okuması oldukça keyifli ve okuru; ayet tefsirleri,ünlu yazarların eserlerinden kesitler,haber siteleriyle beraber, makaleler gibi bir çok açıklayıcı  ve net olan kaynaklar ile aydınlatmış ki bir cok konuya hakim olma fırsatı ve araştırma gereği veriyor... Bazı bölümlerde tekrara düşmeler olmuş, fakat yazar bunu bilinçli bir şekilde kitaba daha hakim olunması ve hatırlatma olarak yapmış. Önsöz biraz uzun tutulmuş hatta 2.baskı bile düşünülmüş... 3 ana bölümden oluşan bu çalışmada yazar bir çok konuyu ele almış. Müslüman bir ülkenin özünden ayrılıp şehirleşme , kentleşme medeniyetleşme adına nasıl batılaştiğını ifade etmiş...Mülk sahibin Allah olduğunu ve insanlığın mülk kavramı altında nasıl da bitmeyen bir borçlanmaya girdiğini,küresel kent düzeni,kapitalizm numaralarını,eğitim sistemi , meslekler ,şehrin güvenliği,varlığın mimarisi,araba sevdasını,nüfus,medeniyet,ekonomi gibi bir çok konuyu ifade etmiş bulunmakta... Ben severek okudum . Yazarımızın yazdığı bu kitap ve eyleme geçmesi gereken faliyetleri ,düşünceleri için köklü bir değişim şart. Bunu kim kabul eder bu da tartışma konusu...Bana bir ımkan şans verilse 1 saniye düşünmem hemen kabul ederim...
Şehir Sünnettir
7.8/10 · 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
196 syf.
·
Puan vermedi
Yazar, Ali Şeriati’nin insanın dört zindanından hareketle aslında insanın beşinci zindanınızda mevcudiyetinden bahsetmektedir. Yazara göre insanın beşinci zindanı DÜNYAYI BOZMA temayülüdür. Ali Şeriati’ye göre insan bu zindanlardan bilim yoluyla kurtulabilmektedir. Yazar buna karşı sav geliştirerek bilimin, özellikle teknolojinin gelişmesiyle bir nevi yıkımı da gerçekleştirmektedir. Bu da insanın aslında beşinci zindanını yarattığını düşünmektedir. Yazar ayrıca kitapta kentleşme üzerinde durarak hesapsız kentleşmenin aslında yarardan çok zarara sebep olduğunu ifade etmektedir. Kendince kitapta kent modelleri de sunmaktadır.
Okuyacaklarıma Ekle
285 syf.
·
Puan vermedi
İyi akşamlar, Bitireli uzun zaman olmasına rağmen incelemeyi yazmak için ancak uygun bir zaman bulabildim. Kusuruma bakmayın. Lütfi Bergen bu kitapta Farabi'nin şehir yapısını kullanıyor. Bu birazda İbn haldu'nun bedevi hadari yapısına ters bir yaklaşım. Şehirlerin de ihtiyaçlara göre eklemlenerek büyümesi olarak görülebilir. Birbirimizin ihtiyaçlarına karşılık olarak şehri inşa etmemiz gerektiği düşüncesi. Kitaptaki benim ilgimi çeken en önemli hususlardan biri medeniyet kavramı üzerine tartışması oldu. Burada Ahmet Karaçavuş'un Temeddün adlı makalesinden yararlanması daha iyi olurdu tabi. Esasen düşüncelerinde pekte farklı bir şey göremedim. Osmanlı'da gördüğümüz yapının özlemi gibi duruyor daha çok. Yine de okunsa gençlik açısından ufuk açıcı olur diye düşünüyorum.
Şehir Sünnettir
7.8/10 · 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
309 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
Kitabın içeriğini yazarın farklı zamanlarda kaleme almış olduğu makaler ve yazılar oluşturmaktadır. Toplumsal meseleler ve sorunlarına karşı gerçekçi tespitleri olan aynı zamanda bu tespitlere çözüm önerileri sunan bir kitap. Yazar öncelikle "yerlilik" kavramlaştırması ve muhtevasını açıklarak başlıyor konuya. Buradaki yerlilik, "halifetü'l arz" olarak yaratılan insanoğlunun dünyada ki yürüyüşüdür. Dünyayı mamur hale getirmek yerli olmanın da şartıdır. İnsanoğlu, ancak adaleti tesis eden bir hukuk, bu hukuku kabul eden bir toplumsallık, adaletin tatbik edilebileciği bir toprak ile yerliliği elde edebilir. İkinci kavramsallaştırma ise "ev/ aile/ mahalle"nin ifade ettikleri. "Evlerimizi kaybediyoruz " derken kaybedilen, modernleşmeye kurban verilmiş değerlerimiz irdelenmektedir. Yozlaşmış kurumlarımız ve iktisadi hayat için Anadolu'yu (öze dönüş) keşfe çağırıyor. Yesevilik temelinde kurulan Bektaşi geleneğinin kapital yozlaşmış kentlerimize karşı "muhasiplik" referanslı bir şehrin inşaa edebileceğinin altı çiziliyor. Sosyal konulara meraklı olanlarımız için içerik olarak dolu dolu bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
276 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazarın Türkçülük üzerine kendisine ait özgün tezleri var. Ben açıkçası bunlara tamamıyla katılmıyorum. Ancak bu tezleri dışında modern insanın sorunlarını iyi tespit ediyor. Bu kitabında ünlü felsefecilerin görüşlerini çok iyi anlayıp onları kendi düşünce sistemlerinin çelişkileriyle yüz yüze getiriyor.
Okuyacaklarıma Ekle
21 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.